Godišnja stopa inflacije merena harmonizovanim indeksom potrošačkih cena u maju je skočila na 10,7 odsto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) Hrvatske objavljeni u sredu.
Stopa inflacije je u decembru premašila nivo od pet odsto, a u aprilu je iznosila 9,6 odsto, pokazuju podaci DZS-a. Pre toga inflacija je poslednji put bila na sličnom nivou u leto 2008, kad je u julu dostigla tada najviših osam odsto.
Gledano po pojedinim kategorijama proizvoda i usluga, na godišnjem nivou najviše je poskupeo prevoz, i to za 17,1 odsto, stanovanje i komunalije, gde su cene skočile za 15 odsto, i hrana i bezalkoholna pića, koji su u maju bili 14,9 odsto skuplji nego pre godinu dana. Upravo te tri kategorije proizvoda i usluga čine blizu 60 odsto ukupnog indeksa potrošačkih cena.
Prognoze analitičara Raiffeisen banke pročitajte OVDE
Slično situaciji u Hrvatskoj, i inflacija u Srbiji je dostigla dvocifren nivo, pa su potrošačke cene u maju porasle 10,4 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine.
Banka Slovenije procenjuje da će slovenačka inflacija ove godine iznositi devet odsto, a sledeće godine pasti na 4,5 odsto. Očekuje se da će se približiti cilju od dva odsto 2024. godine. Takođe, procenjuju da bi privreda mogla da poraste za 5,8 odsto, navodi Banka Slovenije.
Očekuje se da će rast biti vođen prvenstveno privatnom potrošnjom, visokom zaposlenošću, akumuliranom pandemijskom štednjom i daljim rastom plata.
U ovoj godini inflaciji će najviše doprineti skuplji energenti, a sledeće više cene hrane i usluga. Kao rezultat toga, očekuje se da će plate rasti u proseku za 4,5 odsto godišnje, kažu centralni bankari.
-- Napisano uz pomoć: Karlo Vajdić i Klemen Balanč