Stopa inflacije, merena harmonizovanim indeksom cena kod potrošača (HICP), u julu je pala na 3,3 odsto, računica je Državnog zavoda za statistiku (DZS), objavljena u petak. Broj je za nijansu niži od 3,4 odsto - koliko je iznosila preliminarna procena objavljena pre dve nedelje - i istovremeno je najniži još od avgusta 2021. godine kad je iznosio 3,1 odsto.
Najnovijem smirivanju rasta cena doprinele su cene hrane i pića, koje su na godišnjem nivou porasle za 1,8 odsto, ali i cene stanovanja, vode, električne energije i gasa koje se nisu promenile u odnosu na lanjski jul.
Ali ostvaruju se prognoze mnogih koji su upozoravali da bi inflaciju u letnjim mesecima mogle da podgreju cene u ugostiteljskom sektoru. Prema statistici, dvocifreni rast cena na godišnjem nivou u restoranima i hotelima se u julu nastavio i na 28. uzastopni mesec. U poređenju s istim mesecom godinu pre, cene u restoranima i hotelima su poslednji put skočile za manje od deset odsto u martu 2022. godine.
Opširnije
Kako NBS prati 'stariju braću' Fed i ECB?
NBS je podigla projekciju privrednog rasta sa 3,5 na 3,8 odsto za ovu godinu. Za sledeću godinu se očekuje rast između četiri i pet odsto.
15.08.2024
Bazna inflacija u SAD ponovo usporila, smanjenje kamata sve izvesnije
Indeks, koji iz ukupne inflacije isključuje volatilnih kategorija poput hrane i energije, u julu je iznosio 3,2 odsto, što je najmanje od početka 2021. godine.
14.08.2024
NBS podigla projekcije BDP-a i inflacije za ovu godinu
Projekcija inflacije za ovu godinu rasla 0,2 procentna poena, a za sledeću 0,3 procentna poena.
14.08.2024
Inflacija u Velikoj Britaniji raste, ali manje od očekivanog
Stopa inflacije u Britaniji je porasla prvi put ove godine, ali je ostala ispod nivoa koji su očekivali ekonomisti i Banka Engleske (BOE).
14.08.2024
Bazna inflacija stagnirala i ostaje van cilja NBS
Iz NBS su ranije rekli da baznu inflaciju sada najviše guraju cene u uslužnom sektoru, a povratak na željeni nivo očekuju krajem 2024. ili početkom 2025.
13.08.2024
Proizvođačke cene u SAD rasle manje od očekivanja
Indeks proizvođačkih cena u julu je porastao 0,1 odsto, pokazuju zvanični podaci objavljeni u utorak.
13.08.2024
Restorani i hoteli prednjače u rastu cena i na mesečnom nivou. U odnosu na jun, u julu su prosečne cene bile za čak 7,6 odsto više. Mesec dana pre rast je bio šest odsto. Prosečnu mesečnu inflaciju, od jedan odsto, kontrolisale su cene odeće i obuće. Čini se da su letne rasprodaje imale barem malo učinka jer su odeća i obuća u julu bile u proseku za 13,7 odsto jeftinije nego u junu.
Prosečna godišnja inflacija merena indeksom potrošačkih cena u julu je pala na 2,2 odsto. Poslednji put bila je niža u junu 2021. godine.
Detaljnija objava podataka o inflaciji u Evropskoj uniji (EU) očekuje se iduće nedelje. Prema dostupnim preliminarnim procenama, Hrvatska se u julu nalazila među članicama s visokom, ali ne i najvišom inflacijom. Prednjačila je Belgija s 5,5 odsto, a uz nju su još bile Estonija i Holandija sa po 3,5 odsto. Najniži rast cena imale su Finska i Letonija s godišnjom stopom inflacije od 0,6, odnosno 0,8 odsto.