Inflacija je u Adria regionu usporila, potrošnja je porasla, a kupci su postali opušteniji i spremniji da plate više za kvalitet. Iako većina u prodavnicu odlazi sa spiskom, više od polovine iz nje izlazi sa proizvodima u torbi koji nisu bili deo plana. Doduše, kupovina na akcijama omiljen je model ponašanja potrošača u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji, pokazuje studija „NIQ Shopper Trends“.
"Iako velika većina organizuje svoje kupovine pre odlaska u prodavnicu, šest od 10 ljudi na kraju kupuje dodatne artikle. To, međutim, ne znači da su potrošači manje osetljivi na cene. Naprotiv, oni nisu zaboravili pritisak zbog rasta cena sa kojim su bili suočeni u protekle dve godine, već su sada iskusniji, i imaju više informacija i nove navike. Pretraga promocija, učešće u programima lojalnosti, pažljiviji izbor prodajnih kanala i prihvatanje robnih marki su trendovi koji su pogurali potrošnju i koji će podržati njen rast“, navodi se u studiji.
Prema rezultatima, iako je "inflacioni pritisak sada znatno usporen i potrošnja cveta", promocije ostaju ključni faktor u ponašanju potrošača i znatno utiču na tendencije u 2024. godini.
Opširnije
Inflacija u Srbiji posle julskog skoka i u avgustu na 4,3 odsto
Kako kažu analitičari Bloomberg Adrije, inflaciju i dalje vode usluge, kako na mesečnom, tako i na godišnjem nivou.
12.09.2024
Maloprodaja u Srbiji skočila deseti mesec zaredom
Realni promet u srpskoj maloprodaji u julu je porastao u odnosu na isti mesec prethodne godine.
30.08.2024
Sniženje cena u akciji 'Najbolja cena' oko 26 odsto
Predstavljena akcija 'Najbolja cena' u Vladi Srbije
29.08.2024
Zašto pijemo skuplju kafu nego Italijani i Belgijanci
Izvršiti pritisak u javnosti na proizvođaće i trgovce zbog visokih cena
21.08.2024
"U svim zemljama Adria regiona značaj promotivnih kupovina je porastao u tekućoj godini u poređenju sa prethodnom godinom. U Sloveniji, kupovine vođene promocijama u 2024. godini čine 27 odsto u Hrvatskoj 30 odsto, dok je u Srbiji udeo promotivnih kupovina još veći, čak 38 odsto", navedeno je.
Srbija - skuplji prašak za veš, jeftiniji toalet papir
U Srbiji, kako se navodi, u drugom kvartalu 2024. u poređenju sa istim periodom 2023. godine, ukupna FMCG prodaja povećana je za devet odsto vrednosno, zahvaljujući rastu kako količinski od 6,1 odsto, tako i u jedinici vrednosti od 2,9 odsto.
Svi kanali prodaje zabeležili su rast vrednosti u proteklih 12 meseci, a najveći rast u vrednosti prodaje zabeležen je kod kanala diskontera 13,3 odsto. Elektronska maloprodaja je, nakon izazova, u 2024. ponovo zabeležila pozitivan trend.
Što se tiče prodaje privatnih robnih marki, one, prema rezultatima ove studije, pokazuju sporiji rast u prvim kvartalima 2024. godine u poređenju sa 2023. godinom. Privatne robne marke u Srbiji zauzimaju tržišni udeo od 13,5 odsto.
"Najvažnije prehrambene kategorije prema vrednosti prodaje tokom drugog kvartala 2024. godine su alkoholno pivo, bezalkoholni napici, sladoled, gotovi mesni proizvodi i mlevena kafa. U okviru neprehrambenih kategorija u drugom kvartalu 2024. godine, deterdženti za pranje veša, toalet papir, omekšivači za tkanine, pelene za bebe i dezodoransi su se istakli kao najprodavaniji prema vrednosti, u poređenju sa istim kvartalom prošle godine", navodi se u studiji.
Rezultati istraživanja pokazuju i da je najveće povećanje cena, u drugom kvartalu 2024. godine u poređenju sa drugim kvartalom 2023. godine, među pomenutim kategorijama zabeleženo kod bezalkoholnih napitaka i kod deterdženata - devet odsto, dok je toalet papir jedina kategorija koja je zabeležila pad cena od 12 odsto.
"Tržište je tokom drugog kvartala 2024. godine, bez sumnje, bilo i pod uticajem sportskih takmičenja, što je se vidi i većoj prodaji televizora, koja je porasla za 10 odsto. Međutim, u poslednjih 12 meseci ova kategorija beleži negativan trend. Cene su u padu u poslednja četiri kvartala", navodi se u "NIQ Shopper Trends".
Hrvatska - kiosci i benzinske pumpe beleže izvanrednu prodaju
FMCG industrija u Hrvatskoj, prema rezultatima istraživanja "NIQ Shopper Trends", zabeležila je rast vrednosti od 5,8 odsto u drugom kvartalu 2024. godine u poređenju sa istim periodom prošle godine.
"Iako je rast i dalje pretežno vođen povećanjem cena od 4,7 odsto, dodatno doprinosi i količinski rast od 1,1 odsto. Rast u Hrvatskoj je pozitivan, ali je niži u odnosu na prethodna tri kvartala", piše u studiji.
Svi kanali prodaje, kako se navodi u ovom istraživanju, u Hrvatskoj, baš kao i u Srbiji, zabeležili su rast vrednosti prodaje u periodu od 12 meseci, a kiosci i benzinske pumpe zabeležili su izvanredan rast od 27,1 odsto, dok su hipermarketi prikazali najniže stope rasta od 8,8 odsto.
"Proizvodi privatnih robnih marki prate sličnu tendenciju, sa stopom rasta od 9,7 odsto, pri čemu privatne robne marke čine 20,3 odsto tržišnog udela u Hrvatskoj u poslednjih godinu dana", navode.
Tokom drugog kvartala 2024. godine sveže sirovo meso, pivo, gotovi mesni proizvodi, sir i sladoled zabeležili su najveću vrednost prodaje, kada su u pitanju prehrambeni proizvodi. A od neprehrambenih kategorija u drugom kvartalu 2024. godine po vrednosti prodaje istakli su se deterdženti za pranje veša, toalet papir, dezodoransi, sredstava za čišćenje domaćinstva i kuhinjske krpe.
Od pomenutih kategorija, najveće povećanje cena u drugom kvartalu 2024. godine u poređenju sa drugim kvartalom 2023. godine zabeležili su gotovi mesni proizvodi devet odsto i deterdženti za veš 13 odsto, pokazuje, "NIQ Shopper Trends".
Pored toga, tržište tehnologije i trajnih dobara u Hrvatskoj raste za 12,3 odsto vrednosno.
"Najveći rast zabeležen je u sektoru malih kućnih aparata, sa 20,6 odsto. Tržište je bilo znatno pogođeno sportskim takmičenjima u drugom kvartalu 2024. godine, što je uticalo na performanse televizora koji su nadmašili tržišne trendove i doprineli ukupnom povećanju tehnologije i trajnih dobara tržišta od 12,5 odsto u poslednjem kvartalu", navodi se u studiji "NIQ Shopper Trends".
Slovenija - cene padaju, prodaja se oporavlja
Slovenija beleži niži vrednosni rast u FMCG industriji u poređenju sa Srbijom i Hrvatskom.
"Vrednosni rast u drugom kvartalu 2024. godine, u poređenju sa istim periodom prošle godine, iznosio je 0,7 odsto. Stopa količinskog rasta u Sloveniji je pozitivna, i iznosi 1,1 odsto, ali je niža nego u prethodna tri kvartala. U poređenju sa Srbijom i Hrvatskom, gde cene i dalje rastu, Slovenija beleži drugačiji trend sa opadanjem cena -0,4 odsto u drugom kvartalu 2024. godine u poređenju sa drugim kvartalom 2023. godine", navodi "NIQ Shopper Trends".
Svi kanali prodaje zabeležili su rast vrednosti u Sloveniji u drugom kvartalu 2024. godine. Drogerije se izdvajaju sa najvećim rastom vrednosti od 6,2 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine.
U Sloveniji, udeo privatnih robnih marki, pokazuje studija, u prodaji iznosi 36,2 odsto, što je najviše među zemljama Adria regiona, i konstantno raste, sa stopom rasta od 5,1 odsto.
U drugom kvartalu 2024. godine, prema rezultatima istraživanja "NIQ Shopper Trends", najveću vrednost prodaje, kada su u pitanju prehrambeni proizvodi u Sloveniji, imali su pivo, mesni proizvodi, sveže pakovano meso, sir i čokoladni proizvodi. Što se tiče neprehrambenih kategorija u drugom kvartalu 2024. godine, proizvodi od papira, deterdženti za pranje veša, sredstva za pranje sudova, dezodoransi i proizvodi za negu lica su najvažnije kategorije prema vrednosti prodaje.
"Najveće povećanje cena zabeleženo je kod čokoladnih proizvoda 6,6 odsto i proizvoda za negu lica četiri odsto. Proizvodi od papira pojeftinili su za 7,7 odsto, sir za 3,9 odsto i sredstva za pranje sudova 1,7 odsto", piše u studiji.
Važni događaji ovog leta - Olimpijske igre i Euro 2024 - pogurali su prodaju televizora, koji su bili "hit kategorija".