Tempo rasta cena u Srbiji je, nakon najavljenog julskog skoka, ostao isti, a stopa inflacije u avgustu ponovo je iznosila 4,3 odsto, iznenadivši analitičare.
Mesečna inflacija ponovo je iznosila 0,4 odsto, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku, a najveći skok zabeležili su alkoholna pića i duvan (1,7 odsto), rekreacija i kultura (1,3 odsto), a hrana je u proseku poskupela 0,9 odsto u odnosu na jul. Transport je u avgustu pojeftinio za 1,6 odsto.
Julsko ubrzanje najavili su i iz Narodne banke Srbije (NBS). Centralni bankari su rekli da će cene u julu rasti brže zbog sezonskih poskupljenja (najčešće prehrambenih) proizvoda. Usluge su na međugodišnjem nivou tada poskupele za 6,8 odsto, dok su cene roba takođe rasle, ali upola sporije (3,4 odsto).
Opširnije
NBS nakon pauze nastavila da smanjuje kamate
NBS je danas smanjila kamate za 25 baznih poena, a referentna kamatna stopa sada iznosi 5,75 odsto.
12.09.2024
Bazna inflacija u SAD ubrzala zbog troškova stanovanja
Indeks bazne inflacije porastao je za 0,3 odsto u odnosu na jul i za 3,2 odsto u odnosu na avgust prošle godine, pokazali su zvanični podaci.
11.09.2024
Niska potrošnja dovodi u pitanje privredni oporavak evrozone
Potrošači u evrozoni nisu spremni da odreše kesu, pa je upitno hoće li doći do privrednog oporavka koji je trebalo da predvodi upravo potrošnja.
09.09.2024
Iz NBS su tom prilikom i rekli da će, prema njihovim predviđanjima, taj skok biti samo privremeno ubrzanje rasta cena.
NBS očekuje da će inflacija na centralnu vrednost ciljanog raspona (tri odsto) doći 2025. godine, a centralna banka je u svom poslednjem kvartalnom izveštaju blago podigla projekcije privrednog rasta i rasta cena.
Kako kažu analitičari Bloomberg Adrije, inflaciju i dalje vode usluge, kako na mesečnom, tako i na godišnjem nivou.
"To nas ne iznenađuje, budući da je ovakav trend i u ostalim zemljama u regionu, kao i da istorijski gledano, usluge prednjače po rastu u strukturi inflacije", rekla je Marina Petrov Savić, viša analitičarka Bloomberg Adrije.
Analitičari očekuju da će inflacija do kraja godine ostati iznad cilja NBS, ali u granicama ciljanog koridora.
"Usluge će biti u dužem roku najveći pokretač inflacije, ali vidimo i povišene rizike naviše u domenu cena hrane, imajući u vidu sušno leto. U narednim mesecima očekujemo i negativne efekte akcije 'bolja cena'", rekla je Petrov Savić.
Na cene hrane upozoravaju i drugi analitičari. Marcin Sulewski, analitičar Ipopema Securitiesa, kaže da bi cene hrane i nafte na svetskim tržištima mogle da podignu stopu inflacije u Srbiji do kraja godine.
"Mislim da bi ukupna inflacija mogla da privremeno izađe van ciljanog okvira NBS. Međutim, nedavni pad cena goriva umanjuje šanse da se ovo desi", dodao je Sulewski u odgovorima poslatim mejlom.
NBS je podigla projekciju privrednog rasta sa 3,5 na 3,8 odsto za ovu godinu. Za sledeću godinu se očekuje rast između četiri i pet odsto, što je slično kao i u prethodnoj projekciji, kada je NBS rekla da očekuje rast od 4,5 procenata.
Pored podizanja projekcije BDP-a, NBS je podigla i projekciju inflacije za ovu i narednu godinu sa 4,4 i 3,3 odsto na 4,6 i 3,6 odsto.
Inflacija će do kraja ove godine usporiti na četiri odsto, a nakon toga će ići naniže ka tri odsto, rekli su tada centralni bankari.
Pored toga što je ukupna inflacija ubrzala prvi put od marta prošle godine, bazna inflacija u Srbiji i dalje se nalazi izvan ciljanog opsega NBS od 1,5 do 4,5 odsto.
(Dopunjeno komentarima analitičara Bloomberg Adrije i Marcina Sulewskog)