Rejting agencija Fitch potvrdila je kreditni rejting Srbije na nivou BB+, što je na korak od investicionog rejtinga, uz stabilne izglede za njegovo dalje povećanje, saopštili su iz Narodne banke Srbije (NBS).
Kao ključne faktore za ovakvu odluku iz Fitcha ističu kredibilan okvir ukupne ekonomske politike, viši nivo ekonomske aktivnosti merene bruto domaćim proizvodom po glavi stanovnika, bolje upravljanje i viši nivo ljudskog razvoja u odnosu na zemlje sa sličnim kreditnim rejtingom, kao i uređene javne finansije.
Osim toga, iz Fitcha su naveli i da su uočili da je došlo do značajnog popravljanja spoljne pozicije zemlje (niži deficit tekućeg računa platnog bilansa), ubrzanja privrednog rasta i smanjenja inflacije. Pored toga, bankarski sektor pokazuje dokazanu otpornost, javni dug je smanjen i stanje u energetskom sektoru se popravilo, dodaju iz Fitcha.
Opširnije
S&P podigao kreditni rejting i projekciju BDP-a BiH
Ekonomija BiH otpornija nego što se očekivalo, pa je kreditni rejting podignut na B+.
05.08.2023
Zašto je Fitch smanjio kreditni rejting SAD i šta to znači
Amerikanci generalno očekuju da budu broj jedan u svemu.
02.08.2023
Rejting firme se bore da izmere klimatske rizike na tržištu obveznica
Uticaj klime na zaduživanje sve primetniji.
06.08.2023
Devizne rezerve Srbije nastavljaju rekordni niz
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije na kraju jula iznosile su 23,13 milijardi evra.
11.08.2023
'NBS blizu finalne destinacije'
BBA analitički tim ne isključuje mogućnost da će NBS opet povećati kamatnu stopu, ali to povećanje ne bi bilo drastično.
10.08.2023
NBS napravila pauzu, ali nije svirala kraj
Nakon današnjeg sastanka, referentna kamatna stopa ostala je na 6,5 odsto, saopštili su iz NBS u četvrtak.
10.08.2023
Devizne rezerve Srbije evroizovane, sreću kvari samo inflacija
Kako ocenjuju ekonomisti, trend rasta rezervi je dobar, a sreću Narodnoj banci Srbije bi mogla pokvariti ili inflacija u evrozoni, ili ona sama.
27.07.2023
Inflacija je pala prvi put posle 19 meseci na mesečnom nivou u julu dok je na godišnjem nivou iznosila 12,5 odsto, pokazali su podaci objavljeni u petak. Fitch vrši šestomesečne procene rejtinga tako da blagi porast javnog duga u junu nije imao veliki uticaj na poslednji rejting. Naime, na kraju prve polovine godine, javni dug je iznosio 35,74 milijarde evra, odnosno 51,7 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je nešto više od udela iz maja, ali je i za 3,4 procentna poena niže od nivoa s kraja 2022. godine.
U izveštaju se navodi i da je vrhunac inflacije iza nas te da je realno očekivati njen povratak na jednocifrene nivoe do kraja godine, čemu će doprineti i politika NBS. Iz Fitcha ocenjuju i da će se na nivou cele godine znatno popraviti spoljna pozicija zemlje, kao rezultat rasta izvoza i manjeg uvoza energenata.
"Čuvajući stabilnost po svaku cenu, očuvali smo poslovno poverenje i obezbedili uslove za visoke iznose direktnih investicija. Zahvaljujući tome, zabeležili smo i rast izvoza robe i usluga od 32 odsto prošle godine i 14 odsto u prvoj polovini ove godine, uprkos nižoj eksternoj tražnji. Deficit tekućeg računa platnog bilansa, koji je u prvoj polovini ove godine iznosio svega 1,6 odsto bruto domaćeg proizvoda, najniži je do sada i višestruko je pokriven prilivom stranih direktnih investicija. Sve su to rezultati koje prepoznaje i rejting agencija Fitch", naglašava guverner Jorgovanka Tabaković.
Agencija projektuje i da će devizne rezerve, koje su na rekordnom nivou, nastaviti da rastu i da će u naredne dve godine ostati na nivou koji pokriva preko pet meseci uvoza robe i usluga, što je iznad proseka zemalja istog rejtinga.
Kada je reč o javnim finansijama, agencija ističe da su rezultati u 2023. godini bolji od plana usled bolje naplate prihoda zbog visoke profitabilnosti privrede i snažnog tržišta rada, kao i zbog manjih izdataka za energente.
Pošto je rast bruto domaćeg proizvoda na godišnjem nivou ubrzan na 1,7 odsto, a u drugoj polovini godine iz Fitcha očekuju da će privredna aktivnost nastaviti da raste vođena daljim rastom izvoza, boljom poljoprivrednom sezonom i nastavkom pozitivnih kretanja u sektoru usluga, posebno u IKT sektoru.
Ova agencija dalje očekuje da će devizne rezerve nastaviti da rastu i da pokrivaju preko pet meseci uvoza robe i usluga, da će fiskalni deficit u naredne dve godine biti smanjen na oko 1,5 odsto, da će javni dug biti smanjen na 48,1 odsto BDP-a i da će eksterna pozicija zemlje ostati u održivim okvirima, uz visok izvoz i strane direktne investicije koje će nastaviti da potpuno pokrivaju deficit tekućeg računa platnog bilansa.
U aprilu, S&P je takođe potvrdio kreditni rejting Srbije na nivou BB+ kada tu takođe potvrđeni stabilni izgledi za njegovo povećanje. Ranije u avgustu S&P podigao je kreditni rejting Bosne i Hercegovine, dok je Fitch smanjio kreditni rejting SAD zbog povećanja budžetskog deficita.