Fitch Ratings revidirao je izglede za poboljšanje kreditnog rejtinga Kine sa "stabilnog" na "negativan", uz komentar da će vlada verovatno nagomilati dugove u pokušaju da privreda izbegne usporavanje uzrokovano sektorom nekretnina.
Rastuća neizvesnost u pogledu izgleda za drugu po veličini svetsku ekonomiju, usred težnje Pekinga da učini rast manje zavisnim od sektora nekretnina "mogla bi zadržati dug u stalnom rastućem trendu", saopštio je Fitch u sredu, prenosi Bloomberg.
Kineska vlada je brzo odgovorila, a ministarstvo finansija je saopštilo da agencija za rejting nije uzela u obzir ulogu fiskalne politike u održavanju rasta, što pomaže da se stabilizuje teret duga.
Opširnije
Kineski 'višak kapaciteta' - glavobolja i za Kinu i za Zapad
Poseta Yellen Kini dogodila se u trenutku kada su dve najveće svetske ekonomije iz različitih razloga na nesigurnom terenu.
10.04.2024
Analitičar BBA: Investicioni rejting S&P prvi korak u dobrom pravcu
Poboljšanje izgleda za srpski kreditni rejting agencije Standard & Poor's ne iznenađuje, kaže glavni analitičar BBA Andrej Knez.
09.04.2024
'Srbija za 12 meseci može do investicionog rejtinga, ocena A će malo pričekati'
'Ovo je važan korak, ali nije došao kao iznenađenje. Pokazatelji su već neko vreme pozivali na podizanje ocene Srbije', rekao je Jakub Kratky.
08.04.2024
Ekonomista J.P. Morgan: Srbija do investicionog rejtinga u srednjem roku
Srbija može da spusti budžetski deficit blizu nule za godinu dana, smatra Nicolaie Alexandru Chidesciuc.
01.04.2024
"Sistem rejtinga agencije Fitch nije uspeo da efikasno odrazi pozitivne efekte kineske fiskalne politike na podsticanje ekonomskog rasta i stabilizaciju makrokoeficijenta na način koji je okrenut budućnosti", saopšteno je.
Finansijska tržišta nisu burno reagovala, a juan je ostao stabilan.
"Mislim da je agencija preokrenula logiku", rekao je za Bloomberg Hao Hong, glavni ekonomista u Grow Investment Group. "Postoje dobri i loši dugovi. U ovoj fazi, ako vlada poveća svoj fiskalni budžetski deficit, onda će to zapravo poboljšati ekonomske izglede."
Saopštenje Fitcha dolazi u ključnom trenutku za kinesku ekonomiju. U narednoj sedmici vlada treba da objavi neke ključne indikatore, među kojima je rast u prvom kvartalu, dok će centralna banka odlučiti o ključnoj kamatnoj stopi. Finansijska tržišta pomno prate tragove i traže znake da li je ekonomija iza sebe ostavila najgori period, nakon ohrabrujućih brojeva za proizvodnju i izvoz koji su objavljeni ranije ove godine.
Slično je uradila i kompanija Moody's Investors Service u decembru kada je agencija promenila svoju ocenu kineskih obveznica u negativnu, i time pokazala da je zabrinuta zbog zaduženosti druge najveće svetske privrede. Upotreba fiskalnih mera u Kini, čija je namena da podrži lokalne vlasti i spreči pad na tržištu nekretnina, predstavlja rizik za nacionalnu ekonomiju, rekli su iz agencije.
Vlada je, ubrzo nakon promene ocene, kritikovala agenciju i rekla da je "razočarana" njenom odlukom i da će nacionalna ekonomija "ostati veoma otporna i da ima veliki potencijal". Uticaj pada na tržištu nekretnina je pod kontrolom, navodi se u saopštenju ministarstva finansija.
Kineski javni dug je naglo porastao u poslednjih desetak godina, pošto je vlada upumpala sredstva u privredu u pokušaju da održi vodeće svetske stope rasta koje je beležila tokom prethodnih decenija. Uz pad sektora nekretnina koji sada preti da uspori proizvodnju i zabrinjava globalne investitore, vlada je najavila neke nove stimulativne mere i nagovestila da bi mogle da uslede dodatne.