Akcije u Aziji nedelju su počele gubicima, a pokušaji Kine da ubrza privredni rast ponovo su se pokazali jalovim.
Indeks koji prati najveće akcije u Aziji pao je i tako otpočeo septembar, mesec koji na berzama najčešće karakteriše volatilnost. Indeks Hang Seng u Hongkongu pao je za oko dva odsto, a akcije kompanije New World Development Co. pale su za 14 odsto nakon što je ova građevinska firma najavila prvi gubitak u poslednje dve decenije.
Pali su i američki fjučersi, pa bi indeks S&P 500 mogao da sačeka preokret nakon optimizma koji je doneo petak, kada su podaci učvrstili veru investitora da će Fed u septembru smanjiti kamate. Američke berze su zatvorene zbog Dana rada koji se obeležava prvog ponedeljka u septembru. Prinos na australijski dug je porastao.
Opširnije
Kineska firma neočekivano emituje obveznice koje najavljuju pad kamata
Emitent će platiti razliku u prinosu u odnosu na petogodišnje državne obveznice Kine, a kupon će biti ponovo određivan na svakih pet godina, piše u prospektu.
28.08.2024
Pale akcije vlasnika aplikacije Temu, najviše od 2022. godine
Akcije PDD Holdings Inc, u čijem je vlasništvu Temu, pale su u ponedeljak najviše od 2022. godine.
26.08.2024
IBM zatvara istraživačko odeljenje u Kini sa 1.000 zaposlenih
Kompanija zatvara dva odeljenja specijalizovana za istraživanje, razvoj i testiranje, piše Yicai, pozivajući se na izjavu IBM-a.
26.08.2024
PBOC ne menja kamate, ali preduzima mere da spreči beg iz obveznica
PBOC nije menjala svoju jednogodišnju osnovnu kamatnu stopu na kredite.
26.08.2024
Kina obveznicama lokalnih vlasti spasava tržište nekretnina
U Kini je, prema zvaničnim podacima, takozvani građevinski višak (broj kvadratnih metara u zgradama i kućama koje kompanije nisu uspele da prodaju) u julu dostigao 382 miliona kvadratnih metara.
20.08.2024
Svetski fondovi se spremaju za smanjenja kamatnih stopa velikih centralnih banaka, ali ni stimulativne mere u Kini nisu uspele da pokrenu drugu po veličini svetsku privredu koja zbog krize na tržištu nekretnina već dugo ima problema sa domaćom tražnjom. Iako je indeks kompanije Caixin, koji meri aktivnost u proizvođačkom sektoru, porastao, to nije bilo dovoljno da ubedi investitore da je došlo do preokreta. Zvanični podaci kineske vlade pokazali su da aktivnost proizvođača pada već četiri meseca zaredom.
"Mene, iskreno, najviše brine Kina", rekao je za Bloomberg Carlos Casanova, viši analitičar u banci Union Bancaire Privee. Iako će četvrti kvartal verovatno doneti rast kineskim akcijama zbog mera podrške, vlada nema prostora za mere istog obima kao 2009. godine, dodao je.
Podaci o prodaji stanova pokazali su da se stanje na tržištu nekretnina pogoršalo, a China Vanke Co., jedna od najvećih građevinskih firmi, zabeležila je prvi šestomesečni gubitak u više od 20 godina.
Ministarstvo finansija je u petak intervenisalo na tržištu obveznica kako bi sprečilo dalji rast, što povlači nova pitanja o namerama kineskih vlasti i njihovom kapacitetu da stimulišu ekonomski rast.
"Mislim da postoji ogroman problem, i dosad su to svi morali videti", rekao je Hao Ong, glavni ekonomista Grow Investment Groupa. "Vlada mora da uradi znatno više", rekao je u razgovoru sa Davidom Inglesom i Yvonne Man.
Japanske kompanije su ulagale više u drugom kvartalu, što je došlo kao posledica blagog rasta vođenog domaćom tražnjom. PMI indeksi na Tajvanu, u Tajlandu i u Indoneziji zabeležili su pad.
Septembar nosi volatilnost
Septembar najčešće sa sobom nosi i volatilnost na berzama. U poslednje četiri godine spadao je u najgore mesece, mada je dolar najčešće beležio rast, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. Indeks volatilnosti VIX je rastao u septembru u prethodne tri godine.
I ovaj mesec mogao bi da bude isti jer nas čekaju podaci o tržištu rada u SAD koji bi mogli da odrede koliko brzo će Fed smanjivati kamate. Takođe, predsednička kampanja u najvećoj privredi na svetu se zahuktava. Trgovci opcijama su već potrošili više od devet miliona dolara da bi zaštitili svoje pozicije od rasta VIX indeksa ovog meseca.
S druge strane, Fedovo omiljeno merilo inflacije (bazni PCE indeks), rastao je sporo u mesecu za nama. Tržišta računaju na smanjenje kamata Feda ovog meseca, a šanse za smanjenje od 50 baznih poena su oko 25 odsto.
USDJPY:CUR
USD
146,15 JPY
cena na otvaranju
146,17
prethodna cena na zatvaranju
146,17
ovogodišnja zarada
3,5876%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
140,25 - 161,95
"Dobre vesti iz statistike trebalo bi da budu dobre vesti za rizičnije klase imovine", a dobar izveštaj o tržištu rada trebalo bi da podigne akcije i dolar, rekao je Chris Weston iz melburnskog Pepperstone Groupa. "Fed želi da kamate smanji za 25 baznih poena, a dokaz da se američka privreda uz smanjenja kamata kreće ka mekom prizemljenju doneo bi nirvanu ulagačima u akcije", rekao je Weston.
Fjučersi S&P 500 pali su za 0,2 odsto, a Nikkei 225 za 0,5 odsto. Japanski indeks Topix pao je za 0,4 odsto, a australijski S&P/ASX 200 za 0,2 odsto. Hang Seng je potonuo 1,8 odsto, kineski Shanghai Composite zabeležio je pad od 0,6 odsto, a fjučersi evropskog indeksa Euro Stoxx 50 nisu se mnogo pomakli od petka.
Promene nisu zabeležili ni dolar ni evro, a japanski jen ojačao je za 0,2 odsto.