Poboljšanje izgleda za srpski kreditni rejting agencije Standard & Poor's (S&P) nas ne iznenađuje, jer smo u analizi još prošle godine pisali da očekujemo povećanje rejtinga za jedan stepen. Naš glavni razlog u tom smeru, koji vidimo i u stavovima agencije S&P, jeste jačanje privrednog potencijala, koje se kanališe snažnim inostranim investicijama. Strana ulaganja u Srbiju su prethodnih pet godina iznosila skoro osam odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), što je među najvišim udelima u srednjoj i istočnoj Evropi.
Agencija S&P, osim toga, napominje i postepeno jačanje fiskalne discipline, prognozirajući čak i mrvicu manji budžetski deficit ove godine u odnosu na plan države. Rejting agenciju ohrabruje i činjenica da bi, po njihovim modelima, javni dug prilagođen za državnu rezervu novca operativne potrebe trebalo da se stabilizuje na oko 40 odsto BDP-a u naredne dve godine.
Procenitelji rizika pohvaljuju i napore oko ublažavanja koncentracijskog rizika, u ovom slučaju onoga u zavisnosti od uvoza ruskog gasa. Iako bi novi gasovodni priključak na Bugarsku trebalo da osigura tek oko 13 odsto gasa iz alternativnih izvora, opet se to smatra potezom koji materijalno ublažava ovaj rizik.
Opširnije
'Srbija za 12 meseci može do investicionog rejtinga, ocena A će malo pričekati'
'Ovo je važan korak, ali nije došao kao iznenađenje. Pokazatelji su već neko vreme pozivali na podizanje ocene Srbije', rekao je Jakub Kratky.
08.04.2024
Srbija došla na pola koraka do investicionog rejtinga
Iz agencije S&P predviđaju da bi bruto domaći proizvod Srbije ove godine mogao da poraste za 3,3 odsto, dok bi od 2025. do 2027. rastao prosečnom stopom od 3,8 procenata.
05.04.2024
Ekonomista J.P. Morgan: Srbija do investicionog rejtinga u srednjem roku
Srbija može da spusti budžetski deficit blizu nule za godinu dana, smatra Nicolaie Alexandru Chidesciuc.
01.04.2024
Srbija i investicioni rejting - koje su prepreke na putu do njega
Mnogo će zavisiti od privrednog rasta i toga kako se budu razvijali projekti u okviru izložbe EXPO.
26.03.2024
Spomenuta snažna dinamika stranih investicija iskazuje se u još jednom elementu - statistiku inostranih ulaganja uobičajeno sačinjava suma vlasničkih ulaganja stranaca i krediti dati od inostranih vlasnika lokalnih kompanija. Udeo takvih kredita koje potražuju inostrani vlasnici u ukupnim stranim ulaganjima u Srbiju iznosi nemalih 20 odsto, ali opet je to najmanji udeo u odnosu na sve ostale države srednje i istočne Evrope, izuzev baltičkih zemalja, a time i dodatno ohrabrujuć po srpski kreditni rejting.
Odluka S&P-ja nije iznenadila ni institucionalne investitore, jer se razlika u prinosima između srpske državne obveznice sa dospećem 2033. godine i uporedive nemačke državne obveznice zadržala na oko 2,8 procentnih poena, što je i prosek poslednje četiri nedelje. Mada treba priznati da nešto slabija likvidnost srpskih obveznica može ograničiti i cenovne pomake u kratkom roku, odnosno reakcija bi se mogla realizovati sa zakašnjenjem par dana.
Ako S&P tokom narednih godinu dana zaista povisi kreditni rejting u investicionu kategoriju, onda bi to bio dodatni ohrabrujući znak i za dužnika i poverioce. Ali to bi bio tek prvi korak u dobrom smeru koji treba da se napravi, odnosno treba da se cilja da barem još jedna od druge dve velike rejting agencije - Fitch ili Moody's - povisi svoju ocenu u investicionu kategoriju. Pritom treba napomenuti da Moody's trenutno ocenjuje Srbiju kao kreditnog dužnika sa rejtingom dva stepena ispod investicionog. Razlog za prioritizovanje dobijanja investicionog rejtinga od barem još jedne agencije nalazimo u čestoj praksi kod mnogih finansijskih institucija, a naročito banaka pod okriljem regulative Evropske unije - da se izloženost u finansijsku imovinu penalizuje dokle god prosek najviših rejtinga od barem dve agencije nije u investicionoj kategoriji.