Vlada Srbije usvojila je na sednici u sredu Predlog zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu države, a kojim se, kako je saopšteno, uređuje način sprovođenja politike državnog vlasništva i upravljanje u javnim preduzećima koja su u vlasništvu Republike.
Reč je o novom predlogu zakona, s obzirom na to da je prethodni bio u skupštinskoj proceduri, ali je nakon inicijative predsednika Aleksandra Vučića povučen i organizovana je javna rasprava u tri runde pregovora - sa predstavnicima javnih preduzeća, nevladinih organizacija, civilnog društva, kao i posebno sa medijima, preciznije svim ekonomskim i privrednim novinarima.
"Sve ovo urađeno je kako bi se odbacile sumnje u vezi sa neistinitim navodima u javnosti, da se tim zakonom prodaju nacionalni parkovi, vodoizvorišta, kao i da njime Vlada Srbije želi da privatizuje javna preduzeća", navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Opširnije
MMF hvali Zakon, javnost u strahu od prodaje državnih firmi
Novi zakon o državnim preduzećima pruža snažnu osnovu za reformu upravljanja u energetskom sektoru i šire, ocenjuje MMF
30.06.2023
O dokapitalizaciji državnih preduzeća se ne razmišlja, kaže Brnabić
Zakon je donet da bi se bolje upravljalo javnim preduzećima.
25.07.2023
Ko su Norvežani koji ulaze u Nadzorni odbor EPS-a?
Elektroprivreda Srbije dobila je novi Nadzorni odbor od sedam članova, koji osim srpskih stručnjaka čine i troje iz Norveške.
08.06.2023
EPS zvanično postao akcionarsko društvo
Elektroprivreda Srbije (EPS) zvanično je postala akcionarsko društvo, a emitovano je ukupno 36,5 miliona akcija.
19.04.2023
Promena pravne forme EPS-a najava za ostala preduzeća, kaže Stevanović
Da li će nakon promene statusa EPS-a da se menja status i drugih javnih preduzeća i da li to vodi u privatizaciju? Pitali smo državnog sekretara Sašu Stevanovića.
07.04.2023
Transformacija EPS-a uvod za još 270 kompanija u ovaj proces
Izmene osnivačkog akta i Statuta imaće štetne posledice na primenu antikorupcijskih zakona u EPS-u, navodi TS.
06.04.2023
Kako se dodaje, razlog zbog kojeg se donosi ovaj zakon nije privatizacija postojećih javnih preduzeća, već je cilj njihovo osnaženje, korporatizacija i bolje upravljanje sa namerom ostvarivanja boljih poslovnih rezultata. "Takođe, Zakonom o privatizaciji propisano je da predmet privatizacije ne mogu biti prirodna bogatstva, dobra u opštoj upotrebi, kao ni dobra od opšteg interesa."
Predlog zakona se primenjuje na AD ili DOO u kojem država ima svojstvo člana, odnosno akcionara sa više od 50 odsto osnovnog kapitala društva, tačnije ima kontrolno vlasništvo u društvu po drugom osnovu.
Takođe, pojedine odredbe ovog predloga zakona se primenjuju na manjinsko društvo kapitala - odnose se na prava i obaveze predstavnika Republike Srbije u skupštini manjinskog društva, uslove koje mora da ispunjava da bi bio imenovan, uslove za razrešenje, obaveza stručnog usavršavanja itd.
Najznačajnije novine odnose se na centralizovano vlasničko upravljanje, a Ministarstvo privrede će biti organ državne uprave koji obavlja centralizovanu vlasničku funkciju, uz izuzetke u oblasti energetike.
MMF hvali Zakon, javnost u strahu od prodaje državnih firmi
Novi zakon o državnim preduzećima, koji je usklađen sa najboljim praksama OECD-a, pruža snažnu osnovu za reformu upravljanja u energetskom sektoru i šire, navedeno je nedavno u saopštenju MMF-a povodom prve revizije stendbaj aranžmana za 2023. godinu.
Premijerka Ana Brnabić, kada je početkom juna najavila vraćanje zakona Vladi na doradu, rekla je da i dalje misli da je predlog tog propisa dobar jer će, prema njenim rečima, poboljšati upravljanje svim preduzećima čiji je većinski vlasnik država.
Brnabić je ocenila da postoji mnogo dezinformacija i neistina o tom predlogu zakona.
"Nema govora o prodaji preduzeća u državnom vlasništvu i prodaji Srbijašuma, Srbijavoda, nacionalnih parkova. Nikad nam to nije bila namera. To je direktna neistina koju je plasirala opozicija, pretpostavljam u nameri da stvori dodatnu konfuziju", rekla je tada premijerka.
Činjenica da se javna preduzeća ne mogu privatizovati, a akcionarska društva mogu bio je alarm za uzbunu za deo javnosti koja je insistirala na povlačenju zakona iz procedure.
Nevladina organizacija Transparentnost Srbija ukazala je na još neke opasnosti poput toga da funkcioneri u javnim preduzećima - v. d. direktora, članovi nadzornih odbora i članovi skupštine, prema ovom zakonu, ne bi imali status javnih funkcionera i ne bi podnosili izveštaje o imovini na početku i kraju mandata.
O dokapitalizaciji državnih preduzeća se ne razmišlja, kaže Brnabić
Ni u jednom trenutku nije planirana privatizacija Elektroprivrede Srbije, već je u planu profesionalizacija ovog preduzeća. Postavljen je nadzorni odbor u kom su neki od najboljih evropskih stručnjaka, a direktor EPS-a će biti izabran na konkursu, koji bi trebalo da bude raspisan u najkraćem mogućem roku, rekla je nedavno premijerka Brnabić na sastanku sa novinarima u Palati "Srbija", koji je Vlada organizovala da bi se otklonile nedoumice oko Predloga zakona o upravljanju preduzećima u državnom vlasništvu.
Na pitanje da li postoji mogućnost dokapitalizacije tih privrednih društava, premijerka je rekla: "Ne u ovom trenutku".
"Ideja je da se bolje upravlja tim preduzećima i da ih država ne dotira, već da ona budu podrška budžetu."
Brnabić je naglasila da se o dokapitalizaciji nije razgovaralo.
"U ovom trenutku nismo otvoreni za tu opciju. Ideja je isključivo profesionalizacija, lakše i bolje upravljanje, kao i transparentnije performanse preduzeća", izričita je bila predsednica Vlade Srbije.