Univerzitet u Beogradu neće morati da primeni najavljenu meru privremene obustave rada, jer će Vlada Srbije u petak doneti odluku o povlačenju Predloga zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju.
Da će predlog biti povučen, saopštio je predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević, a kao razlog za to naveo je "nezapamćeni pritisak i ucenu rukovodstva Univerziteta".
"Nažalost, postoje ljudi koji ne žele da naša deca studiraju na stranim univerzitetima i da to mogu u Srbiji, a ne van naše zemlje. Bez obzira na sve pritiske nastavićemo da se borimo i naša zemlja će biti zemlja razvoja i napretka u kojoj će naša deca imati mogućnost slobodnog izbora da se obrazuju tamo gde žele i da ostanu u svojoj domovini", naveo je Vučević u svom saopštenju objavljenom na sajtu Vlade.
Opširnije
Beogradski univerzitet najavljuje štrajk zbog otvaranja vrata stranim fakultetima
Predlog da se stranim univerzitetima omogući otvaranje predstavništva u našoj zemljil i to bez akreditacije, naišao je uglavnom na neodobravanje u srpskoj akademskoj zajednici.
21.11.2024
Ima li mesta za strane fakultete u Srbiji
Srbija planira da otvori vrata stranim univerzitetima, jer želi da zaustavi odlazak mladih u inostranstvo. Akademska zajednica protiv.
21.11.2024
Državni ili privatni fakultet – kako odlučiti?
Oko 45.000 srednjoškolaca svake godine upisuje studije i trenutno razmišljaju o tome koje je zanimanje budućnosti i šta upisati.
24.04.2024
Studiranje u Evropi - koliko košta za studente u Srbiji?
Svake godine nekoliko hiljada studenata iz Srbije odluči da obrazovanje nastavi u Evropi, jer je često ili jeftinije ili isto kao u Srbiji, a negde je i besplatno.
29.04.2024
Dopuna Zakona o visokom obrazovanju izazvala je buru u javnosti. Predlog da se stranim univerzitetima omogući otvaranje predstavništva u našoj zemlji, i to bez akreditacije, naišao je uglavnom na neodobravanje u srpskoj akademskoj zajednici. Sporni predlog zakona kritikovali su Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA), Konferencija univerziteta Srbije (KONUS), Sindikat obrazovanja Srbije i SANU.
Reagovao je i Univerzitet u Beogradu, koji je na sednici održanoj u sredu zahtevao da se predložena dopuna Zakona o visokom obrazovanju povuče iz skupštinske procedure, i da će, ukoliko se ne uvaže njihovi argumentovani zahtevi, biti prinuđeni da preduzmu odgovarajuće mere koje, između ostalog, mogu da podrazumevaju i privremenu obustavu rada.
Nakon sednice Proširenog rektorskog kolegijuma, Univerzitet u Beogradu saopštio je da izražava duboku zabrinutost i insistira na tome da se pre eventualne implementacije dopuna zakona sprovede najšira stručna i javna rasprava.
Podsetimo, Vlada Srbije je predlog zakona na razmatranje Skupštini, bez javne rasprave, uputila 8. novembra, a Odbor za obrazovanje podržao je u ponedeljak ovaj predlog većinom glasova. Odbor tada nije reagovao na reakcije akademske zajednici i nije prihvatio da se predložene dopune povuku iz skupštinske procedure.
Za dolazak u Srbiju su navodno zainteresovani italijanski univerziteti Bocconi i Luiss, i minhenski Tehnički fakultet.