Studenti u blokadi zvanično su zatražili, u ponedeljak kasno uveče, vanredne parlamentarne izbore, a Univerzitet u Beogradu, u utorak ujutru, apelovao je na državne organe da kroz dijalog sa studentima i ispunjenje njihovih zahteva stvore uslove za nastavak školske godine, čiji je "regularan završetak ozbiljno ugrožen".
Studenti u blokadi na društvrnoj mreži X naveli su da više od pet meseci intenzivno pokušavaju da dođu do ispunjenja zahteva svim legitimnim i mirnim sredstvima. Uprkos tome, kažu, studentski zahtevi i dalje nisu ispunjeni, a "vlast ne pokazuje ni najmanju inicijativu da do njihovog ispunjenja u budućnosti dođe".
Opširnije

Studenti traže raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Studenti u ponedeljak uveče saopštili da traže raspisivanje izbora
pre 20 sati

Kos sa zvaničnicima i studentima u Srbiji
Evropska komesarka je u Novom Sadu odala poštu za 16 poginulih u padu nadstrešnice
30.04.2025

Rektor Đokić danas se neće sastati sa premijerom Macutom
Rektor Univerziteta u Beogradu je u otvorenom pismu naveo da neće moći da se sastane sa premijerom jer je pozvan u Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu zbog davanje obaveštenja o drugoj krivičnoj prijavi podnetoj protiv njega.
23.04.2025
"Svedoci smo jednog od prelomnih trenutaka u modernoj istoriji naše zemlje, te kao društvena grupa od najvećeg narodnog poverenja povlačimo sledeći odlučan potez.Tražimo momentalno raspuštanje Narodne skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u skladu sa članom 109 Ustava Republike Srbije", objavili su studenti u blokadi na društvenoj mreži X.
Veruju, kako kažu, da je demokratija jedini ispravan način izlaska iz krize.
"Pozivamo narod da podrži listu kojoj će studenti u blokadi svih visokoškolskih ustanova na teritoriji Srbije preneti svoje poverenje, kako bi na terazijama pravde prevagnula istina", navedeno je u objavi.
Istakli su i da su koreni korupcije vlasti isuviše duboko prodrli u državne institucije, kojima je tako onemogućeno nezavisno vršenje dužnosti.
Studenti ne izlaze na izbore – podržaće kredibilne pojedince
Studentkinja Fakulteta političkih nauka Sofija Perić izjavila je, u ime studenata u blokadi, da se studenti neće kandidovati na vanrednim parlamentarnim izborima koje su ponedeljak zatražili.
"Studenti se neće kandidovati, zato što mi shvatamo kolika je odgovornost biti na takvim pozicijama. Očigledno je da ljudi koji su trenutno na vlasti to ne shvataju. Zbog toga ćemo podržati ljude koje mi smatramo kredibilnim, koji su se pokazali stručnim u svojim oblastima i za koje mislimo da će zastupati glas naroda kako treba", rekla je Perić, a prenosi Beta.
Kako je navela, "njihova imena i profesije ne bismo još otkrivali".
Ona je rekla da o prisustvu članova opozicije na izbornoj listi moraju da se dogovore svi studenti iz Srbije, a ne samo Univerzitet u Beogradu.
Objasnila je da su se studenti u blokadi nadali promeni sistema i "iskreno verovali u to da će naši zahtevi biti ispunjeni".
"Nakon što smo videli koliko je vremena prošlo, jasno je svima da ovi zahtevi pod ovom vlašću neće biti ispunjeni. Ako želimo da menjamo sistem, smatramo da je ključno da promenimo ovu vlast. Iz toga je proizašao ovaj naš zahtev", rekla je Perić.
Ona je ocenila da će predsednik države Aleksandar Vučić "verovatno reagovati".
"Ovo što sada tražimo - tražimo od njega lično, jer je predsednik taj koji treba da traži raspisivanje izbora. Sigurno će imati nekakvu reakciju, a mi ćemo to pratiti i odgovoriti na to", rekla je Perić.
Šta kaže Ustav: Ko može da raspusti Narodnu skupštinu
Podsećamo, Član 109 Ustava Srbije, na koji se pozivaju studenti, kaže da predsednik Republike može, na obrazloženi predlog Vlade, raspustiti Narodnu skupštinu. Ovo znači da biVlada Srbije trebalo da predloži predsedniku Srbije raspuštanje Skupštine Srbije i da taj predlog obrazlože.
Istovremeno sa raspuštanjem Narodne skupštine predsednik Republike raspisuje izbore za narodne poslanike, tako da se izbori okončaju najkasnije za 60 dana od dana raspisivanja. Narodna skupština koja je raspuštena obavlja samo tekuće ili neodložne poslove, određene zakonom.
Beta/Peđa Vučković
Univerzitet u Beogradu: Nemamo mandat da prekinemo blokadu
Na sajtu Univerziteta u Beogradu u utorak je objavljena Platoforma univerziteta u Beogradu za razgovor s predstavnicima nadležnih organa i institucija.
Ta Platforma predstavljena je i na razgovoru koji je 30. aprila delegacija Univerziteta u Beogradu, predvođena rektorom Vladanom Đokićem, imala sa premijerom Đurom Macutom.
"Rektor i dekani nemaju mandat od studenata da pregovaraju o ispunjenju studentskih zahteva, niti okončanju i modifikovanju blokade. Univerzitet u Beogradu podržava inicijalne studentske zahteve, ali ne učestvuje u organizaciji blokada, niti može da ih obustavi", piše u Platformi koju su potpisali rektor Vladan Đokić i 31 dekan.
Dodaje se i da rektor i dekani ne raspolažu pravnim mehanizmima ni faktičkim mogućnostima da okončaju blokade, s obzirom da studentski zahtevi nisu u nadležnosti rektora i dekana, već se odnose na šire društvene činioce.
Beta/Milan Ilić
"Pokušaj da se protiv volje studenata izvode nastavne aktivnosti predstavljao bi povredu prava na slobodno okupljanje u cilju zaštite javnog interesa, koje je garantovano najvažnijim aktima međunarodnog prava. Osim toga, takvo postupanje bilo bi u suprotnosti sa načelima akademskog integriteta i akademskih sloboda, te s etičkim principima na kojima se temelji naše društvo", navdeno je u dokumentu koji je objavljen i na sajtu Univerzteta.
Dodaje se da bi takav potez bio i faktički nesprovodiv, što se, kako se navodi, može zaključiti iz iskustava svih visokoškolskih ustanova u Srbiji na kojima je rukovodstvo pokušavalo da održi nastavu u postojećim uslovima.
Univerzitet u Beogradu zahteva da bez odlaganja prestanu pritisci na univerzitet i članice, a posebno da se obustavi vanredni nadzor prosvetne i finansijske inspekcije, kao i Državne revizorske institucija na fakultetima.
Traži se i da se prestane sa medijskom hajkom na rektora, dekane, studente i zaposlene kao i javnim iznošenjem pretnji i pritisaka. Jedan od zahtev je i isplata sredstva za sve zaostale plate iz budžetskih sredstava u punom iznosu.
Insistira se i na tome da se stavi van snage izmena Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, jer se njom protivustavno i protivzakonito menja struktura radnih obaveza zaposlenih na visokoškolskim ustanovama.
Traži se i da se stavi van snage Zaključak Vlade od 24. marta, kojim se protivzakonito odlučuje da će se visokoškolskim ustanovama uplaćivati samo deo sredstava za budžetske plate nastavnika i saradnika.
Depositphotos
Univerzitet u Beogradu je u svojoj platformi postavio i pitanja Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete, a prvo u nizu je da li se i kada planira početak dijaloga sa studentima koji blokiraju fakultete o ispunjenju njihovih zahteva, kako bi se omogućio nastavak školske godine.
Pitanje za nadležne je i kada će se završiti tekuća školska godina u srednjim školama i da li su u planu izmene propisa kojima bi se omogućio upis na fakultete, koji za to izraze interesovanje, bez polaganja prijemnih ispita.
Čelnike Univerziteta u Beogradu zanima i to kada će početi naredna akademska školska godina i da li se planira produženje tekuće školske godine. A pitanje za Vladu Srbija je i kada i pod kojim uslovima će se obavljati upis na studije u narednu školsku godinu.
Beta/AP Armin Durgut
Od Vlade se traži i odgovor da li se planira smanjivanje propisanog broja ESPB bodova, kao uslov za upis na teret budžeta ili opcija bezuslovnog upisa studenata u narednu školsku godinu, uz zadržavanje sadašnjeg statusa studenata.
Poslednje pitanje u nizu je i da li se planira promena i smanjivanje uslova za zadržavanje studentskih stipendija i kredita.
Šta kažu predstavnici vlasti o izborima
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je u utorak da smatra da nema razloga za održavanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Beta/Milan Ilić
"Vlada ima stabilnu parlamentarnu većinu. Ja nisam pristalica bilo kakvih vanrednih događaja", rekao je Dačić, a prenosi Beta.
On je naveo da se ne plaši rezultata izbora i dodao da "oni (koji traže izbore) ne razumeju da to može da bude kraj njihovog sna da mogu nešto da urade na tim izborima".
Ana Brnabić, predsednica Skupštine, izjavila je, povodom ocene studenata u blokadi da su izbori preduslov da im se isupne zahtevi, studentski zahtevi od početka bili paravan i da je sve od početka bila politika.
"Blokaderi pojma nemaju ni koji su im zahtevi ni ko je, u skladu sa Ustavom i zakonima, nadležan za te zahteve, inače ne bi mogli da izjave glupost da traže izbore kako bi im se ispunili zahtevi", navela je Brnabić na mreži X.
Ona je i podsetila da se zahtevi studenata u blokadi odnose na tužilaštvo i sudstvo, a ne na izvršnu i zakonodavnu vlast kao i da se ni jedni ni drugi ne menjaju na parlamentarnim izborima.
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević rekao je u ponedeljak, pre nego što su studenti zatražili parlamentarne izbore, da su izbori uvek tema u politici, ali da su se, kako je naveo, naslušali prevara i neće da učestvuju u nečem što bi "vodilo u katastrofu za državu".
Beta/Miloš Miškov
"Mi smo spremni da se razgovara, izbori su uvek tema u politici. Ali mi da učestvujemo u nečemu što bi nas vodilo u katastrofu za državu, da oni pričaju o vanrednim izborima pa da onda naprave haos na biračkim mestima i da ne dozvole da se održe, oni bi odmah pričali o krađi. Da dođemo u stanje da nemamo Skupštinu i Vladu, tu priču neće gledati. Naslušao sam se njihovih prevara i trikova", rekao je Vučević, a prenosi Beta.
Šta opozicija kaže o izborima
Demokratska stranka je podržala zahtev studenata za raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora, iako kažu da su više puta naglasili da u Srbiji nema uslova za fer i poštene izbore.
"Uvažavamo činjenicu da studente pobunjenih univerziteta ovog trenutka podržava dve trećine građana Srbije. Životvorna energija, nadahnuta hrabrom, istrajnom i pametnom borbom za slobodu i pravdu, koju su mladi ljudi probudili u građanima Srbije, daje pun legitimitet ovom njihovom zahtevu", kaže DS.
Lider pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović u saopštenju je istakao da su studenti postali ključni pokretači društvenih promena, uspostavljajući jedinstvenu organizacionu masovnost, koju dosadašnje opozicione stranačke strukture nisu uspele da ostvare.
Predsednik Socijaldemokratske stranke i bivši predsednik Srbije Boris Tadić, takođe je podržao je zahtev studenata za održavanjem vanrednih parlamentarnih izbora. On je na mreži X napisao da podržava studente u pozivu na jedinstvo i mobilizaciju svih demokratskih snaga Srbije "u borbi za izborne uslove, sprečavanje krađe izbora i istorijsku izbornu pobedu".
Studente su podržali Zeleno-levi front i Pokret 1 od 5 miliona, Liga socijaldemokrata Vojvodine - Vojvođani i Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS).