Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić je u otvorenom pismu naveo da danas neće moći da se sastane sa premijerom Đurom Macutom jer je pozvan u Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu zbog davanja obaveštenja o drugoj krivičnoj prijavi podnetoj protiv njega.
Rektor Đokić je u pismu naveo da su tu krivičnu prijavu protiv njega podneli student Miloš Pavlović i drugi, zbog krivičnog dela povrede ravnopravnosti, dodajući da je u zahtevu tužilaštva navedeno da se od njega očekuje hitno postupanje.
"Imajući to u vidu, sa žaljenjem Vas obaveštavam da neću biti u mogućnosti da se odazovem na današnji sastanak u zgradi Vlade", naveo je Đokić, prenosi Beta.
Opširnije

U sredu novi susret rektora Đokića i premijera Macuta
Protest je organizovan u trenutku kada su tenzije u obrazovnom sektoru povišene usled disciplinskih postupaka protiv pojedinih nastavnika u Srbiji
22.04.2025

Mediji apeluju na prekid blokade RTS-a
Televizija Euronews uputila je danas poziv nadležnim organima, novinarskim udruženjima i institucijama da omoguće rad RTS-u i da bez odlaganja i izgovora osude progon ljudi sa RTS-a, i učine sve da on bude sprečen.
18.04.2025

Studenti biciklisti svečano dočekani u Novom Sadu
Doček pod nazivom "Ceremonija za heroje" organizovali su novosadski student u blokadi kao znak zahvalnosti.
22.04.2025

Radnici RTS-a traže raspisivanje konkursa za članove saveta REM-a
Zbor radnika RTS-a podržao je zahtev studenata u blokadi.
20.04.2025
On je dodao da je to druga krivična prijava podneta protiv njega u kratkom vremenskom roku, istim povodom i od istih podnosilaca, ali sa drugačijom pravnom kvalifikacijom, po kojoj ovog puta postupa Drugo javno tužilaštvo.
"Akademska zajednica s pravom prepoznaje ovo postupanje kao sistemski pritisak, sa ciljem destabilizacije Univerziteta i onemogućavanja ozbiljnog, ravnopravnog i produktivnog dijaloga o izlasku iz duboke institucionalne krize", dodao je Đokić u pismu premijeru.
Premijer Đuro Macut/Beta/Darko Vojinović
Naveo je da se Univerzitet na premijerov poziv na razgovor odazvao u dobroj veri, u uverenju da postoji stvarna spremnost da se pokrene proces normalizacije stanja u visokom obrazovanju i obezbede uslovi za završetak školske godine.
"Međutim, već tokom prvog sastanka bilo je jasno da ne postoji politička volja da se učine nužni koraci: ispunjenje legitimnih studentskih zahteva, hitno povlačenje protivustavne Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta, kao i prestanak medijskih, inspekcijskih, finansijskih i drugih pritisaka na akademsku zajednicu", napisao je rektor.
Univerzitet u Beogradu, prema njegovim rečima, ostaje dosledno opredeljen za ravnopravan i institucionalno utemeljen dijalog, zasnovan na uzajamnom uvažavanju svih aktera.
"Stoga pozivamo Vas i predstavnike Vlade Republike Srbije da nastavak razgovora organizujemo tokom naredne nedelje u prostorijama jedne od članica Univerziteta u Beogradu, u širem sastavu koji bi, pored rektora, uključio i dekane, kao i druge relevantne predstavnike akademske zajednice", dodao je rektor Đokić u pismu premijeru Macutu.
Oglasilo se i Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, koje je navelo da je uputilo zahtev za prikupljanje obaveštenja Rektoratu Univerziteta u Beogradu, u vezi sa krivičnom prijavom koju je podneo student Miloš Pavlović sa još nekoliko osoba, a nikakvo saslušanje rektora Vladana Đokića nije zakazano, niti planirano, prenela je Beta pisanje domaćih medija. Zahtev tužilaštva znači da Rektorat treba da odgovori na određena pitanja u vezi sa tužbom za krivično delo povreda ravnopravnosti.
Jedan sastanak već održan
Rektor i premijer su se sastali u utorak u Vladi Srbije, a sastanku je prisustvovao i ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, kao i ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Bela Balint. Sam razgovor je protekao "u otvorenoj i konstruktivnoj atmosferi", saopšteno je iz Vlade Srbije.
"Na sastanku je zaključeno da će se razgovori nastaviti u konstruktivnoj atmosferi, a u cilju potpune normalizacije rada Beogradskog univerziteta. Dogovoreno je da se razgovori nastavljaju u sredu u zgradi Vlade Srbije", navodi se u saopštenju.
Rektorat Univerziteta u Beogradu saopštio je da je na sastanku o mogućnostima za prevazilaženje aktuelne krize sa premijerom Đurom Macutom rektorski tim istakao da je za normalizaciju stanja na Univerzitetu potrebno prevashodno ispunjenje studentskih zahteva i otklanjanje svih drugih oblika pritisaka na akademsku zajednicu.
Kako piše u saopštenju, potrebno je anuliranje protivustavne Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta i prestanak medijskih pritisaka na akademsku zajednicu.
"Razgovor nije u ovom trenutku doneo konkretne rezultate. Dogovoreno je da se nastavi sutra u zgradi Vlade Srbije, o čemu ćemo izveštavati akademsku zajednicu i širu javnost blagovremeno", ističe se u saopštenju.
Đokić saslušan prošlog petka
Podsetimo, rektor beogradskog univerziteta saslušan je prošlog petka u okviru predistražnog postupka zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja, za šta su protiv njega krivičnu prijavu podneli "studenti koji žele da uče". Đokić se sam odazvao pozivu policije, a u znak podrške ispred zgrade Uprave kriminalističke policije u Novom Beogradu okupili su se brojni građani.
Đokić je nakon saslušanja, koje je trajalo više od dva sata, rekao da se izjasnio da nije kriv, odnosno da nije učinio nikakvo krivično delo.
"Dobio sam poziv da se javim u policiju zbog krivične prijave koja je podneta protiv mene za zloupotrebu službenog položaja. Poštujući zakone ove zemlje došao sam i dao sam izjavu policiji gde sam se izjasnio da nisam učinio nikakvo krivično delo, ni krivično delo povrede službenog položaja", kazao je on novinarima tada, a prenela Beta.
Studenti u blokadi traže ispunjenje šest zahteva/Beta/Saša Đorđević
Rektor je naveo kako smatra da se krivično delo, zbog koga je saslušavan, stavlja na teret ne samo njemu, već i svim članovima akademske zajednice koji pokušavaju više meseci da artikulišu odluke koju su studenti započeli, a profesori i građani podržali.
"Ovo je prijava ne samo protiv mene nego protiv svih dekana našeg Univerziteta, protiv svih profesora našeg Univerziteta, protiv studenata i protiv čitave akademske zajednice. Nadam se da će ona do kraja ostati jedinstvena i složna", rekao je rektor Univerziteta u Beogradu.
Fakulteti širom Srbije u blokadi su u od novembra prošle godine, a studenti u blokadi zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih demonstranata i procesuiranje napadača na studente i profesore. Takođe, traže i povećanje državnih budžetskih izdvajanja za visoko obrazovanje. Nedavno su dodali i peti i šesti zahtev - sprovođenje istrage o incidentu tokom protesta 15. marta u Beogradu i razrešenje rukovodstva Urgentnog centra u Beogradu zbog, kako studenti navode, ugrožavanja života pacijenata prilikom posete predsednika Aleksandra Vučića toj ustanovi.