Studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju nastavili su da blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku i u nedelju, na Vaskrs. Time se ušlo u šesti dan kako studenti u blokadi zaposlenima javnog medijskog servisa onemogućavaju da dođu na radna mesta.
Za saobraćaj su zatvoreni delovi Takovske ulice, Ilije Garašanina i Majora Ilića.
Zbor radnika RTS je na sastanku u subotu formulisao zahteve i uputio ih rukovodstvu javnog servisa. Oni zahtevaju da im se hitno obrate rukovodstvo i nadležne službe sa jasnim smernicama za rad u danima dok traje blokada. "Ukoliko nam se u najkraćem roku niko ne obrati, smatraćemo da se rukovodstvo povuklo i da nije u stanju da rukovodi javnim medijskim servisom."
Dodali su i da zahtevaju ostavke svih urednika i novinara koji nisu poštovali medijske zakone i kodeks novinara i dozvolili da se u Dnevniku 2 i ostalim informativnim emisijama iznesu neistine i uvrede na račun kolega, studenata i drugih građana. "Još jedan od razloga za ostavke jeste i odgovornost prema građanima Srbije zbog toga što su bili izloženi neistinitim i cenzurisanim informacijama, kakve ne dolikuju nijednom javnom servisu."
Naveli su i da traže pravo da se bave istinitim izveštavanjem, nezavisnim radom i profesionalnim obavljanjem redovnih zadataka čije je ispunjavanje ugroženo.
"Zahtevamo trenutnu promenu uređivačke koncepcije informativnog programa RTS i profesionalno izveštavanje u skladu sa važećim zakonima i novinarskim kodeksom. To podrazumeva izveštavanje o svim aktuelnim događajima u Srbiji koji su od javnog interesa za sve naše građane (zbog neizveštavanja sa studentskog protesta 15. marta arhiv RTS ostao je trajno uskraćen za ovaj materijal i u budućnosti će naše kolege morati da koriste dokumentaciju drugih televizija koje su ispratile ovaj događaj), navedeno je u saopštenju zbora radnika RTS.
Uz to, zahtevaju da se momentalno prekine praksa slanja honorarno angažovanih novinara i tehničara na visoko rizične zadatke, poput izveštavanja sa protesta i mitinga. "Prekarnost njihove pozicije apsolutno ne dozvoljava da se na taj način zloupotrebljavaju", zaključili su u saopštenju radnici javnog servisa.
Beta/Miloš Miškov
Podsetimo, RTS je zbog otežanih okolnosti rada izazvanih blokadom primoran da prilagodi programsku šemu, podneta je krivična prijava Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv N. N. lica i zatraženo reagovanje međunarodnih institucija.
Studenti blokiraju zgrade javnog servisa od 14. aprila u 22 sata i naveli su da će blokada trajati dok se ne raspiše novi konkurs za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Traži se puštanje na slobodu novosadskih studenata i aktivista
Studenti u blokadi pozvali su na hitno puštanje na slobodu šestoro novosadskih studenata, profesora i aktivista koji su okrivljeni za pokušaj rušenja ustavnog poretka na osnovu prisluškivanog privatnog razgovora. "Zahtevamo hitno oslobađanje svih nepravedno uhapšenih aktivista i prekid represivnih mera usmerenih protiv onih koji se zalažu za pravdu i istinu", naveli su oni u saopštenju za javnost.
Pozvali su sve studente, profesore, akademske radnike i građane da se solidarnošću i podrškom pridruže kolegama.
"Nepravedno i neosnovano hapšenje novosadskih aktivista, od kojih su neki studenti, a kojima je određen pritvor od 30 dana nakon čega je nedavno produžen na 60 dana predstavlja grubo kršenje osnovnih ljudskih prava i direktan napad na slobodu govora i delovanja", piše u saopštenju.
Sudija za prethodni postupak iz Novog Sada Tatjana Đurašković nakon prvobitnog pritvora do 30 dana, produžila je za još 30 dana pritvor studentima i aktivistima koji su okrivljeni za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka. U pritvoru su članovi i funkcioneri novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana (PSG) Marija Vasić, Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lado Jovović i Davor Stefanović, kao i student iz organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV) Lazar Dinić.
Svi oni su privedeni 14. marta, nakon što je veče pre toga na nekoliko televizija emitovan audio-snimak njihovog prisluškivanog razgovora u prostorijama PSG-a u Novom Sadu. Sud je ranije odredio pritvor do 30 dana i prisluškivanim studentima i aktivistima koji nisu u Srbiji, a za njima je raspisana i poternica.
U obrazloženju te odluke navodi se da je pritvor određen i zbog "opasnosti od ponavljanja krivičnog dela, jer se okončanje aktuelnih protesta građana i studenata još uvek ne nazire".
Branioci studenata i aktivista zatražili su od sudije Đurašković da iz spisa predmeta izdvoji dokaze koji se ne mogu koristiti u krivičnom postupku jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom, te da nakon toga svi budu pušteni iz pritvora, ali je ona to odbila.
(Ažurirano informacijama o zahtevima za puštanje na slobodu aktivista od desetog pasusa.)