Bazna inflacija u Srbiji postala je dvocifrena, a rast cena mogao bi da primora Narodnu banku Srbije da barem još dva puta podigne cene zaduživanja, smatraju ekonomisti.
Nakon što je dva meseca odolevala i ostajala tik ispod granice od 10 odsto, bazna inflacija u Srbiji je prešla taj prag. U poslednjem mesecu 2022. indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta iznosio je 10,1 odsto na međugodišnjem nivou.
Takav rast cena mogao bi da natera centralnu monetarnu instituciju u Srbiji da nastavi da zaoštrava monetarnu politiku, i to barem na još dva sastanka, predviđa Branimir Jovanović, istraživač na Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije.
Opširnije
Inflacija zasada nije smetnja za otplatu kredita
Stvari se zasada nalaze pod kontrolom, a NBS i poslovne banke su u redovnoj komunikaciji.
13.01.2023
Savić: Inflacija u Srbiji ne bi trebalo dalje da raste
Predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić rekao je da na svetskom nivou postoji opasnost da inflacija postane hronična.
13.01.2023
Za kraj godine rekordna inflacija, pritisak se preliva na 2023.
U ovoj godini u poređenju sa prošlom godinom inflacija je u proseku povećana za 11,9 odsto
12.01.2023
NBS podigla stope po deseti put, i to za 25 bp
Odluke Evropske centralne banke i Federalnih rezervi čekaju nas početkom februara.
12.01.2023
Komentarišući odluku NBS da ponovo podigne cene zaduživanja za četvrtinu procentnog poena, on izdvaja dve poruke.
"Prva je da se nastavlja zatezanje monetarne politike, jer je ovo deseto povećanje u poslednjih deset meseci. Dakle, i pored toga što se inflacija stabilizovala, kako se trenutno čini, jer je u decembru ponovo 15,1 odsto, kao u novembru, Narodna banka opet nastavlja da zateže monetarnu politiku. Druga je da zatezanje ipak jenjava, jer je ovo povećanje samo 0,25 poena, dok su prethodna četiri bila po 0,5 procentnih poena", rekao je Jovanović u odgovoru na pitanja Bloomberg Adrije.
U svetlu ovakvih kretanja, ekonomista predviđa još dva podizanja stopa sličnog obima. "Zbog ovoga se može očekivati da Narodna banka nastavi sa zatezanjem još mesec-dva, jer će inflacija ostati visoka još neko vreme, ali da će ta povećanja biti 0,25 procentnih poena. Nakon toga, kada inflacija počne padati, Narodna banka će verovatno prestati sa zaoštravanjem", dodao je Jovanović.
On dodaje da će odluke Federalnih rezervi i Evropske centralne banke (ECB) znatno uticati na dalje poteze NBS, koja neće moći da tako lako odstupi od pristupa svođenju inflacije na prihvatljivu meru koji imaju glavne centralne banke u svetu.
"Trenutni signali koji dolaze od njih su da i oni mogu uskoro prestati sa zatezanjem. Naravno, sve ovo je pod pretpostavkom da neće doći do poremećaja u globalnoj ekonomiji i na svetskim tržištima", zaključuje naš sagovornik.
Hrana i energenti i dalje dominantni
Kako su pokazali podaci Republičkog zavoda za statistiku, cene su na mesečnom nivou uvećane za 0,5 odsto, što je najniža mesečna stopa inflacije u 2022. godini.
Najveći udeo u rastu cena i dalje su imali hrana i energenti, navode iz NBS u mesečnom izveštaju o kretanju inflacije.
"Najveći doprinos mesečnoj inflaciji dale su cene prerađene hrane i cene u okviru bazne inflacije, dok su nasuprot tome, zabeležene niže cene naftnih derivata i neprerađene hrane", navodi se u saopštenju.
NBS ne očekuje dalji rast cena
Da bi ovo mogao biti kraj rastu cena, predviđaju i zvaničnici NBS. Tako je predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić poručio je da inflacija ne bi trebalo dalje da raste.
"Možda će ova korekcija cene električne energije izazvati neki rast u sledećem mesecu, to bi bio neki maksimalni nivo. Iza toga treba očekivati da inflacija počne da opada do kraja godine i tada bi mogla da bude negde na približno polovini sadašnjeg nivoa, sedam-osam procenata", naveo je Savić, gostujući u programu Bloomberg Adrije.
Za nas će, dodao je, biti važno šta će se dešavati sa izvoznim sektorom, pre svega u Nemačkoj i Italiji. "Projekcije su da će Srbija 2023. i 2024. godine ostvarivati rast od preko dva odsto, što ukazuje da nećemo ući u recesiju, ali mnogo toga zavisi od drugih zemalja, jer mi smo mala privreda visoko zavisna od izvoza."