Narodna banka Srbije (NBS) po deseti put uzastopce podigla je referentnu kamatnu stopu, i to za 25 baznih poena. Kamatna stopa u odnosu na koju se formiraju ostale cene zaduživanja nakon odluke iznosi 5,25 odsto, što je nivo poslednji put zabeležen u 2015. godini.
Kamatna stopa na depozitne olakšice i kamatna stopa na kreditne olakšice takođe su podignute za po četvrtinu procentnog poena, pa nakon promene iznose redom 4,25 i 6,25 odsto, navodi se u saopštenju NBS.
"Donošenjem ovakve odluke, Narodna banka Srbije nastavlja da pooštrava monetarne uslove i utiče na ograničavanje sekundarnih efekata troškovnih pritisaka na rast cena putem inflacionih očekivanja. Time doprinosi da se inflacija u Srbiji nađe na opadajućoj putanji i vrati u granice dozvoljenog odstupanja od cilja do kraja perioda projekcije", dodaju iz NBS.
Opširnije
Bruto devizne rezerve rekordno visoke posle aranžmana sa MMF-om
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije na kraju decembra 2022. iznosile su 19.415,7 miliona evra, što obuhvata i sredstva po osnovu prve tranše stendbaj aranžmana sa MMF-om.
11.01.2023
Inflaciona očekivanja privrede blago porasla u novembru
Finansijski sektor očekuje inflaciju od osam odsto, dok je kompozitna mera na nivou od sedam odsto, ako se govori o sledećih 12 meseci.
21.12.2022
Međunarodni monetarni fond odobrio Srbiji stendbaj aranžman
Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) odobrio je u pondeljak Srbiji stendbaj aranžman.
19.12.2022
Bazna inflacija u Srbiji 9,7 odsto, rast se usporio
Nakon rasta od 0,2 procentna poena u odnosu na prethodni mesec, bazna inflacija je dostigla 9,7 odsto.
15.12.2022
NBS očekuje nešto lakša godina od ECB
Izgleda da će teži zadatak u 2023. ipak imati centralna banka evrozone.
03.01.2023
Sledeća sednica Izvršnog odbora biće održana devetog februara, a pre toga će o monetarnoj politici odlučivati i Evropska centralna banka i Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država.
"Prilikom donošenja odluke, Izvršni odbor je imao u vidu i da će se nastaviti zaoštravanje globalnih finansijskih uslova, usled očekivanog daljeg pooštravanja monetarnih politika Evropske centralne banke i Sistema federalnih rezervi. Ipak, očekuje se da će nastavak zaoštravanja globalnih finansijskih uslova doprineti daljem popuštanju inflatornih pritisaka na koje će uticati i nastavak smanjenja cena primarnih proizvoda, kao i da će dalje zatezanje monetarne politike Evropske centralne banke uticati i na nižu eksternu tražnju, ali i na rast cena evroindeksiranih kredita na domaćem tržištu", pojašnjavaju iz centralne monetarne institucije.
Očekivana promena
Ovakvu promenu najavili su i iz analitičkog tima Bloomberg Adrije. "S jedne strane, dodatno monetarno stezanje opravdava se činjenicom da je inflacija visoka i još uvek nije ostvarila vrhunac. Međutim, usporavanje procesa monetarnog stezanja se brani upravo očekivanjem da će inflacija ostvariti vrhunac u tekućim mesecima", naveli su analitičari.
"Takođe, smatramo da NBS računa na deo transmisije monetarnog stezanja koji treba da dođe od strane dosadašnjeg i budućeg stezanja Evropske evropske centralne banke usled visoke evroizacije lokalnog privrednog sistema. Slabljenje privredne aktivnosti je dodatni faktor koji će pomoći u borbi sa visokom inflacijom. Svetska tržišta kapitala su relativno stabilna u poslednje vreme, što takođe trenutno otklanja potrebu za značajnijim monetarnim stezanjem", zaključili su analitičari pre objavljivanja odluke NBS.
Slični su bili i rezultati Bloombergove ankete. Ekonomisti koje je Bloomberg anketirao između šestog i 10. januara predvideli su da će centralna monetarna institucija Srbije kamatnu stopu podići za 25 baznih poena. Takvo podizanje prognoziralo je devetoro od 15 ekonomista koje je anketirao Bloomberg. Podizanje od pola procentnog poena predviđalo je četvoro ekonomista, dok dva ispitanika nisu očekivala promenu referentne kamatne stope.
Signal u pravo vreme
Odluka NBS da kamatne stope podigne za 25 baznih poena može se tumačiti kao pozitivna, i to iz više razloga, rekao je za Bloomberg Adriju izvršni direktor za upravljanje aktivom i pasivom u Erste banci Miloš Zečević.
"Po meni je ovo odlično i pravovremeno signaliziranje prelikvidnom tržištu dinara gde i na kom nivou treba da budu cene dinarskih depozita, nevezano za činjenicu da je na jučerašnjoj reverznoj repo aukciji 16 banaka plasiralo 220 milijardi dinara viškova na NBS gde je najviša ponuđena stopa koju je NBS prihvatila na nivou od 4,55 odsto (podizanje od 0,37 odsto u odnosu na prethodnu aukciju je inicijalno moglo da se tumači kao da će danas ići i sa podizanjem od 0,5 procentnih poena)", rekao je Zečević.
On objašnjava da agresivnije podizanje kamatne stope, zbog nivoa dinarske likvidnosti u sistemu, ne bi imalo efekat restriktivne politike jer bi slalo "pogrešne podsticaje bankama". Takođe dodaje da je ovakvom odlukom NBS pravilno predvidela dinamiku "budućeg monetarnog zatezanja" ECB-a.
Stopa inflacije stagnirala
Podaci o inflaciji, koji su objavljeni u isto vreme kada i odluka NBS, pokazali su da je ukupna stopa inflacije u Srbiji bila nepromenjena prvi put od sredine 2021. godine. Kao i u novembru, cene su u decembru rasle za 15,1 odsto na godišnjem nivou.
U odnosu na mesečnu inflaciju od jedan odsto zabeleženu u novembru, rast cena je usporio i u decembru je na mesečnom nivou iznosio 0,5 odsto, navodi se u izveštaju Republičkog zavoda za statistiku.
Dopunjeno komentarom Miloša Zečevića iz Erste banke.