Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) odobrio je u ponedeljak Srbiji stendbaj aranžman u iznosu od 290 odsto kvote naše zemlje u MMF-u u trajanju od 24 meseca, kao podršku dogovorenom ekonomskom programu.
Takođe, Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda pozitivno je ocenio ostvarene rezultate u okviru trećeg razmatranja Instrumenta za koordinaciju politike, saopštila je Narodna banka Srbije.
Nadovezujući se na postignute rezultate i reformsku agendu, novi aranžman sa MMF-om zamenio je postojeći Instrument za koordinaciju politike, uz odgovarajuća prilagođavanja makroekonomske politike kojima se uvažavaju aktuelni izazovi na svetskom nivou. Takođe, novi aranžman predstavlja podršku za dalje sprovođenje strukturnih reformi, s fokusom na sektor energetike, navodi se u saopštenju.
Opširnije
MMF podržava kursnu politiku NBS
Sudeći po navodima iz MMF, monetarna politika u Srbiji treba smanji inflaciju, ali uz održavanje stabilnosti kursa.
04.11.2022
Brnabić: Srbija od MMF-a traži stendbaj aranžman od 2,45 milijardi evra
Premijerka Srbije Ana Brnabić istakla je da je Srbija od MMF-a trenutno traži finansijski stendbaj aranžman od 2,45 milijardi evra.
02.11.2022
Aranžman sa MMF-om koji struka želi samo što nije tu
Ekonomisti pozitivno vide aranžman sa MMF-om upravo zbog toga što bi trebalo da pruži povoljniji zajam od kamata na tržištu.
20.10.2022
Mali za Bloomberg Adriju o MMF, zajmu od UAE i javnim finansijama
Za ministra finansija primarno da nastavi diverzifikaciju finansiranja optimizujući troškove kamata kao deo efikasne strategije upravljanja dugom
21.09.2022
Kako je navedeno, ciljevi ekonomskog programa za period 2023-2024. godine koji su podržani novim stendbaj aranžmanom usmereni su na očuvanje makroekonomske i finansijske stabilnosti, jačanje otpornosti privrede na energetsku krizu i podsticanje visokog, ekološkog, inkluzivnog i održivog rasta u srednjem roku.
"MMF je ocenio da srpska ekonomija ima dobre mehanizme odbrane od rizika, uključujući adekvatne devizne rezerve, umereni nivo spoljnog i javnog duga, dobro kapitalizovan i likvidan bankarski sektor. Ocenjeno je da je reakcija monetarne politike odgovarajuća u uslovima aktuelnih inflatornih pritisaka, kao i da tekuće pooštravanje monetarne politike ima ključnu ulogu u sprečavanju dužeg trajanja inflacije", navodi se u saopštenju.