Delegacija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) stigla je u Srbiju kako bi pregovarala sa vladom o novom aranžmanu koji bi trebalo da pomogne državnim finansijama u trenucima kada je svetska kriza doprinosi slabljenju ekonomske aktivnosti, inflacija raste i sve to dok se očekuje dalje povećavanje kamatnih stopa kako u zemlji tako i šire – pogoršavajući uslove kreditiranja na tržištima.
Ovog puta, ekonomisti pozitivno vide aranžman sa MMF-om upravo zbog toga što je do prošle godine bilo moguće zadužiti se sa kamatnim stopama od oko tri odsto pomoću državnih obveznica. Međutim, sa sadašnjom situacijom na tržištu, kamate su oko sedam odsto te bi MMF mogao da da povoljnije uslove zaduživanja.
Srbija trenutno ima savetodavni aranžman sa MMF-om pod nazivom Instrument za koordinaciju politike (PCI), koji podržava reforme, uključujući poresku administraciju i državna preduzeća. Međutim, državni zvaničnici se nadaju da će postići novi stendbaj aranžman.
Opširnije
Grubišić: Već se nalazimo u stagflaciji
Mi se već nalazimo u stagflaciji kada posmatramo najjače privrede, rekao je profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji Zoran Grubišić.
12.10.2022
NBS će povećati kamate i više od 100 pp u narednih pola godine
Inflacija je trenutno najveći rizik po makroekonomsku stabilnost i trebalo bi očekivati da će NBS nastaviti zatezanja monetarne politike.
04.10.2022
Srbija lako može da pređe iz plusa u minus
Fitch Ratings predviđa se da će neto spoljni dug porasti na 33 odsto BDP-a na kraju ove godine, znatno iznad BB medijana od 17 odsto
27.09.2022
Mali za Bloomberg Adriju o MMF, zajmu od UAE i javnim finansijama
Za ministra finansija primarno da nastavi diverzifikaciju finansiranja optimizujući troškove kamata kao deo efikasne strategije upravljanja dugom
21.09.2022
"U redovnim bilateralnim razgovorima Srbije i MMF-a razgovarali smo o obliku dalje podrške i saradnje koji bi potencijalno mogao da ublaži pritiske na kreditne spredove i finansiranje u narednom periodu", rekao je ministar finansija Siniša Mali u pisanim odgovorima za Bloomberg Adriju u drugoj polovini septembra.
U izveštaju za Srbiju iz juna ove godine, MMF je izdao i neke preporuke koje su se uglavnom odnosile na bolju fiskalnu disciplinu. S obzirom na to da se će se sada voditi pregovori o konkretnom kreditu, veruje se da će uslovi za dobijanje pozajmice biti sprovođenje saveta, odnosno saveti će verovatno biti pretočeni u uslove za dobijanje kredita.
Dekan FEFA Milan Nedeljković smatra da stendbaj aranžman sa MMF-om može pomoći srpskoj privredi na dva načina: u slučaju nedostatka likvidnosti ili ukoliko je skupo povući likvidnost sa finansijskog tržišta, novac se može dobiti od MMF-a, a sa druge strane aranžman sa ovom finansijskom institucijom znači veću sigurnost za investitore koji bi onda mogli da traže manje kamate na tržištu za srpski državni dug.
“Mi smo imali, ako se sećate, 2015. godine potpisan trogodišnji aranžman sa MMF-om koji je bio potpisan, ali na osnovu toga Srbija nije povukla nikakva sredstva i on je više služio kao taj signalni mehanizam", rekao je Nedeljković za Bloomberg Adria TV.
Da bi aranžman sa MMF-om trebalo da pomogne, slaže se i član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov, koji upozorava da moramo shvatiti da više neće biti negativnih kamatnih stopa kao što je to dugo bio slučaj. Međutim, on naglašava da dogovor sa MMF-om ne može rešiti sve probleme.
"MMF će nam pomoći da se u jednom delu zadužimo nešto povoljnije, ali moraćemo da idemo i na tržišta kapitala, tu smo videli da se kamatne stope povećavaju. Ne samo da će se povećavati i u ovoj i u sledećoj godini nego će one ostati na tom nivou duži niz godina", rekao je Altiparmarkov. On je dodao da Srbija mora da nastavi da vodi "prudentnu i odgovornu fiskalnu politiku" tj. da se ne zadužuje previše i da ne isplaćuje zarade i penzije preko onoga što može da finansira.
Profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji Zoran Grubišić izjavio je prošle nedelje za Bloomberg Adria TV da Srbija mora da se osloni na priliv stranog kapitala od privatnih investitora kako bi uspostavila ravnotežu u platnom bilansu. "Da biste ohrabrili priliv kapitala, morate da uspostavite punu makroekonomsku stabilnost, da šaljete poruku, a to je ulazak u aranžman sa MMF-om", kazao je Grubišić.
Reforme u energetici u centru pažnje
Prema poslednjem izveštaju MMF-a, a i usred problema u energetici na celom kontinentu, očekuje se da će delegacija MMF-a želeti da razgovara sa srpskim zvaničnicima i o EPS-u i Srbijagasu.
"U cilju pripreme za promenu pravnog statusa EPS-a u akcionarsko društvo (cilj reforme do kraja novembra 2022), procena vrednosti imovine EPS-a je završena krajem 2021. godine. Operativno razdvajanje Srbijagasa očekuje se do 2024", naveli su zajmodavci u svom izveštaju.
"Uprkos svemu, mi smo stabilni i jaki. Imamo 2,5 milijardi evra na računu i potpuno smo likvidni, a to je upravo ono o čemu je predsednica MMF govorila. To znači da smo spremni za predstojeću zimu", naveo je Mali u septembru. Međutim, i on se slaže da teški dani tek dolaze te je rekao da je važno štedeti.
MMF je smanjio prognozu globalnog rasta u narednoj godini na 2,7 odsto, sa 2,9 odsto, koliko je bilo u julu, i 3,8 odsto u januaru. Ova institucija takođe predviđa da će Srbija do kraja godine ostvariti rast od 3,5 odsto, a da će sledeće godine doći da usporavanja privredne aktivnosti. Ta finansijska institucija prognozira da će sledeće godine rast srpske privrede iznositi 2,7 odsto.
- Pisanju pomogle Aleksandra Nenadović i Suzana Peljto