Bazna inflacija u Srbiji u novembru je usporila rast zajedno sa ukupnom. Nakon rasta od 0,2 procentna poena u odnosu na prethodni mesec, bazna inflacija je dostigla 9,7 odsto.
"Bazna inflacija (indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta) i dalje se kreće na znatno nižem nivou od ukupne inflacije – u novembru je iznosila 9,7 odsto, čemu znatno doprinosi očuvana relativna stabilnost deviznog kursa u izuzetno neizvesnim globalnim uslovima", navodi se u saopštenju NBS.
Rast bazne inflacije je usporio u odnosu na prethodne mesece, što iz srpske centralne banke tumače kao postepeno ublažavanje troškovnih pritisaka koje bi moglo da se objasni i "usporavanjem inflacije u zoni evra i usporavanjem rasta proizvođačkih cena kod nas i u međunarodnom okruženju".
Opširnije
Utisak da se uspostavlja kontrola nad inflacijom, ali potrebna opreznost
Stiče se utisak da se uspostavlja kontrola nad inflacijom i da nakon agresivnog povećanja kamatnih stopa centralne banke idu ka umerenijim nivoima, rekao je Uroš Milosavljević.
14.12.2022
Analiza BBA: Dogodine usporava BDP Adria regiona, Srbija na 1,3 odsto
Pad lične potrošnje i nastavak visokih cena energenata izvršiće pritisak na privrede u Adria regionu.
14.12.2022
Neizvesna godina za kompanije, rat u Ukrajini najveća nepoznanica
Kroz projekat Otvoreni Balkan bi se brže ostvario ulazak regionalnih privreda na jedinstveno tržište EU.
12.12.2022
Novi rast inflacije u Srbiji - 15,1 odsto u novembru
Inflacija raste po planu, slabljenje tek sledeće godine
12.12.2022
Hrana glavni krivac
Kao i u prethodnim mesecima, cene hrane i energenata su bile najzaslužnije za rast cena u novembru. Hrana je na mesečnom nivou u proseku poskupela 1,2 odsto, dok je rast neprerađene hrane bio dvostruko veći.
"Visok međugodišnji rast cena hrane većim delom je posledica delovanja faktora na strani ponude, na koje mere monetarne politike imaju ograničen efekat, pre svega visokih svetskih cena hrane, rasta cena ulaznih troškova u proizvodnji i transportu hrane, kao i negativnih efekata suše u Srbiji i u većem delu Evrope", navode iz NBS.
Novi izveštaj o kretnju inflacije NBS ne donosi novine po pitanju projekcija, a iz centralne banke ponavljaju da se očekuje da inflacija ostane povišena do kraja ove i početkom naredne godine, nakon čega će se naći na silaznoj putanji. Znatniji pad iz NBS očekuju u drugoj polovini sledeće godine, dok se očekuje da se rast cena u okvire cilja od 1,5 odsto do 4,5 odsto vrati do kraja vremena projekcije.
Inflacija ostaje visoka i u 2023.
Analitičari Bloomberg Adrije predviđaju da će potrošačke cene rasti i u 2023. godini, a potezi centralnih banaka u regionu će dovesti i do smanjenja privrednog rasta.
Kako navodi Ivan Odrčić, rukovodilac sektora za makroekonomiju i analizu tržišta kapitala Bloomberg Adrije, inflacija će i u sledećoj godini ostati iznenađujuće visoka.
"Očigledno je da je domaća tražnja i dalje veoma jaka. Na primer, cene hrane padaju na globalnom nivou već nekoliko meseci, ali mi to ne vidimo u podacima o inflaciji. Neki proizvođači su, očigledno, do sada sve povećanje ulaznih troškova ugradili u cene po kojima prodaju trgovcima, ali ima i velikih proizvođača hrane koji još uvek nisu preneli sve troškove iz prvog talasa poskupljenja", zaključuje analitičar.