Stiče se utisak da se uspostavlja kontrola nad inflacijom i da nakon agresivnog povećanja kamatnih stopa, centralne banke idu ka umerenijim nivoima, rekao je Uroš Milosavljević iz KPMG-a za Bloomberg Adria TV. Međutim, upozorava da bi i u vezi sa ocenama oko usporavanja podizanja stopa trebalo biti oprezan.
"Usporavanje tempa podizanja kamatnih stopa Federalnih rezervi, koje se očekuje danas, nije iznenađenje, imajući u vidu da smo bili svedoci najbržeg tempa podizanja kamata u poslednjih skoro 40 godina", rekao je Milosavljević.
Rekao je da su centralne banke imale na raspolaganju i druge mehanizme za suzbijanje inflacije i dalji rast cena putem, na primer, uticaja na privredu, a da je rast kamatnih stopa opet išao preko grbače potrošača.
"Kada posmatrate situaciju u Americi i činjenicu da se približavamo kraju godine, vrlo je jasno da veliki broj firmi prijavljuje nekakve rekordne dobitke i profite, tako da se stiče utisak da je značajan deo ekonomije dobro iskoristio momentum da digne cene možda bez u potpunosti adekvatnih argumenata koji postoje u porastu troškova", primetio je Milosavljević.
Ukazao je da o daljim ocenama oko usporavanja podizanja kamatnih stopa Feda, Evropske centralne banke (ECB), kao i ostalih centralnih banaka treba biti oprezan, s obzirom na to da se najavljuje otvaranje Kine, koje može uticati na porast inflacije.
Očekuje da će i ECB na sastanku u četvrtak ići putem Feda i takođe usporiti tempo povećanja kamatnih stopa.
Za više detalja pogledajte video.