Glavni krivac za ubrzavanje inflacije u februaru bio je rast cena hrane, naveli su iz Narodne banke Srbije (NBS), dodavši da je bazna inflacija takođe bila viša u odnosu na januar.
Bazna inflacija, odnosno indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta, u januaru je dostigla 11,1 odsto, naspram 10,4 odsto, koliko je iznosila u prvom mesecu godine.
Međugodišnja inflacija je u februaru iznosila 16,1 odsto, što je u skladu sa očekivanjima NBS i iznetim projekcijama za prvo tromesečje, rekli su iz srpske centralne banke, i dodali da se i dalje oko dve trećine doprinosa ukupnoj inflaciji odnosi na rast cena hrane i energenata.
Opširnije
NBS: Rekordne bruto devizne rezerve i u februaru
Dinar u februaru nominalno ojačao prema evru za 0,1 odsto.
13.03.2023
Inflacija u februaru 16,1 odsto, mart donosi vrhunac
Usporavanje rasta cena moglo bi da usledi u aprilu, predviđaju analitičari i zvaničnici NBS.
13.03.2023
NBS podigla stopu na 5,75 odsto, do kraja godine još zatezanja
Zaoštravanje može da vodi ka recesiji.
09.03.2023
"Mesečnu dinamiku kretanja inflacije u februaru obeležili su pre svega rast cena hrane, a u manjoj meri i cena u okviru bazne inflacije", naveli su iz NBS u izveštaju o kretanju inflacije u februaru.
Hrana za četvrtinu skuplja, skok cene pića tek nešto manje drastičan
Ako izbliza pogledamo rast cena hrane, slika ne izgleda nimalo ružičasto. U proseku su hrana i bezalkoholna pića poskupeli za 24,6 odsto u odnosu na februar 2022. godine, što po pravilu teže pogađa siromašnija domaćinstva koja veći procenat primanja odvajaju za hranu.
Hleb, meso, riba, ulja, i povrće sve su kategorije gde su cene rasle više od 20 odsto na godišnjem nivou, dok su mleko, sir i jaja rekorder ovog dela potrošačke korpe, jer su u odnosu na drugi mesec prošle godine skuplji za 43 odsto.
Sva alkoholna pića, koja takođe ne ulaze u obračun bazne inflacije, poskupela su za više od 10 odsto na godišnjem nivou, pokazuju podaci.
Pad stope od aprila
Iz Narodne banke Srbije nisu menjali projekciju u odnosu na februarski izveštaj o inflaciji koji je javnosti predstavljen sredinom drugog meseca.
Prema aktuelnoj projekciji, međugodišnja inflacija će još u martu ostati slična ili će rasti, nakon čega će se rast cena usporiti.
"Procenjujemo da će se inflacija od drugog tromesečja naći na opadajućoj putanji, uz znatniji pad u drugoj polovini tekuće godine, tako da bi krajem godine trebalo da bude na dvostruko nižem nivou u odnosu na aktuelni", ponovili su i u današnjem saopštenju iz NBS.
U njemu se dodaje da će u smeru smirivanja inflatornih pritisaka delovati dosadašnje zaoštravanje monetarnih uslova, slabljenje efekata globalnih faktora koji su vodili rast cena energenata i hrane u prethodnom periodu, usporavanje uvozne inflacije, i niža eksterna tražnja.
Bazna inflacija pada sa zakašnjenjem
Kako su za našu redakciju ranije rekli iz NBS, bazna inflacija će krenuti da usporava sa malim zakašnjenjem u odnosu na ukupnu, zbog efekta prelivanja.
Za razliku od ukupne inflacije, koja će prema projekcijama ostati povišena do kraja prvog kvartala, nakon čega će uslediti pad, bazna inflacija će na povišenim nivoima ostati još par meseci nakon toga, rekao je na pres-konferenciji Milan Trajković, zamenik generalnog direktora Sektora za ekonomska istraživanja i statistiku u NBS.
"Gledamo i jednu i drugu inflaciju", odgovorio je Trajković na pitanje Bloomberg Adrije, pojasnivši da se bazna inflacija sporije pomera u oba pravca. "Sporije raste, ali isto tako i ostaje povišena duži period zbog efekta prelivanja", dodao je.