Bazna inflacija u Srbiji je u oktobru porasla zajedno sa ukupnom, premašujući ranija predviđanja Narodne banke Srbije (NBS), a smirivanje rasta cena može se očekivati krajem ove ili početkom sledeće godine.
Stopa bazne inflacije, odnosno indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta, dostigla je 9,5 odsto u oktobru, navodi se u saopštenju NBS objavljenom u utorak.
"Ubrzanje međugodišnje inflacije u oktobru u najvećoj meri je vođeno višim rastom cena hrane, koje, zajedno s cenama energenata, i dalje doprinose kretanju ukupne inflacije s blizu 70 odsto. Međugodišnja bazna inflacija, na koju mere monetarne politike mogu više da utiču, i dalje je znatno niža od ukupne inflacije i u oktobru je iznosila 9,5 odsto", navodi se u saopštenju.
Opširnije
Inflacija u Srbiji dostigla rekordnih 15 odsto
Rast cena u Srbiji ubrzao je na međugodišnjem nivou po 15. put uzastopce.
14.11.2022
Očekujemo pritisak na platni bilans i devizne rezerve Srbije
NBS će povećati kamatnu stopu za bar još jedan pp do sredine prvog kvartala 2023, ocenio je šef analitičkog tima Bloomberg Adria Andrej Knez.
10.11.2022
NBS kao razlog za rast inflacije vidi rast uvoznih cena
NBS očekuje usporavanje ekonomije i u ostatku ove i početkom naredne godine
10.11.2022
Vrhunac blizu, ali ne tu
Prema najnovijoj projekciji, o kojoj će više detalja biti poznato nakon predstavljanja novembarskog izveštaja o inflaciji NBS, stopa inflacije bi mogla početi da pada u narednim mesecima, mada se ne može pogoditi tačno kada.
"Prema novembarskoj srednjoročnoj projekciji, ukupna inflacija ostaće povišena do kraja ove i početkom naredne godine, ali će se nakon toga naći na opadajućoj putanji, uz znatniji pad u drugoj polovini 2023. i povratak u granice cilja do kraja perioda projekcije", navode iz NBS, slično kao i u saopštenju nakon odluke da referentnu kamatnu stopu podignu za još 50 baznih poena na 4,5 odsto.
Sa takvim predviđanjima saglasni su i iz analitičkog tima Bloomberg Adrije, koji smirivanje rasta cena očekuju u istom periodu kao i centralna banka.
"S obzirom na i dalje visoke pritiske u pogledu cena hrane i energije, očekujemo dodatno podizanje ključne kamatne stope NBS-a do sredine prvog kvartala naredne godine, kako bi pokušali da primire cenovni rast proizvoda i usluga, dok bi dodatni faktor smirivanju situacije trebalo da dođe i od efekata monetarnog stezanja Evropske centralne banke. S druge strane, Vlada Srbije takođe će pokušati da doprinese smirivanju rasta cena, odnosno konkretno troškova energije za domaćinstva, uvodeći popuste na račune za električnu energiju, u zavisnosti od toga koliko domaćinstva smanje potrošnju do kraja grejne sezone", navode analitičari.
Dodaju da bi olakšavajuća okolnost mogla da bude i blaža zima, kakvu meteorolozi najavljuju.
Inflacija oko rekorda, nevezano za metodologiju
Jučerašnji izveštaj Republičkog zavoda za statistiku pokazao je da je inflacija dostigla vrhunac od početka praćenja podataka u ovom kapacitetu, što je bilo 2007. godine.
U oktobru su cene tako rasle za 15 odsto na međugodišnjem nivou, i za 1,9 odsto u odnosu na septembar.
Slična je situacija ako se, umesto CPI metodologije, koristi harmonizovani indeks potrošačkih cena (HICP).
"Mereno harmonizovanim indeksom potrošačkih cena, godišnja stopa inflacije u Srbiji ubrzala je svoj tempo petnaesti mesec zaredom, dosegavši gotovo rekordni nivo od 14,6 odsto (pre toga je najveća vrednost od 14,7 odsto zabeležena u aprilu 2008), a samo postupno smirivanje rasta ukupnih cena očekujemo krajem ove ili početkom iduće godine", navode analitičari Bloomberg Adrije.
Kako su ranije naveli iz NBS, bazna inflacija je podložnija merama centralne banke u pogledu promene monetarne politike, ali je za njeno vraćanje u okvire cilja po pravilu potrebno više vremena nego što je to slučaj sa ukupnom inflacijom.