Sve više cene hrane i energenata ponovo su glavni krivci, a podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS) po petnaesti put zaredom nose istu poruku - inflacija u Srbiji se ubrzava.
Ukupna inflacija je u oktobru iznosila 15 odsto nakon 14 odsto zabeleženih u septembru, najviše što je izmereno od 2007.
U odnosu na septembar, cene u Srbiji su u proseku porasle za 1,9 odsto, pokazuju podaci RZS.
Opširnije
MMF: Sumorniji izgled svetske ekonomije nego prošlog meseca
Međunarodni monetarni fond je saopštio da su izgledi za svetsku ekonomiju pesimističniji od onoga što je prognozirao prošlog meseca.
14.11.2022
Rekordne cene uvoza hrane od dva biliona dolara štete najsiromašnijima
Zemlje uvoznice suočavaju se sa rastućim troškovima za osnovne proizvode.
12.11.2022
Očekujemo pritisak na platni bilans i devizne rezerve Srbije
NBS će povećati kamatnu stopu za bar još jedan pp do sredine prvog kvartala 2023, ocenio je šef analitičkog tima Bloomberg Adria Andrej Knez.
10.11.2022
Inflacija u SAD usporila više od očekivanog na 7,7 odsto
Američka inflacija usporila je u oktobru više nego što je bilo predviđeno.
10.11.2022
Jeftinije samo avionske karte
Posmatrano po kategorijama, cene hrane i energenata su i dalje rasle brže od ostalih roba i usluga. Hrana je u oktobru u proseku poskupela za 23,9 odsto na godišnjem nivou, dok su potrošači za mleko, sir i jaja morali da plate skoro 40 odsto više nego pre 12 meseci.
Visina kirije je porasla za više od 27 odsto, a čvrsta goriva, na koja su upućeni građani koji se ne greju na gas, poskupela su za bezmalo 50 odsto.
Električna energija, gas, i ostala goriva poskupeli su za 19,2 odsto u poređenju sa oktobrom 2021. godine, dok su cene goriva i maziva u proseku porasle 17,5 odsto. Cene u okviru kategorije transport više su za 13,2 odsto na međugodišnjem nivou.
Od svih kategorija čije se cene prate, na godišnjem nivou su pojeftinile samo avionske karte (za 0,2 odsto) i oprema za prijem, snimanje i reprodukciju zvuka i slike (za 0,9 odsto).
Uskoro usporavanje
Kako bi rast cena vratila u okvire cilja, Narodna banka Srbije (NBS) na osmoj uzastopnoj sednici podigla je kamatne stope. U istom saopštenju gde je izvestila o podizanju referentne kamatne stope na 4,5 odsto, iz NBS su rekli da se prema novembarskoj projekciji pad stope inflacije očekuje krajem ove ili početkom sledeće godine.
Do kraja perioda projekcije inflacija će se naći u okviru cilja koji je postavljen u raspon od 1,5 odsto do 4,5 odsto, predviđaju iz NBS.
"Prema novembarskoj srednjoročnoj projekciji, ukupna inflacija ostaće povišena do kraja ove i početkom naredne godine, ali će se nakon toga naći na opadajućoj putanji, uz znatniji pad u drugoj polovini 2023. i povratak u granice cilja do kraja perioda projekcije", navodi se u saopštenju izdatom 10. novembra.
Slične projekcije imaju i analitičari Bloomberg Adrije, koji su takođe predvideli da će cene zaduživanja NBS morati da podigne barem za još 100 baznih poena do kraja februara 2023.
"Inflacija će tokom ovih meseci dostići svoj vrhunac i to će biti faktor koji će, nakon što infacija počne slabiti, smanjiti pritisak na centralnu banku za dodatno stezanje", rekao je nakon odluke NBS glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez.
Inflaciona očekivanja porasla u septembru
Očekivanja privrede i finansijskog sektora u pogledu inflacije pogoršala su se u septembru. Kratkoročna (jednogodišnja) inflaciona očekivanja predstavnika finansijskog sektora porasla su za jedan procentni poen na sedam odsto, dok privreda očekuje brži rast cena (10 odsto) uz mesečnu promenu kratkoročnih očekivanja za 2,5 procentnih poena.
Kako su tom prilikom naveli iz NBS, ovo se može pripisati rastućem pesimizmu energetskih kompanija i poljoprivrednih proizvođača, koji su izloženiji rastu cena zbog situacije nastale po izbijanju rata u Ukrajini.
Podaci o baznoj inflaciji, ali i najnovije projekcije NBS biće poznate nakon predstavljanja novembarskog izveštaja o inflaciji zakazanom za utorak, 15. novembar.