U aktuelnoj situaciji kada cene rastu a svetske centralne banke podižu kamatne stope kako bi inflaciju svele na prihvatljivu meru, pitanje koje dominira je: kada će rast cena dostići vrhunac.
U avgustovskom izveštaju o inflaciji, iz Narodne banke Srbije (NBS) predvideli su da će inflacija biti najviša upravo u septembru. Podaci o kretanju cena u devetom mesecu biće objavljeni kasnije danas.
Stopa inflacije u avgustu iznosila je 13,2 odsto, dok je bazna inflacija u osmom mesecu iznosila 7,9 odsto.
Opširnije
Ključna stopa NBS na najvišem nivou od 2016. godine
Podizanje stopa da se zauzda inflacfija loše deluje na BDP
06.10.2022
Analitičari BBA: Cene zaduživanja u Srbiji će morati da rastu
NBS će u sledećih šest meseci morati da podigne referentnu kamatnu stopu za najmanje 100 baznih poena, navode analitičari.
03.10.2022
Inflacija u Srbiji na rekordnih 13,2 odsto
Na ponovno povećanje potrošačkih cena u Srbiji najviše je uticalo poskupljenje energenata koje traje od početka rata u Ukrajini, ali i suša koja vuče cene hrane naviše.
12.09.2022
Bazna inflacija se opasno približila predviđenom maksimumu
Bazna inflacija u avgustu dostigla je 7,9 odsto.
13.09.2022
Projekcije
Kako su iz NBS predvideli ranije, ukupna inflacija bi mogla da dostigne 14 odsto u zavisnosti od kretanja cena energenata, rezultata poljoprovredne sezone, kao i geopolitičke situacije. Nove projekcije će biti objavljene u novembarskom izveštaju o inflaciji, a predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić, rekao je da bi najveći tempo rasta cena mogao da dođe u oktobru ili novembru.
Prema anketi Bloomberga, ekonomisti očekuju da međugodišnji rast cena u septembru dostigne 13,6 odsto. Prema analizi objavljenoj u poslednjem izdanju Kvartalnog monitora koji zajednički objavljuju Ekonomski fakultet i Fondacija za razvoj ekonomske nauke, ukupna inflacija bi mogla da dostigne i 15 odsto do kraja godine, nakon čega bi cene mogle da se nađu na silaznoj putanji.
"Očekuje se da će inflacija u nekoliko narednih meseci i dalje rasti, zbog direktnog i indirektnog efekta najnovijeg rasta cena energenata i hrane, kao i zbog toga što kamatne stope još uvek nisu na nivou na kome bi značajnije redukovale domaću tražnju, a ograničenja na strani ponude još uvek su vrlo snažna", navodi se u izveštaju.
Nafta menja sliku, ali ne drastično
Dodatno povećanje cena energenata se očekuje i kada Srbiji budu uskraćene isporuke nafte iz Rusije, jer je nafta iz drugih zemalja skuplja.
Iz NBS su za Bloomberg Adriju rekli da su projekcije inflacije rađene u avgustu na osnovu tada dostupnih podataka, što dovodi do zaključka da bi poskupljenje tog energenta moglo da stopu inflacije pogura naviše. Kako iz centralne banke pojašnjavaju, efekat ovakvog poskupljenja neće biti drastičan.
"Ukoliko je ruska nafta jeftinija od ostalih i njen uvoz u potpunosti zamenimo naftom iz drugih zemalja, rast prosečne cene uvozne nafte bio bi, dakle, upola manji od razlike u ceni između ruske i nafte iz drugih izvora. Imajući u vidu ogromne oscilacije u ceni nafte (nevezano za njeno poreklo) prethodnih meseci, smatramo da bi se efekat supstitucije izvora mogao osetiti delom na potrošačkim cenama – primera radi, rast cene sirove nafte od 10 odsto podiže ukupnu inflaciju za oko 0,2 procentna poena", navode iz NBS.
Različita očekivanja po pitanju uticaja cena nafte iznose autori poslednjeg izdanja časopisa Makroekonomske analize i trendovi Privredne komore Srbije. "Za razliku od prirodnog gasa koji je specifičan po svom transportu, sankcionisanje dopreme ruske sirove nafte limitiranjem cene po Evropu rizično je samo u domenu cena. Teško je proceniti da li su očekivanja Brisela realna. Ako je suditi prema promptnoj reakciji svetskih berzi, gde se beleži novi cenovni uzlet, odgovor je negativan. U narednom periodu cene će ključno determinisati ograničena ponuda sirove nafte", navodi se u izveštaju.
NBS podiže stope
Međugodišnja stopa inflacije konstantno raste od avgusta 2021, a u maju ove godine je prvi put postala dvocifrena. Kako bi rast cena svela na željeni raspon od 1,5 do 4,5 odsto, Narodna banka je u aprilu 2022. godine počela da podiže kamatne stope.
Cene zaduživanja su podizane u sedam navrata, odnosno za tri cela procentna poena. Referentna kamatna stopa trenutno iznosi četiri odsto, a sledeći sastanak Izvršnog odbora banke na kom će se odlučivati o monetarnoj politici će se održati 10. novembra.
Druga metodologija menja sliku bazne inflacije
Za razliku od takozvane COICOP metodologije kojom se RZS služi pri obračunu inflacije, harmonizovani indeks potrošačkih cena (HICP) ukazuje na veću približenost bazne i ukupne inflacije. Na tom tragu se nalaze i predviđanja analitičkog tima Bloomberg Adrije.
"Do kraja poslednjeg kvartala 2022. godine zbog efekta prelivanja visokih cena volatilnih komponenti (kao što su energenti) doći će do daljeg ubrzanja tzv. temeljne stope inflacije (koja isključuje volatilne cene sezonske hrane i energije), koja je sada na približnom nivou ukupne inflacije, što znači da se sada rast cena pojačano reflektuje na sve vidove potrošnje, kao što su npr. usluge (rast cena u ugostiteljstvu, frizerskih salona, itd.)", navode analitičari.
Prema harmonizovanom indeksu, stopa inflacije će se u septembru kretati od 11 do 12 odsto, slično kao i u prethodnim mesecima. Isto kao i u periodu iza nas, rastu će najviše doprineti više cene hrane i energenata.
"Na navedeni rast cena hrane i energije, uz postojanu potražnju, najviše je uticala geopolitička situacija, zbog koje su, na primer, cene sirove nafte i gasa eksplodirale, a taj učinak se znatnim delom prelio i na kretanje cena prehrambenih proizvoda", dodaju iz analitičkog tima.
"Do kraja godine, za samu ukupnu inflaciju očekujemo dalje usporavanje godišnje stope rasta s ovogodišnjih rekordnih nivoa zabeleženih tokom leta", zaključuju.