Narodna banka Srbije (NBS) podigla je referetnu kamatnu stopu za polovinu procenta na četiri odsto jer je inflacija uporna i raširena, a očekivani rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) ove godine dodatno smanjen.
"Donošenjem ovakve odluke, a u ambijentu preovlađujućeg inflatornog delovanja faktora sa strane ponude na koje mere monetarne politike nemaju ili imaju malo uticaja, NBS nastoji da ograniči inflatorno delovanje faktora na strani tražnje i sekundarne efekte rasta cena hrane i energenata na ostale cene putem inflacionih očekivanja. Današnje povećanje referentne kamatne stope predstavlja njeno sedmo uzastopno povećanje. Referentna kamatna stopa je od aprila ove godine povećana za ukupno 300 baznih poena", navodi se u saopštenju NBS:
U avgustu je inflacija u Srbiji nastavila da raste i dostigla je 13,2 odsto, što su nivoi poslednji put viđeni u maju 2011. godine kada je indeks cena dostigao 13,4 odsto. Prema Bloombergovom istraživanju, analitičari očekuju da će inflacija sledećeg meseca dostići 13,6 odsto. Ciljani okviri za inflaciju ove godine je 3±1,5 odsto. NBS očekuje da se inflacija vrati u očekivane okvire početkom 2024. godine.
Slično kao i njihove kolege u Federalnim rezervama (Fed), u NBS su usredsređeni na borbu protiv inflacije, pokušavajući da ne naruše rast privrede, koja je u slučaju Srbije zavisna od ekonomskih kretanja koja dolaze spolja. Previše restriktivna monetarna politika i visoke kamatne stope loše deluju na privrednu aktivnost i rast.
"U uslovima usporavanja globalnog privrednog rasta i jačanja recesionih pritisaka u zoni evra, našem najvažnijem ekonomskom partneru, očekujemo da će u ostatku ove i početkom naredne godine usporiti i domaća privredna aktivnost. Izvršni odbor projektuje da će se rast kretati u rasponu 3,5–4,5 odsto, ali uz rizike koji su izraženiji naniže po osnovu mogućeg nižeg od očekivanog privrednog rasta zone evra i naših drugih važnih trgovinskih partnera, kao i nepovoljnije domaće poljoprivredne sezone", navodi se u obrazloženju NBS.
Prema njihovim očekivanjima, kako dodaju, rast izvozne ponude, kao rezultat investicija u razmenljive sektore iz prethodnih godina, u određenoj meri će kompenzovati efekat niže eksterne tražnje na izvoz prerađivačke industrije.
NBS revidirala je u maju ove godine projekciju privrednog rasta Srbije od 3,5 odsto do 4,5 odsto, što je za 0,5 procentnih poena niže od očekivanja iz februara. Ministarstvo finansija je takođe juče revidiralo procenu rasta BDP-a u ovoj godini na tri odsto, sa prethodno očekivanih 3,5 do 4,5 odsto.
Rejting agencije su u septembru smanjile očekivani ekonomski rast za Srbiju, Moody’s sa četiri na 3,2 odsto, S&P Global Rating sa prvobitne projekcije rasta većeg od četiri odsto na tri odsto, Fitch Ratings očekuje rast ekonomije u ovoj godini od tri odsto. I MMF je u junu ove godine smanjio očekivanja u vezi sa rastom BDP-a Srbije za jedan procentni poen na 3,5 odsto, a trenutno se i vode pregovori sa tom institucijom o stendbaj aranžmanu.
Kako su naveli u saopštenju NBS, u zavisnosti od globalne geopolitičke situacije i kretanja ključnih monetarnih i makroekonomskih faktora iz domaćeg i međunarodnog okruženja u narednom periodu, centralna banka će procenjivati da li ima potrebe za dodatnim zaoštravanjem monetarnih uslova.
"Prioritet monetarne politike i dalje će biti obezbeđenje cenovne i finansijske stabilnosti u srednjem roku, uz podršku daljem privrednom rastu", navodi se u saopštenju NBS.
Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 10. novembra.
O povećanju stope za Bloomberg Adria TV govorio je analitičar našeg tima Ratko Gudurić: