Bruto domaći proizvod (BDP) sledeće godine će rasti, ali sporije nego ove godine u zemljama Adria regiona koje nisu članice Evropske unije (EU), odnosno evrozone, dok će Slovenija i Hrvatska imati blagi pad, procenjuju analitičari Bloomberg Adrije.
U Sloveniji se očekuje pad BDP-a za 1,3 odsto zbog smanjenja lične potrošnje i negativnog doprinosa izvoza, pošto je slovenačka privreda snažno integrisana u trgovinske tokove EU.
U Hrvatskoj se očekuje blagi pad od 0,4 odsto, takođe zbog smanjene lične potrošnje, ali i predviđenog odmrzavanja regulisanih cena energenata.
Rast BDP-a u Srbiji trebalo bi da uspori na 1,3 odsto zbog slabljenja domaće i inostrane tražnje. Za Bosnu i Hercegovinu analitičari predviđaju skoro upola manji rast BDP-a od ove godine, odnosno usporavanje na 1,7 odsto, dok bi u slučaju Severne Makedonije mogao biti najniži među zemljama sa rastom, na nivou od 1,1 odsto.
Bloomberg Adria
Kada je u pitanju godišnji nivo inflacije, analitičari Bloomberg Adrije vide usporavanje u odnosu na ovu godinu, ali ipak na nešto višem nivou od ranijih prognoza, jer bi cene energenata mogle ostati visoke tokom cele 2023. godine.
U Hrvatskoj se očekuje inflacija od oko 8,6 odsto, gde bi tražnju mogao da podrži rast plata u javnom sektoru i viši minimalac, kao i još uvek prisutna potražnja za novim radnicima.
U Sloveniji analitičari vide inflaciju na nešto nižem nivou od 8,5 odsto.
Bloomberg Adria
U Srbiji bi inflacija mogla da bude 10,7 odsto, što je niže nego ove godine, odražavajući visoki bazni efekat, niže cene roba i slabljenje domaće tražnje.
Za Bosnu i Hercegovinu se predviđa inflacija od 10,9 odsto zbog i dalje visokog nivoa proizvođačkih cena i odmrzavanja cena energenata.
Bloomberg Adria
U Severnoj Makedoniji se očekuje inflacija iznad 13 odsto usled dosadašnjeg bledog odgovora vlade na rast troškova života.
U sferi monetarne politike, analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će Evropska centralna banka (ECB), koja će biti nadležna za Sloveniju i Hrvatsku, kamatnu stopu podići na 2,75 odsto te da bi se ciklus podizanja stopa mogao završiti u prvoj polovini iduće godine.
Bloomberg Adria
Pritom pad inflacije na ispod dva odsto vide tek 2025. godine.
U prvoj polovini naredne godine očekuje se volatilnost kursa između evra i dolara zbog razlike u nivou kamatnih stopa između Feda i ECB-a.
Bloomberg Adria
Narodna banka Srbije (NBS) mogla bi da podigne kamatnu stopu na 5,5 odsto u narednih nekoliko meseci, uz vrhunac inflacije do kraja prvog kvartala naredne godine.
U Bosni i Hercegovini se ne očekuju promene u režimu valutnog odbora, dok bi centralna banka Severne Makedonije, u borbi protiv inflacije, do kraja prvog kvartala naredne godine mogla podići kamatnu stopu na 5,25 odsto.
U 2025. analitički tim Bloomberg Adrije očekuje nastavak tendencije rasta u Adria regionu, sa stabilnim rastom potrošnje, infrastrukturnim investicijama i boljom eksternom tražnjom.
Banke u Adria regionu ostvaruju izuzetne finansijske rezultate. Profiti ne samo da povećavaju vrednost za vlasnike već i jačaju kapacitete banaka za kreditiranje privrede i stanovništva.
Godišnja prodaja toplotnih pumpi je daleko ispod potrebne za ispunjavanje Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana republike Srbije do 2030. godine.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...