Jedna od posledica sukoba u Ukrajini jeste i udaljavanje od ideje globalnog tržišta, rekao je predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, dodavši da se inicijativa Otvoreni Balkan put kojim bi države iz regiona mogle da se čvršće povežu sa tržištem Evropske unije.
"Od globalizacije smo prešli na regionalizaciju, od jednog globalnog tržišta na veće teritorijalne ekonomske celine koje predvode vodeće ekonomske sile, bile to Sjedinjene Američke Države, bila to Kina, ili bila to Evropska unija", rekao je Čadež.
Kroz projekat Otvoreni Balkan bi se brže ostvario ulazak regionalnih privreda na jedinstveno tržište EU, a to je od velikog značaja, ne samo za naše privrede nego i za ekonomije članica EU, smatra Čadež.
"Ukoliko nastavite da budete sve više izolovani, a vidimo da se zatvaraju te ekonomske celine o kojima smo pričali, to je veliki rizik za Evropu i evropsku ekonomiju, a veliki, naravno, rizik i za nas", naveo je Čadež.
Sledeća godina nosi neizvesnost
Godina pred nama nosi neizvesnost za kompanije, kako u Srbiji, tako i širom sveta, a ključna determinanta će biti dalji tok rata u Ukrajini i način na koji će se odvijati energetska kriza.
Najveće opasnosti za poslovanje kompanija će biti nepredvidivost u pogledu kretanja cena energenata i inflacija, jer najveći deo kompanija u EU još uvek nije preneo ni polovinu uvećanja svojih troškova na potrošače, dodao je Čadež.
Zbog prirode krize, Vlada Srbije i PKS su počele da sarađuju na multisektorskom nivou u pomaganju pojedinim granama privrede.
Najpogođenije su kompanije koje u velikoj meri zavise od cene energenata, a sredstva će biti dodeljivana za "zelenu tranziciju", pogotovo malim i srednjim preduzećima koja za neophodne promene i energetsku diverzifikaciju nemaju novca, rekao je Čadež.
U planu su i dodatne mere poput poreskih kredita koje bi kompanije motivisale da nastave da ulažu u proizvodnju i osnovna sredstva, dodaje.
Za više detalja, pogledajte ceo intervju.