Narodna banka Srbije (NBS) ove nedelje podigla je referentnu kamatnu stopu po deseti put uzastopce i ona sada iznosi 5,25 procenata. Inflacija je poslednjeg meseca 2022. ostala na nivou iz novembra od 15,1 odsto, a predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić poručio je da inflacija ne bi trebalo dalje da raste.
"Možda će ova korekcija cene električne energije izazvati neki rast u sledećem mesecu, to bi bio neki maksimalni nivo. Iza toga treba očekivati da inflacija počne da opada do kraja godine i tada bi mogla da bude negde na približno polovini sadašnjeg nivoa, sedam-osam procenata", naveo je on, gostujući na Bloomberg Adria TV.
Govoreći na svetskom nivou, ocenio je da postoji opasnost da inflacija postane hroničan problem.
Opširnije
Srpska privreda u 2023. vidi manju inflaciju, ali briga će ipak biti
Preduzetnici očekuju da će ova godina doneti neke pozitivne promene, ali napominju da ipak treba biti na oprezu.
13.01.2023
ECB predviđa snažan rast plata u idućim kvartalima
Evropska centralna banka predviđa snažan rast plata, što jača potrebu za dodatnim povećanjima kamatnih stopa.
09.01.2023
Privredna aktivnost u evrozoni i dalje pada, ali manje
Indeks PMI u privatnom sektoru u evrozoni porastao je u decembru za 1,5 poena.
04.01.2023
"To su iskustva iz krize 1970-ih godina, ali mislim da će centralne banke učiniti sve da se to ne dogodi. Naša centralna banka je preuzela mere", kazao je Savić.
Prema njegovim rečima, srpski finansijski sistem je stabilan i otporan, pre svega zbog restriktivnih uslova u pogledu kapitala koje banke moraju da imaju. "To je bio jedan od razloga zašto smo mi kroz krizu 2008. prošli relativno bezbedno iz ugla stabilnosti finansijskog sistem."
Za nas će, dodao je, biti važno šta će se dešavati sa izvoznim sektorom, pre svega u Nemačkoj i Italiji. "Projekcije su da će Srbija 2023. i 2024. godine ostvarivati rast od preko dva odsto, što ukazuje da nećemo ući u recesiju, ali mnogo toga zavisi od drugih zemalja, jer mi smo mala privreda visoko zavisna od izvoza."
Opširnije u videu.