Evropska centralna banka (ECB) predviđa da će rast plata biti vrlo snažan u idućim kvartalima, što jača potrebu za dodatnim povećanjima kamatnih stopa.
Prema analizi koju je pripremila ECB, od početka pandemije rast plata je bio relativno umeren i trenutno je blizu dugoročnim tendencijama, ali očekuje se da će u idućim tromesečjima rast biti dosta snažan u poređenju s istorijskim obrascima.
"To je odraz činjenice da se na tržište rada do sada nije bitno odrazilo usporavanje privrede, zatim rasta minimalnih plata na nacionalnom nivou, te nastojanja da plate uhvate korak s inflacijom", ističe ECB.
Opširnije
Pritisci na cene neće nestati ako se troškovi energije smanje, kaže Lane
Glavni ekonomista Evropske centralne banke Philip Lane rekao je da će pritisci na cene u evrozoni ostati povišeni čak i ako troškovi energije počnu da popuštaju.
06.01.2023
Inflacija u evrozoni usporila više od očekivanja
Godišnja stopa inflacije u evrozoni u decembru je pala na 9,2 odsto s 10,1 odsto u novembru.
06.01.2023
Lagarde: Ulazak Hrvatske u evrozonu dokazuje privlačnost evra
Bugarska i Rumunija su trenutno dve zemlje EU koje imaju ambicija da uvedu evro.
01.01.2023
Krajem prošle godine inflacija u evrozoni prešla je 10 odsto, a prognoze govore da je teško očekivati da se inflacija vrati na ciljanih dva odsto međugodišnje pre kraja 2025. godine.
ECB je depozitnu kamatnu stopu podigla na dva procenta, a na idućem sastanku u februaru očekuje se nastavak rasta za novih 50 baznih bodova, što bi se moglo ponoviti i u martu.
Slabiji privredni rast teško da će pomoći na kraći rok jer manjak kvalifikovane radne snage utiče na to da poslodavci povećanjem plata nastoje da zadrže radnike.
ECB napominje da postoje znaci snažnijeg rasta plata u sektoru usluga, posebno na pozicijama na kojima nedostaje ljudi.
Ipak, na duži rok očekivano privredno usporavanje i neizvesnost verovatno će stvoriti suprotan efekat na plate.