Privrednici u Srbiji očekuju da će ova godina doneti neke pozitivne promene, ali ipak napominju da treba biti na oprezu. Iako srpske kompanije uglavnom očekuju da će inflacija biti niža, dok će kamatne stope još neko vreme rasti, ostavljaju prostora za mogućnost da će globalna ekonomska neizvesnost promeniti njihove planove.
Energetska kriza i visoka inflacija i dalje prave problem privredi, a velika neizvesnost prelila se i u ovu godinu. Zato je Bloomberg Adria upitala kompanije iz različitih sektora šta očekuju u 2023. godini od makroekonomskog okruženja, koji su njihovi planovi i šta će biti najveći izazovi za privredu.
Delta Holding - agrarna proizvodnja, proizvodnja hrane, razvoj nekretnina i drugo
Milka Vojvodić, generalna direktorka
"Verujem da se najveći inflatorni udar već dogodio, sa naglim skokom cena energenata i hrane. Zato u idućoj godini očekujemo pad inflacije; ne vraćanje u prošlogodišnje okvire, ali svakako da na međugodišnjem nivou bude niža nego što je sada."
Opširnije
Šta banke predviđaju, a čega se plaše: Ni 2023. neće biti laka
Bankari očekuju da će inflacija u Srbiji tokom 2023. opasti, ali da će ipak ostati povišena.
12.01.2023
Srpske osiguravajuće kuće u 2023. očekuju rast profitabilnosti
Prema podacima NBS, premija u sektoru osiguranja je u trećem kvartalu 2022. na godišnjem nivou porasla za 12,2 odsto i dostigla je 846 miliona evra.
11.01.2023
Vojvodić očekuje da će kamatne stope rasti u prvom kvartalu 2023, ali i da već u drugom kvartalu možemo očekivati zaustavljanje kamata, a kasnije i postepeni pad. "Kurs dinara je već duže vreme stabilan i sve govori da bi takav trebalo da ostane i u narednoj godini", smatra ona.
Kao najveći izazov koji može uzdrmati privredu vidi eskalaciju ratnog sukoba u Ukrajini.
Što se tiče planova kompanije za 2023, planiraju rast prihoda od preko 10 odsto, iako je 2022, prema njenim rečima, bila rekordna. "Jedan od razloga za takav plan je činjenica da je 2022. bila vrlo loša za poljoprivredu, posebno u drugoj polovini i ne verujemo da će se takva sezona ponoviti u idućoj godini. Ambiciozne planove imaju i ostali delovi kompanije", dodaje.
Takođe, ona otkriva da će se e-commerce Ananas proširiti na još dva nova tržišta, a da kompanija u Makedoniji, čiju su akviziciju realizovali u 2022, u martu sledeće godine treba da počne da radi. "Biznis planom predvideli smo preuzimanja u oblasti hotelijerstva, ali su moguća i druga, ako procenimo da je to optimalan put za izlazak na nova regionalna tržišta", kaže ona.
Dodaje da planovi kompanije ukljujučuju i završetak rekonstrukcije objekta A Sava centra, što čini 80 odsto obnove celog objekta, dok će krajem ove ili početkom 2024. godine početi izgradnja kompleksa Delta Land u Ulici despota Stefana u Beogradu. Takođe, kaže Vojvodić, ukoliko dobiju neophodne saglasnosti, krajem godine počeće i gradnju hotela InterContinental i dve poslovne zgrade u bloku 19 na Novom Beogradu.
S druge strane, "Deltina strategija je da formira i razvija biznise, pa i da ih u određenom trenutku prodaje", tako da će Delta Holding u 2023. "tržištu ponuditi neke svoje biznise".
Delhaize - maloprodaja, pretežno hrane i pića
"U 2023. planiramo i nove investicije i dodatna ulaganja u ljudske resurse. Cilj nam je da 2023. završimo sa još 40 novih radnji, što podrazumeva i otvaranje novih radnih mesta, ali i dodatna ulaganja u sve naše zaposlene", navodi Delhaize.
Dodaju da im je cilj da uvoze samo one kulture koje zbog klimatskih uslova ne uspevaju na ovom području, a najavljuju i otvaranje i DarkStorea - prvog magacina u Srbiji za onlajn dostavu hrane, i dodaju da će nastaviti sa odgovornim pristupom energetskoj efikasnosti.
A1 - telekomunikacije
"Očekuje se ozbiljan pad BDP-a u evrozoni 2023, uz recesiju u Nemačkoj i Italiji, koje su ključna izvozna tržišta Srbije, što može imati značajan uticaj na srpsku privredu i dovesti do usporavanja privredne aktivnosti", navode predstavnici A1 Srbija.
Iz te kompanije kažu da će u narednoj godini nastaviti sa investicijama u mrežnu infrastrukturu, uz zelene inicijative za smanjenje ugljeničnog otiska poslovanja i povećanja energetske efikasnosti. "Cilj je da do kraja 2023. godine postavimo 5.600 solarnih panela, što je dovoljno energije za napajanje čak 500 domaćinstava."
Takođe, kompanija A1 Srbija navodi da je spremna za implementaciju 5G tehnologije i iščekuje aukciju za dodelu novog frekventnog opsega koji će biti namenjen 5G tehnologiji u Srbiji.
IKEA - maloprodaja, pretežno nameštaj
"Očekujemo postepenu stabilizaciju ekonomskih parametara na globalnom ali i lokalnom nivou tokom 2023, posebno kada govorimo o inflaciji. Analize nas navode na zaključak da vrhunac krize možemo da očekujemo početkom godine, nakon čega će uslediti opadajući trend. Takođe, verujemo da nivo inflacije neće biti isti kao pre kriznog perioda", navode iz švedske kompanije.
Što se tiče najvećeg izazova na lokalnom, kao i globalnom nivou, smatraju da je to ekonomska nepredvidivost. "Prelivanje ekonomskih kretanja utiče na nas kao internacionalnu kompaniju i na mnoge segmente našeg poslovanja - od saradnje sa dobavljačima, proizvođačima naših artikala, preko lanca nabavke, tržišta usluga i na kraju ekonomske situacije u zemljama u kojima poslujemo."
Ikea planira da 2023. nastavi da investira u cene proizvoda, a istovremeno širi prodajne kapacitete u regionu Jugoistočne Evrope. "U Srbiji smo nedavno otvorili IKEA Studio za planiranje na Novom Beogradu i u narednom periodu nameravamo da IKEA ideje i inspiraciju za uređenje doma približimo kupcima i drugih većih gradova, poput Novog Sada i Čačka. U Hrvatskoj i Sloveniji, planovi povećanja tržišnog učešća ogledaće se u daljem rastu naše prodaje kroz različite komercijalne pristupe", navode oni.
"Iako je nezahvalno davati bilo kakve prognoze u ovom trenutku, očekujemo da će porast kamatnih stopa, kao deo mera vlada u okruženju, a potencijalno i naše Vlade u pravcu suzbijanja inflacije biti aktuelne najmanje do kraja godine, nakon čega očekujemo postepenu stabilizaciju i slabljenje monetarnih mera, kao i postepeni pad inflacije. Imajući u vidu mere koje preduzimaju Vlada Srbije i Narodna banka Srbije, ne očekujemo da će doći do značajnije promene kursa", prokomentarisao je Janković makroekonomsku situaciju.
Dodaje da će se poremećaji u ukupnom evropskom, a i srpskom makroekonomskom okruženju očekivano odraziti na usporenu privrednu aktivnost i u narednoj godini.
"Neizvesnost poslovanja, praćena rastom cena energenata, poljoprivrednih proizvoda tj. hrane kao i nekih sirovina će biti glavni izazovi u narednoj godini za većinu ekonomija, uključujući i našu", kaže Janković. "Tržišna neizvesnost, ograničenja cena naftnih derivata, kao i oštriji uslovi finansiranja su mnoge kompanije već oslabljenje krizom prouzrokovane koronom dovele u nezavidan finansijski položaj, odnosno probleme sa likvidnošću. Iz našeg ugla, kada govorimo o veleprodaji, budući da se radi o visoko povezanom tržištu, svaki signal koji ukazuje na njegovu destabilizaciju može biti potencijalno opasan za sve tržišne učesnike", dodaje on.
Njihovi planovi u narednoj godini usredsrediće se na obnavljanje i proširenje prodajne mreže, unapređenje ponude na servisnim stanicama i održavanje stabilnih veza sa veleprodajnim kupcima. "Otvaranje novih stanica, proširenje skladišnih kapaciteta će biti najvažnije MOL Serbia investicije u sledećoj godini", kaže Janković.
JYSK - maloprodaja, pretežno nameštaj
"U 2023. godini očekujemo dalji rast cene energenata i zadržavanje stope inflacije na visokom nivou. U skladu s tim, očekujemo i rast kamatih stopa, budući da je to jedan od osnovnih alata za zaustavljanje inflacije. JYSK kao kompanija nije zadužen na tržištu, tako da rast kamatnih stopa neće uticati na naše poslovanje. Kao najveće izazove vidimo rast cene energenata i visoku inflaciju."
Kompanija dodaje da planira dalje širenje i rast na tržištu Srbije. "Fokus nam je na preuređenju svih postojećih prodavnica prema novom skandinavskom konceptu 3.0, kojim ćemo osigurati svojim kupcima inspirativnije iskustvo kupovine, a do kraja godine u planu nam je otvoriti i svoju jubilarnu 50. prodavnicu u Srbiji."
Al Dahra - agrobiznis
Dušan Radičević, generalni direktor
"Trend rasta kamatnih stopa će se najverovatnije nastaviti i u 2023. godini, jer se pokazao kao najefikasniji alat da se inflacija zaustavi ili barem uspori. S druge strane, inflatorna kretanja nagoveštavaju da će inflacija biti niža ove godine. U prilog tome govori i činjenica da cene brojnih esencijalnih resursa, poput nafte, padaju, dok su projekcije cena žitarica za 2023. manje u odnosu na prošlogodišnje. Što se monetarnih predikcija tiče, očekujem da će dinar ostati stabilan u odnosu na evro", kaže Radičević.
Ističe da je najveći izazov koji može pogoditi ekonomiju i kompanije u 2023. rast troškova proizvodnje, ali da su još neki faktori na koje treba obratiti pažnju potresi na međunarodnom tržištu, nestašica ili rast cena određenih sirovina, rast cena energenata, kao i nepredvidivi geopolitički događaji.
Što se daljih planova tiče, kaže da će kompanija nastaviti sa kapitalnim investicijama, implementacijom modernih tehnologija i optimizacijom poslovnih procesa. "Posebno nas raduje nastavak rada na projektu irigacije i drenaže zemljišta, koji će se odvijati u dve faze i biti sproveden u naredne četiri godine", objašnjava Radičević. Kako kaže, u narednom periodu nastaviće sa implementiranjem rešenja koja će poljoprivredni sektor ponovo učiniti atraktivnim za rad i kapitalne investicije koje, u krajnjoj istanci, pokreću celokupan privredni razvoj.
Knez Petrol - naftna kompanija
Zlatko Aničić, generalni direktor
"Rast kamatnih stopa je rezultirao usporavanjem rasta gotovo svih ekonomija sveta, uz malu verovatnoću da će sledeće godine biti značajnijeg oporavka i stabilizacije globalnih finansijsko-ekonomskih tokova", kaže Aničić.
Prema njegovim rečima, povoljnu okolnost u Srbiji predstavlja činjenica da su javne finansije Srbije veoma stabilne. Takođe, stabilan i visok nivo direktnih stranih investicija u Srbiji predstavlja dodatni zaštitni instrument očuvanja makroekonomske stabilnosti, jer projektovani nivo direktnih stranih investicija pokriva negativnu razliku u platnobilansnom deficitu, nastalu kao posledica većeg obima uvoza od izvoza, što pozitivno utiče na stabilnost kursa dinara u odnosu na evro.
I Aničić smatra da će tok rata u Ukrajini znatno uticati na globalna ekonomska kretanja, "jer bi se nastavak rata i tokom 2023. godine jako negativno odrazio na već postojeće loše javne finasije većine evropskih zemalja, odakle dolazi najveći broj direktnih stranih investicija u Srbiji, pa to može negativno uticati na naš rast BDP-a". S druge strane, napominje on, Vlada radi na privlačenju alternatnivih direktnih stranih investicija, pre svega onih iz Azije.
Ipak, kako navodi, Knez Petrol u narednu poslovnu godinu ulazi sa veoma ambicioznim poslovnim planovima u domenu daljeg ojačavanja ključnih poslovnih resursa koji podrazumevaju širenje maloprodajne mreže i dodatno ojačavanje trasportnih kapaciteta, kroz povećanje kamionske flote. Takođe, dodaje, značajnu pažnju su posvetili sigurnosti i kontinuitetu snabdevanja naftom i naftim derivatima, kroz diverzifikovan pristup dobavljačima i obavezujuće ugvore.
"Jaka i stabilna kapitalna baza Knez Petrola omogućava realizaciju planiranih kapitalnih investicija za narednu godinu, i to pretežno iz sopstvenih izvora, uz manji stepen učešća banaka, pri čemu su kapitalne investicije koncipirane tako da doprinose dajem rastu prometa i profitabilnosti", navodi Aničić i dodaje da će planirano širenje poslovne mreže dovesti do dodatnog zapošljavanja.
Iako nemaju u planu preuzimanje drugih pravnih lica, to je "uvek aktuelna opcija".
Klett - izdavačka kuća
"Očekujemo dodatni rast kamatnih stopa, ali manjeg intenziteta nego što je to bilo u toku 2022. godine, kada je referentna kamatna stopa sa jedan odsto, koliko je bila na početku godine, dostigla pet odsto. S druge strane, očekujemo nižu stopu inflacije u sledećoj godini", dodaju. "Što se tiče kursa, očekujemo da bude stabilan kao što je slučaj već nekoliko godina".
Kao odgovor na pitanje koji je najveći izazov koji ih očekuje u 2023, ističu dodatno poskupljenje sirovina i usluga koje koriste u okviru industrije. "Pored toga, povećanje cene energije će verovatno dovesti do manjeg ulaganja u velike projekte iz oblasti obrazovanja, jer će veći deo budžeta biti raspoređen tako da prvo podmiri potrebe privrede", objašnjavaju predstavnici kompanije.
Prema njihovim rečima, poslednjih godina je zastupljen trend povećanja svesti kod roditelja, dece, kompanija koje ulažu u svoje zaposlene o značaju koncepta kontinuiranog životnog obrazovanja. Takođe, Klett Srbija petu godinu zaredom priprema digitalne udžbenike za sve predmete i razrede u osnovnom obrazovanju, kao i za sve opšte obrazovne predmete u gimnazijama. "Prošle godine, u skladu sa odlukom Ministarstva prosvete, sva naša digitalna izdanja prošla su proces odobravanja po standardima kvaliteta udžbenika, što predstavlja veliki pomak u procesu digitalizacije obrazovanja, jer se digitalni udžbenici sada mogu koristiti kao nezavisne udžbeničke jedinice. Zbog sve bržeg napretka tehnologije, stalno postoji potreba za usavršavanjem digitalnih nastavnih sredstava, tako da očekujemo da će najveći deo planiranih investicija biti upravo u ovoj oblasti", navode oni.
Horvath - konsultantska kuća
Maria Boldor, principal za Balkan
"Mnogi globalni ekonomski pokazatelji ukazuju na sporiji rast, jer centralne banke nastavljaju da podižu propisane kamatne stope u borbi protiv inflacije. Iako inflacija značajno varira među zemljama, predviđa se da će se prosečna stopa inflacije u Srbiji smanjiti sa 10,2 odsto u 2022. na 6,3 odsto u 2023."
Kada govorimo o daljim planovima kompanije, Horváth je "posvećen daljem rastu po natprosečnoj tržišnoj stopi". Oni planiraju da se prošire na međunarodnom planu, sa posebnim fokusom na SAD.
"Verujemo da će naše prisustvo na tržištu Sjedinjenih Država otvoriti velike mogućnosti za našu kompaniju. Pored toga, nameravamo da se proširimo i tematski, diverzifikujući našu stručnost kako bismo zadovoljili novo tržište i potrebe naših klijenata", kaže Boldor. Takođe, dodaje da je održivost suštinski stub njihove strategije.
Dodaje da je studija koju su sproveli o očekivanjima u 2023. među finansijskim direktorima pokazala da kompanije čekaju tri velika rizika: nedostatak kvalifikovanih radnika, snažan rast cena nabavke i energenata dok prodajne cene stagniraju, kao i poremećaj lanaca snabdevanja i rezultirajuća uska grla u snabdevanju i proizvodnji.