Profesor Ekonomskog fakulteta Velimir Lukić ocenio je da ne bi trebalo da čudi skok deficita budžeta sa tri na čertiri odsto, s obzirom na to da kraj godine dočekujemo u bitno izmenjenim okolnostima.
“Moglo je da bude i mnogo gore da država nije obezebedila značajno povoljniju cenu energenata u odnosu na tržišnu i u drugim zemljama je došlo do pogoršanja fiskalne pozicije, ali mislim da je to pogoršanje kod nas manje loše nego u drugim zemljama”, kazao je Lukić za Bloomberg Adria TV.
Desetogodišnje obveznice Srbije prošlu nedelju su završile rastom prinosa, jedina u poređenju sa ostalim posmatranim zemljama u razvoju.
Lukić kaže da je, kada se radi o dinarima, prinos na dospeće oko osam odsto godišnje i nalazi se na dva puta većem nivou nego što je referentna kamatna stopa Srbije.
“Postoji disonanca između referentnih kamatnih stopa koje se dešavaju u zemljama kao što su Poljska, Mađarska, Rumunija i onoga što su stope na njihove desetogodišnje prinose u lokalnoj valuti. Kod nas je taj raspon nešto veći i mislim da će tržišta da reaguju na rebalans budžeta koji je u proceduri. Iskren da budem, ta korekcija zasada nije dramatična.”
Govoreći o kursu dinara, Lukić je kazao da nedostatak dinarske likvidnosti izaziva veliki problem i onda ta likvidnost mora da se stvori.
“Tome u prilog govori činjenica da su devizne rezerve od 16,5 milijardi evra na višem nivou nego što su bile pre krize, što govori da NBS ima jako rafiniran pristup vođenju politike deviznog kursa, gde ne dozvoljava prevelike oscilacije, a verovatno je i vrednost kursa od 117,3 rezultat stabilizacionih kretanja jer bi dinar mogao da bude trenutno mnogo jači nego što jeste.”
O tome kada Lukić očekuje pad inflacije, pogledajte u videu.