Američke 30-godišnje državne obveznice pale su treći dan zaredom, što je dovelo do najvišeg rasta prinosa u više od mesec dana, i to uoči ključnog izveštaja o inflaciji.
Obveznice su blago oslabile duž cele krive prinosa, pri čemu su prinosi na 30-godišnje obveznice porasli za oko dva bazna poena, dostigavši približno 4,97 odsto do kasnog popodneva ponedeljak u Njujorku.
Ovi pomaci su delimično pratili i kretanja na drugim tržištima, jer investitori širom sveta sve više izražavaju zabrinutost zbog sposobnosti vlada da obuzdaju budžetske deficite. Ipak, u Sjedinjenim Američkim Državama investitori su usmereni na objavu indeksa potrošačkih cena za jun, koja je zakazana za utorak, a za koji neki stratezi sa Wall Streeta očekuju da će pokazati efekte carina koje je uveo predsednik Donald Trump.
Opširnije

Troškovi zaduživanja Nemačke na 30 godina najviši u poslednje dve godine
Prinosi na nemačke 30-godišnje obveznice porasli su na najviši nivo od 2023. godine.
14.07.2025

Evropske obveznice predvode globalni pad zbog straha od inflacije
Prinosi na desetogodišnje američke obveznice skočili su za tri bazna poena, na 4,40 odsto, dok su trgovci smanjili očekivanja o snižavanju kamatnih stopa Američke centralne banke.
23.06.2025

Američke obveznice rastu dok trgovci računaju na najmanje jedno smanjenje kamatne stope Feda u 2025.
Prinos na dvogodišnje obveznice koje su najosetljivije na promene politike Feda je u padu
18.06.2025

Zavišić: Fiskalna politika SAD u fokusu investitora
Povlačenje kreće sa tržišta akcija, zatim sa tržišta korporativnih obveznica i, na kraju, izvlačenje iz državnih obveznica.
15.06.2025

Zašto investitori beže od dugoročnih američkih obveznica
Prinosi na dugoročne američke obveznice, odnosno prihod koji investitori traže da bi kupili dug države s rokom dospeća od 10 i više godina, krajem maja skočili su iznad pet odsto, približavajući se najvišim nivoima još od 2007. godine.
13.06.2025
Mark Cabana, šef strategije za američke kamatne stope u kompaniji BofA Securities, izjavio je da bi povećanje inflacije moglo naterati tržište da preispita očekivani pravac delovanja Feda. Trgovci trenutno vide oko 65 odsto šanse za smanjenje kamatnih stopa u septembru, dok su ranije gotovo potpuno očekivali takav potez na tom sastanku.
Neočekivano viša inflacija "nateraće tržište da zastane", rekao je on za Bloomberg TV. "Možemo li opravdati tih oko 15 baznih poena očekivanog smanjenja kamatnih stopa u septembru ili skoro dve potpune korekcije do kraja godine? Mislimo da će tržište shvatiti da ne možemo."
Bloomberg
Ovi brojevi mogli bi da posluže kao dodatni materijal za brojne govore zvaničnika Federalnih rezervi koji su zakazani za ovu nedelju. U međuvremenu, Trump pojačava svoje napade na predsednika Feda Jeromea Powella.
Trumpovi saveznici pomno proučavaju Powellovo upravljanje skupim renoviranjem sedišta centralne banke, što bi moglo poslužiti kao potencijalni osnov za njegovo razrešenje pre isteka mandata u maju. Ako bi Powell bio smenjen, to bi moglo da izazove rasprodaju dolara i američkih državnih obveznica, upozorio je strateg Deutsche Banka George Saravelos.
Globalni pritisci
Pritisci na državne obveznice rastu širom sveta, naročito kada je reč o dugoročnim papirima. U Japanu su prinosi naglo skočili zbog zabrinutosti oko dodatne potrošnje i smanjenja poreza. U Nemačkoj i Francuskoj, prinosi na dugoročne obveznice takođe su porasli, jer investitori zahtevaju sve veću premiju za finansiranje rastuće državne potrošnje, naročito u sektoru odbrane.
Japanski izbori i Trumpove najave novih carina tokom vikenda bili su neposredni povod za najnoviji rast prinosa. Oni su dodatno pojačali duboku zabrinutost zbog prekomernog državnog zaduživanja, nekontrolisane potrošnje, prevelike količine obveznica koje se plasiraju na tržište, kao i inflacije koja i dalje ostaje previše uporna u razvijenim ekonomijama širom sveta.
Dok se prinosi na kratkoročne obveznice više oslanjaju na kretanje kamatnih stopa i beleže blaže promene zbog očekivanja sniženja, pad interesovanja za dugoročne obveznice direktniji je pokazatelj straha da bi rastući državni dug mogao dostići tačku pucanja.
Prinosi na američke 30-godišnje obveznice porasli su za više od 20 baznih poena od početka meseca, približavajući se nivou od pet odsto, što je poslednji put zabeleženo početkom juna.
"Prinos na 30-godišnje američke obveznice je trenutno oko pet odsto i verovatno će ponovo probiti naviše", rekao je George Bory, glavni investicioni strateg za fiksni prihod u kompaniji Allspring Global Investments u ponedeljak za Bloomberg Radio. "Realnost je da je su deficiti budžeta vlada rasprostranjeni širom sveta, a ventil za pritisak nalazi se na dugom kraju krive prinosa."
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...