Srbija bi do kraja godine mogla da usvoji poseban zakon o veštačkoj inteligenciji (AI), dok domaći izvoz ostaje konkurentan na nemačkom tržištu, uprkos krizi. Istovremeno, Pariz strahuje od grčkog scenarija, jer je francuski javni dug na rekordnom nivou. U svetu investiranja, čini se da još uvek nema "zverke" koja bi mogla da parira velikanu Warrenu Buffettu.
Donosimo pet stvari koje treba da znate danas.
Da li će AI u Srbiji dobiti zakonske okvire
Svake godine raste broj kompanija koje uvode veštačku inteligenciju, a Srbija još uvek nema poseban zakon kojim bi regulisala ovu oblast. Ipak, njegova izrada je u toku i mogao bi da bude usvojen do kraja 2025. godine, kaže za Bloomberg Adria Aleksandar Linc-Đorđević, član radne grupe za izradu zakona o veštačkoj inteligenciji i direktor Data Science Conference.
Vlada Srbije je u januaru ove godine, na predlog Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, usvojila Strategiju za razvoj veštačke inteligencije za period od 2025. do 2030. godine. Kao jedan od ciljeva, navodi se "donošenje posebnog zakona koji će regulisati primenu veštačke inteligencije".
Podsetimo, Srbija je 2023. godine postala jedna od prvih zemalja u svetu koje su usvojile Etičke smernice za razvoj, primenu i upotrebu pouzdane i odgovorne veštačke inteligencije. Više o ovoj temi čitajte na LINKU.
Depositphotos
Srpski izvoz u višegodišnjem zamahu
Srpski izvoz u Nemačku predvode nemačke firme i njihovi visokosofisticirani proizvodi iz sektora mobilnosti, elektronike i mašinstva. Tako je izvoz samo sektora mobilnosti od 2015. do 2023. godine porastao za 300 odsto, dostigavši vrednost od 2,6 milijardi evra, što je 57 odsto ukupnog izvoza Srbije u tu zemlju, pokazuje analiza Centra za visoke ekonomske studije (CEVES) koju su uradili za Nemačko-srpsku privrednu komoru (AHK).
U kompanijama sa pretežno nemačkim kapitalom, koje posluju u Srbiji, proizvode se ključni poluproizvodi kao što su setovi izolovanih žica, električni motori i delovi za mobilnost, koji se integrišu u nemačke automobilske i industrijske lance snabdevanja. U CEVES-u su naglasili da su srpske kompanije, uz nemačke investicije, uspešno ušle u ovaj lanac vrednosti, sa značajnim doprinosima u mašinskoj obradi metala i proizvodnji gumenih delova.
Bayrou: Gušimo sami sebe
Sa rekordnim nivoom nacionalnog duga od više od 113 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), za Francusku je došao "trenutak istine". Bar je tako francuski premijer François Bayrou predstavio predlog budžeta koji podrazumeva drastično rezanje troškova države od bezmalo 44 milijarde evra u 2026. godini, kao zamrzavanje javne potrošnje, uključujući isplate penzija i socijalnih davanja.
Premijer je takođe upozorio da je Francuska pred katastrofom zbog toga što je po zaduženosti u odnosu na BDP na trećem mestu u Evropskoj uniji, posle Grčke (153,6 odsto BDP-a) i Italije (135,3 odsto BDP-a).
"Ako ste u deficitu svakog meseca, mesec za mesecom, gušite sami sebe", rekao je Bayrou i dodao: "Videli smo kako se to dešavalo u Grčkoj, to nikada ne smemo zaboraviti".
François Bayrou / Bloomberg
Još se nije pojavio novi Warren Buffett
Warren Buffett, legendarni investitor koji je izgradio kompaniju Berkshire Hathaway u konglomerat vredan oko 1,2 biliona dolara, najavio je početkom maja da će se povući sa funkcije izvršnog direktora krajem godine, čime stavlja tačku liderstvo dugo šest decenija, koje je oblikovalo američki biznis i investiranje.
Međutim, nije se radilo samo o umeću izbora akcija. Njegova formula imala je nekoliko ključnih sastojaka. O tome kako je Buffet pobedio najveće fondove i uspeo da postane, praktično, nezamenljiv - više saznajte na LINKU.
Sledi...
Dva događaja u Njujorku - govor generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (UN) Antónija Guterresa o klimi i obnovljivim izvorima energije, i sednica Saveta bezbednosti UN o multilateralizmu i mirnom rešavanju sporova.
Predsednik Feda Jerome Powell održaće govor.
Podatke o poslovanju objaviće Lockheed Martin, Coca-Cola i nemački SAP.
Na portalu Bloomberg Adrije u utorak čitajte o sankcijama koje prete zbog zloupotrebe bolovanja i kako kineska auto-industrija širi krila u Srbiji. Među aktuelnim temama je i NIS, koji će verovatno peti put izbeći sankcije, uprkos zaoštrenim odnosima između SAD i Rusije.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...