Da li ste znali da je u nekim zemljama Adria regiona moguće kupiti nekretninu pomoću kripta? Istraživali smo kakvo je stanje u Srbiji po tom pitanju. MMF traži od Vlade Srbije kontrolu rasta plata i penzija, a IT sektor želi fer zarade. Najavljen je i rast minimalca od oktobra.
Inflacija u SAD je usporila u junu, ali su posledice carina sve izraženije. Nvidia ponovo prodaje čipove H20 Kini, uz zeleno svetlo Vašingtona, a američke 30-godišnje obveznice su u utorak pale treći dan zaredom.
Donosimo pet stvari koje treba da znate ove srede.
Može li se kriptom do nekretnine
Virtuelne valute u Srbiji nemaju pravni status novca ili valute, napominje se na sajtu Narodne banke Srbije (NBS). Međutim, to ne znači da, makar u teoriji, usluga ili proizvod u nekom narednom periodu ne bi mogao biti posredno plaćen ovom vrstom digitalne imovine. Možda baš nekretnine.
Da bi građanin svojim kriptovalutama mogao nešto da plati, potrebno je da trgovac kod kojeg kupuje angažuje specijalizovanog pružaoca usluga koji ima licencu NBS za pružanje usluge prihvatanja virtuelnih valuta i koji će ih zameniti za dinare. Sve dok kompanija ne ispuni uslove i ne dobije licencu za pružanje usluge prihvatanja virtuelnih valuta, u Srbiji neće biti moguće zameniti virtuelne valute za kupljenu robu ili usluge. Do sada takva dozvola u zemlji nije izdata.
Susedna Crna Gora je, međutim, otišla korak dalje. Tako je, prema Forex Suggestu, ta zemlja na visokom petom mestu u svetu po broju kupovina nekretnina kriptovalutama. Hrvatska je na 16. mestu ove liste, a više o temi čitajte na LINKU.
Depositphotos
MMF traži ograničenje rasta plata i penzija
Osim poskupljenja struje i putarina, Vlada Srbije se u aranžmanu sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) obavezala i da ograniči rast penzija i plata u javnom sektoru, odnosno da prilično obuzda pritiske na tekuću potrošnju. Tako će srpska vlast morati da izbegava ad hok povećanja penzija i da se oslanja samo na poštovanje fiskalnog pravila o usklađivanju rasta ovih primanja.
Cilj je, kako navodi MMF u prvoj reviziji aranžmana - Instrument za koordinaciju politika (PCI) sklopljenog krajem 2024, da se "uravnoteže interesi penzionera i sadašnjih poreskih obveznika". To pravilo važiće do kraja 2027. godine, kada se završava aranžman sa Fondom.
Druga ključna obaveza srpskih vlasti odnosi se na posebno fiskalno pravilo koje ograničava ukupnu masu plata u opštoj državi na 10 odsto BDP-a.
Dobra plata ipak ispred dobre atmosfere
Prioriteti IT stručnjaka u Srbiji i svetu počeli su da se menjaju. Donedavno su radnici u tom sektoru visoko cenili nematerijalne pogodnosti, kao što su manje stresa na poslu i dobro radno okruženje, a sada se težište prebacuje na finansijske aspekte i karijerni uspon, pokazuju poslednja istraživanja.
"Zaposlenima je atmosfera manje bitna od fer zarada, tehnički izazovnih projekata i jasne razvojne putanje", navodi se u novom izveštaju platforme za zapošljavanje HelloWorld.
Kako je u izjavi za Bloomberg Adriju objasnio PR menadžer Infostuda Miloš Turinski, tokom pandemije kovida 19 i neposredno nakon nje, IT tržište je bilo u ekspanziji, a prioriteti zaposlenih su se više odnosili na sigurnost, fleksibilnost i psihološki komfor. Međutim, kraj 2022. godine obeležio je zaokret, o čemu više možete čitati na LINKU.
Depositphotos
Minimalac od jeseni 500 evra
Minimalna cena rada u Srbiji od 1. oktobra iznosiće 58.630 dinara, odnosno 500 evra, saopšteno je nakon sednice Socijalno-ekonomskog saveta (SES) Vlade Srbije u utorak, pri čemu je odluka o vanrednom povećanju doneta jednoglasno. Prema najavama državnog vrha, sledeći korak je povećanje te svote na iznos od 550 evra početkom 2026.
Oktobarsko povećanje predstavlja rast od 9,4 odsto, sa 53.592 na 58.630 dinara (odnosno sa 450 na 500 evra). Drugim rečima, cena radnog sata biće povećana sa 308 na 337 dinara, rekao je ministar finansija Siniša Mali.
On je na konferenciji za novinare održanoj posle sednice SES-a naveo da je ovo druga godina zaredom u kojoj su sve strane u dijalogu postigle saglasnost oko povećanja minimalne zarade, što je ocenio kao značajan uspeh.
Sledi...
Evropska komisija će predložiti novi finansijski okvir za budžet EU posle 2027. godine.
U Berlinu konferencija za medije ministara finansija Nemačke i Francuske, Larsa Klingbeila i Erica Lombarda.
Na portalu Bloomberg Adrije u sredu čitajte o cenama hrane u Srbiji koje opet skaču, o uvozu polovnih automobila i spornim motorima Euro 3 i Euro 4, a tu je i BBA analiza o uticajima geopolitike na tržišta nafte i gasa.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...