Uvoz polovnih automobila u Srbiji nastavlja da raste, uprkos sve češćim upozorenjima stručnjaka o bezbednosnim i ekološkim rizicima, pri čemu značajan deo (skoro 50 odsto) čine vozila sa zastarelim motorima - Euro 3 i Euro 4.
Uprkos očekivanjima da bi se tokom 2025. mogao smanjiti broj uvezenih polovnih vozila, zbog pada prodaje novih vozila u Evropi i strožih ekoloških normi, podaci za prvih šest meseci pokazuju suprotnu tendenciju. Prvi put je registrovano 71.495 polovnjaka, što je povećanje od 6.220 vozila ili 9,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Ove godine, u odnosu na 2024, broj prvi put registrovanih vozila sa Euro 3 standardom je opao sa 6.273 na 4.453, što ukazuje na smanjenje ponude najstarijih vozila u EU, a došlo je do blagog pada i kod Euro 4 motora -sa 23.345 na 22.823. Najveći rast beleže vozila sa Euro 5 standardom - sa 19.514 (29,9 odsto) u 2024. na 25.475 (35,63 odsto) u 2025. godini. Vozila sa Euro 6 motorima su kroz godinu dana porasla sa 16.143 na 18.744.
Opširnije

Da li se isplati uvoz polovnog automobila u sopstvenoj režiji
Veći izbor automobila na evropskom tržištu može da deluje primamljivo za kupce iz Srbije, ali za takvu kupovinu potreban je i dublji džep.
07.04.2025

Šta donosi 2025. godina za tržište polovnjaka
Dok trgovci očekuju stabilnu ponudu u 2025. godini, kupci su oprezni. Šta nas čeka u narednim mesecima?
06.03.2025

Svaki treći polovnjak u Srbiji oštećen, svaki 25. sa lažnim kilometrima
Srbija je i dalje među rizičnijim tržištima u Evropi kada je reč o kupovini polovnih automobila, pokazalo je najnovije istraživanje.
29.10.2024

Top 10 omiljenih polovnih automobila srpskih vozača
Volkswagen ostaje najomiljeniji brend srpski vozača.
11.10.2024
Srpska asocijacija uvoznika vozila i delova navodi da je tokom prvih šest meseci 2024. godine uvezeno 65.275 polovnih vozila, a tokom cele 2023. taj broj je iznosio 131.905 jedinica.
"Sama činjenica da se povećava broj prvi put registrovanih polovnih vozila ne bi nužno bila razlog za zabrinutost, ukoliko bi se radilo o modernijim automobilima koji doprinose podmlađivanju i unapređenju voznog parka", navode u saopštenju objavljenom početkom jula.
Vlada Srbije je krajem 2022. usvojila Program zaštite vazduha u Republici Srbiji za period 2022–2030, kojim je bilo predviđeno da se tokom 2023. godine donese odluka o zabrani uvoza vozila sa motorima Euro 3 i Euro 4 počev od 1. januara 2024. godine.
Međutim, Boris Ćorović, generalni sekretar Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova, kaže za Bloomberg Adriju da je uvoz polovnih vozila sa motorima Euro 3 i Euro 4 i dalje moguć, jer važeći propisi to dozvoljavaju.
"Na snazi je još uvek Uredba doneta pre više od 15 godina, kojom je propisano da polovni putnički automobil mora da ispunjava najmanje Euro 3 standard emisije izduvnih gasova da bi mogao da se uveze. Program za zaštitu vazduha je predvideo postepeno podizanje ovog standarda na Euro 5 od 1. januara 2024. i na Euro 6 od 1. januara 2025. godine. Ali ovaj program predstavlja strateški dokument i ne poseduje pravnu snagu zakona ili uredbe. Zbog toga, i pored deklarativnih ciljeva u oblasti zaštite životne sredine, uvoz polovnih vozila sa zastarelim i ekološki nepovoljnim motorima ostaje potpuno zakonit."
Skoro polovina uvezenih vozila poseduje zastarele tehnologije koje su u mnogim evropskim zemljama odavno zabranjene zbog visokih emisija štetnih gasova i niskih standarda bezbednosti.
Analizu kretanja na tržištu polovnih automobila izradio je Cube Team, a rezultati potvrđuju dugogodišnji problem, odnosno da u Srbiju uporno pristižu automobili koje odbacuju razvijenije države. Euro 6 standard, inače, uveden je još 2016, a ovo su zemlje iz regiona koje su odbacile zastarele motore:
-
Crna Gora je još krajem 2018. godine zabranila uvoz vozila sa Euro 3 standardom, a od 1. jula 2024. i vozila sa Euro 4 normom.
-
Bosna i Hercegovina je od maja 2019. godine zabranila uvoz automobila sa Euro 3 i Euro 4 motorima.
-
Severna Makedonija dozvoljava uvoz samo vozila sa Euro 4 standardom ili novijim, a najavljeno je i podizanje standarda na minimum Euro 5.
"U zemljama regiona, Crna Gora i Bosna i Hercegovina primenjuju minimalni Euro 5 standard za uvoz polovnih automobila, dok je u Severnoj Makedoniji i Albaniji trenutno na snazi Euro 4, uz očekivanje da će i tamo uskoro biti uveden Euro 5. Kada je reč o Evropskoj uniji, budući da se radi o jedinstvenom ekonomskom prostoru, ne postoje formalne zabrane kupovine i registracije polovnih vozila između članica. Ipak, većina država EU na različite načine destimuliše korišćenje vozila sa starijim ekološkim normama (Euro 3 i 4). To se, na primer, sprovodi kroz zabranu ulaska u centralne gradske zone, uvođenje viših premija za osiguranje, visoke ekološke takse i slične mere. Na taj način, vlasnicima vozila se sve manje isplati da ih zadrže i koriste - češće ih odjavljuju i šalju na reciklažu. Upravo iz tih zemalja zapadne Evrope dolazi najveći broj polovnih automobila koji se uvoze u Srbiju", kaže Ćorović.
Ina Fassbender/AFP/Getty Images
Prema njegovim rečima, dodatni problem u Srbiji jeste to što se već sedam ili osam godina kontinuirano odlaže primena izmenjenog Pravilnika o tehničkim pregledima. Tim pravilnikom je predviđeno merenje emisije izduvnih gasova kao sastavnog dela tehničkog pregleda, s mogućnošću da vozilo ne prođe pregled ukoliko rezultati nisu u skladu sa fabrički deklarisanim normama.
"Kako je primena ovog pravilnika do sada više puta odlagana, imamo situacije u kojima vlasnici vozila mogu bez posledica da uklanjaju ili deaktiviraju ključne komponente izduvnog sistema - poput katalizatora ili DPF filtera. Zbog toga se dešava da vozilo proizvedeno po Euro 6 standardu, ali sa 'izvađenim' katalizatorom, emituje više štetnih gasova nego potpuno ispravno vozilo sa Euro 3 motorom."
Šta je rešenje
"Rešenje leži u doslednoj primeni već usvojenih ekoloških strategija, koje predviđaju zabranu uvoza vozila sa motorima Euro 3 i Euro 4, kao i konačno sprovođenje izmena Pravilnika o tehničkim pregledima. Ove izmene podrazumevaju obaveznu kontrolu emisije izduvnih gasova kao uslov za uspešan tehnički pregled", zaključuje generalni sekretar Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...