Ukoliko ste ostvarili prihod veći od 41.580 evra, imate obavezu da do četvrtka podnesete prijavu za takozvani ekstraporez za fizička lica. Dohodak mora da se prijavi bez obzira na to u kom je delu sveta novac zarađen, a plaća se celokupan iznos. Takođe, postoji i mogućnost traženja reprograma kako bi se omogućilo otplaćivanje poreskog duga na rate.
Na trećoj aukciji ove godine prodate su desetipogodišnje državne obveznice Srbije vredne skoro 15 milijardi dinara. Pojedinačna nominalna vrednost hartija koje dospevaju 27. jula 2035. godine je 10.000 dinara, a planirani obim prodaje obveznica bio je 43.508.900.000 dinara uz godišnju kuponsku stopu od 5,25 odsto.
Popularnost neobanki raste širom sveta. Iako Srbija još uvek nije primamljivo tržište za neobanke, srpska prestonica je postala destinacija odakle evropske neobanke vode svoje operacije.
U nastavku pročitajte pet stvari koje treba da znate danas.
Ekstraporez plaćaju svi koji su zaradili više od 41.580 evra

Ove nedelje ističe rok za prijavu godišnjeg poreza na dohodak građana, ostvaren u 2024. godini. Državljani Srbije koji su ostvarili prihode u zemlji i inostranstvu veće od 4.874.508 dinara (41.580 evra) imaju obavezu da do 15. maja podnesu prijavu za takozvani ekstraporez za fizička lica. Poreski rezidenti Srbije moraju da prijave dohodak bez obzira na to u kom su delu sveta novac zaradili, dok nerezidenti prijavljuju dohodak ostvaren na teritoriji Srbije.
Takozvani porez za bogate se plaća odjednom, u celokupnom iznosu, mada postoji mogućnost traženja reprograma kako bi se omogućilo otplaćivanje poreskog duga na rate, rekao je ranije za Bloomberg Adriju knjigovođa Milan Trbojević. Porez se plaća na sveobuhvatne prihode fizičkih lica – to mogu da budu prihodi od trgovanja na berzi, autorskih ugovora i ugovora o delu, izdavanja nekretnina i slično. Ekstraporez u Srbiji se po sistemu samooporezivanja plaća od 2023. godine, dok su pre toga rešenja izdavali poreski organi.
Prodate državne obveznice vredne skoro 15 milijardi dinara
Na aukciji desetipogodišnjih državnih obveznica Republike Srbije, održanoj u utorak, koje dospevaju 27. jula 2035. godine, ukupan obim tražnje iznosio je 22.050.450.000 dinara. Uprava za javni dug objavila je da je realizovano 1.495.874 komada državnih obveznica, nominalne vrednosti 14.958.740.000 dinara.
Državne obveznice su prodate po stopi prinosa od 5,16 odsto na godišnjem nivou, odnosno po ceni od 10.227,38 dinara. "Isplata kupona u iznosu od 5,25 odsto obavljaće se polugodišnje, i to svakog 27. januara i 27. jula do datuma dospeća", navela je Uprava za javni dug na svojoj internet stranici.
Ovo je bila reotvorena emisija desetipogodišnjih obveznica koja je prvi put emitovana 23. januara 2025. godine. Ukupan obim današnje aukcije iznosio je 43.508.900.000 dinara.
Srbija u centru i na margini bankarske revolucije

U Srbiji i delu Adria regiona većina korisnika usluga tradicionalnih banaka u najboljem slučaju koriste usluge Paypala, kao trenutno u svetu najveću neobanku po broju korisnika i kapitalizaciji. Međutim, širom sveta, pa i delu Adria regiona koji je postao deo Evrope unije, raste popularnost neobanaka – od brazilske Nubanke i britanskog Revoluta i Wisea, preko holandskog Bunqa, nemačkog N26 i francuskog Qontoa, do američkih neobanaka Cash App, Green Dot, SoFI, Ally Bank, MoneyLion i Chime.
Prema rečima vanrednog profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu dr Velimira Lukića, neobanke koje imaju izgleda na tržišni uspeh su one koje prevazilaze etablirane granice konvencionalnog bankarstva.
Energetski paradoks - više AI-ja, više potrošnje struje
Deloitte u svojoj prognozi za sektor tehnologije, medija i telekomunikacija za 2025. godinu postavlja generativnu veštačku inteligenciju (GenAI) u središte tehnološke transformacije. Ali to nije samo priča o napretku – to je godina koju Deloitte označava kao "godinu jaza", jer se uprkos eksplozivnom rastu pojavljuju ključne strateške, infrastrukturne i društvene praznine koje bi mogle usporiti dugoročnu vrednost AI tehnologija.
GenAI je nesumnjivo pokretač promena, ali njen razvoj nije linearan: "Prognoza Deloittea da će 2025. godina biti 'godina jaza' za generativnu veštačku inteligenciju, naglašava ovaj važan prelomni trenutak", piše predsednica kompanije Deloitte SAD Lara Abrash. Značaj ovog trenutka je višestruk – ne radi se samo o tehnologiji već o odgovornosti industrije da adekvatno popuni praznine koje mogu definisati sledeću deceniju digitalnog doba.
Sledi...
U Nemačkoj i Španiji će biti objavljeni podaci o inflaciji.
O poslovanju će izveštavati Tencent i Sony.
Evropska komisija glasa o uvođenju carina na jeftino veštačko đubrivo iz Rusije.
Studenti ultramaratonci iz Srbije koji su stigli u Brisel u akciji "Od mog sela do Brisela", nastavljaju razgovore sa predstavnicima institucija EU. Najavljeno je da će biti gosti na sastanku Pododbora za ljudska prava EP (DROI)
Na portalu Bloomberg Adrije pročitajte koliko košta da imate reč 'Srbija' u nazivu firme - luksuz ili obaveza, VC fondovi radije ulažu u AI nego u ljude - zašto je to tako, novi papa preuzima Sveti presto sa finansijskim gubicima, kao i pregovori u Istanbulu – Putinov blef ili šansa za mir.