Američki predsednik Donald Trump polio je mnoge zemlje sveta hladnom vodom kada je 2. aprila (u četvrtak, 3. aprila, po evropskom vremenu) objavio tabelu "Recipročne carine". Za uvoz iz Srbije uvedene su carine od 37 odsto, iz Bosne i Hercegovine 35 odsto, a iz Severne Makedonije 33 odsto.
Nema sumnje da će dugo najavljivane carine, saopštene u Vrtu ruža ispred Bele kuće u Vašingtonu, ostaviti dalekosežne posledice po svetsku trgovinu. Ne samo da je ugrožena osnovna roba (hrana) ili sektor automobila već je i luksuz na udaru. Mnogo toga se izdešavalo u četvrtak na berzama i tržištima - od pada cena metala, preko evropskih i azijskih akcija, pa do momentalnog odgovora jednog od lidera iz auto-industrije na carine.
S druge strane, neka roba je pošteđena, odnosno izuzeta od carina, a to su: bakar, farmaceutski proizvodi, poluprovodnici, drvo, zlato, energija i "određeni minerali", navodi se u izveštaju Bele kuće.
Politička igra brojeva i još ponešto
Izvoz proizvoda iz Srbije u Sjedinjene Američke Države (SAD) ubuduće će biti carinjen sa 37 odsto, što je najnovija mera tamošnje administracija jer je, prema njihovoj računici, zemlja opteretila američke proizvode carinskim dažbinama od čak 74 odsto. Kojom računicom je Trump došao do carine od 37 odsto za Srbiju - saznajte na LINKU.
Da bi vam slika o carinama bila jasnija, s obzirom na njihovu obimnost i rasprostranjenost, posetite LINK na kojem je prikazana jasna formula.
Bloomberg
Kafeterija dobila novog partnera
Kafeterija, vodeći lanac specijalizovanih kafeterija u Srbiji i Crnoj Gori, sa više od 50 lokala, prodala je 16,95 odsto dela firme luksemburškom investicionom fondu BlackPeak Capital Investments SARL. Vrednost transakcije koja je formalizovana ugovorom u martu 2025. nije poznata, ali je poznato da je sa ulaskom novog partnera firma dokapitalizovana za pet miliona evra, objavljeno je na APR-u. Ako je suditi po dobijenom udelu za dokapitalizaciju od pet miliona evra, ukupna vrednost Kafeterije može se proceniti na nešto manje od 30 miliona evra.
Zlato sija jače nego ikad
Cena zlata nikada nije bila veća, a guraju je rastuće trgovinske tenzije u svetu i uvođenje protekcionističkih mera. Zlato je dostiglo rekord odmah nakon što je Trump predstavio svoje široke recipročne carine, pa je cena skočila za 0,4 odsto na 3.146 dolara po unci. Nešto kasnije u četvrtak po evropskom vremenu, zlato je vredelo 3.092 po unci, to jest blago je umanjilo dobitke.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.091,56 USD
-42,615 -1,36%
cena na otvaranju
3.133,7
prethodna cena na zatvaranju
3.134,17
ovogodišnja zarada
18,944941893694%
dnevni raspon
3.054,28 - 3.167,84
raspon u 52 nedelje
2.265,61 - 3.167,84
Rast cene ovog plemenitog metala podigao je neminovno i vrednost srpskih rezervi zlata koje su dostigle 48,8 tona.
Trump je 2. aprila uveo minimalnu taksu od 10 odsto na uvoz i tako podstakao i strahove da bi njegova agenda mogla izazvati globalno usporavanje ekonomske aktivnosti. Inače, ovaj plemeniti metal bio je jedan od retkih proizvoda koji je bio izuzet od carina. Njegov status sigurne imovine bio je naglašen kada je cena porasla za čak 1,1 odsto u azijskoj trgovini nakon predsedničkog obraćanja.
IT, još jedna žrtva carina
Kriza koja je zadesila IT sektor pre par godina stavila je rukovodioce firmi pred teške poslovne odluke, ali je istovremeno bila velika lekcija za mnoge od njih. I taman što se industrija dobrim delom oporavila od talasa otkazivanja projekata, gubljenja klijenata i otpuštanja zaposlenih, novi rizici pojavili su se sa promenom vlasti u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Upravo to je bila jedna od ključnih tema na panelu "Krizni menadžment u IT-ju", u organizaciji Srpske IT Asocijacije.
Govoreći o ovoj temi, izvršni direktor Sperasoft Serbia Valerij Dutčak, istakao je nepredvidivost, ali i pragmatičnost predsednika SAD, koji radi ono što je u najboljem interesu njegove države, a što se naposletku ipak može završiti srećnim krajem za ostatak sveta. Izvršni direktor u Accenture Serbia Ivan Tucaković ocenio je da Trump trenutno generalno predstavlja veliki problem za Evropu, koja je na neki način postala klimava. Osnivač i izvršni direktor IT Enginea Bojan Zrnić stava je da se sam izvor krize možda ne može izbeći, ali da se kriza kao takva može savladati.
Depositphotos
Sledi...
U Briselu drugi, završni dan sastanka ministara spoljnih poslova država NATO.
U Kijevu sastanak šefova oružanih snaga država saveznica Ukrajine.
Predsednica Meksika Claudia Sheinbaum Pardo predstaviće ekonomski program posle odluke predsednika SAD da uvede nove carine.
U petak na portalu Bloomberg Adrije čitajte o tome kako građani Srbije obaraju rekorde u internet kupovini. Istraživali smo i koje su prosečno oglašene cene kvadrata stanova u Srbiji u prvom kvartalu tekuće godine, zatim koji scenario će obeležiti tržišta roba usled američkih carina, a analizirali smo i šta donosi Trumpov carinski uragan.