Ove nedelje je odjeknula vest da je E& PPF Telecom kupio SBB United Group za 825 miliona evra. United, naime, izlazi iz regiona u želji da se fokusira na tržište EU, a šta taj potez donosi Telekomu Srbija i E& PPF Telecomu - saznajte na LINKU.
Plate u srpskom IT-ju sustižu zapadne i teraju sektor da stranim tržištima nastupi sa svojim proizvodima.
S druge strane, transportni sektor Srbije ima deficit radne snage i nedostaje još 30.000 profesionalnih vozača.
Maloprodajni trgovinski lanci su se našli na udaru potrošača zbog novog bojkota. Međutim, trgovci zasad ne podležu pritiscima - umesto (trajnog) spuštanja cena, nude popuste.
Paralelno s tim dešavanjima, Vlada Srbije je uskladila akcize s inflacijom, a na LINKU otkrivamo detalje te odluke i šta će sve poskupeti. Cena kafe dostiže rekorde i u celom svetu.
NBS ne popušta kočnicu, referentna kamata ostaje na 5,75 odsto.
Na društvenom planu, studenti i građani svakodnevno protestuju širom Srbije, a više grupa studenata iz različitih krajeva zemlje pešači ka Kragujevcu, gde će se u subotu pridružiti kolegama na protestu "Sretnimo se na Sretenje".
Na svetskom planu se proteklih dana dosta govorilo o zaustavljanju USAID-ovih projekata, budući da je prekid rada te organizacije - u vreme mandata Donalda Trumpa - svojevrsni presedan za SAD i ceo svet. Procenjuje se da je USAID u Srbiji dosad uložio blizu milijardu dolara.
Istovremeno, američki predsednik nastavlja da podriva sveopšti trgovinski rat uvođenjem carina, koje prete da poremete odnose s američkim ključnim partnerima i, generalno, svetski poredak. Bloomberg Adria je potražila odgovore na pitanja zašto Trump to radi, kakav je odgovor EU na njegove pretnje carinama i treba li smederevski Kinezi da se plaše Trumpovih carina na čelik.
Uprkos tome, na pomolu je i jedna dobra vest za svet, ali pre svega za žrtve rusko-ukrajinskog sukoba. Naime, Trump i Putin su se dogovorili da započnu pregovore o prekidu rata, a ceo teret primene mirovnog plana pašće na pleća Evropske unije i Ukrajine. Kako izgleda izborna trka u Nemačkoj, pročitajte na linku.
Kineski proizvođači automobila ulaze na srpsko tržište.
Depositphotos
Usred zenita trke SAD i Kine u razvoju veštačke inteligencije (AI), francuski predsednik Emmanuel Macron uspeo je da se poveže s premijerom Indije Narendrom Modijem i na samitu o veštačkoj inteligenciji u Parizu naprasno predstavi Evropsku uniju i Francusku kao atraktivno tlo za novi prodor u razvoju AI-ja. Kako (pametno) investirati u kriptovalute - o tome čitajte na LINKU. Takođe, ako vas zanima AI, zanimaće vas i saznanja o saradnji Alibabe i Applea, gde je region po tom pitanju - ko prednjači, a ko kaska, te kako su Trumpovi sinovi, Donald Trump Jr. i Eric Trump, svojim ulaskom u AI vode vinuli akcije jedne kompanije u nebesa.
Od sportskih tema izdvajamo: ko su pobednici i gubitnici NBA prelaznog roka, Eaglesi razbili Chiefse u Superbowlu, za igrača je najvažniji kontinuitet, a klub mora da stane iza njega do kraja.
U okviru rubrike Prestiž, na Bloomberg Adriji, čitajte o trenutnoj vrtoglavoj vrednosti tržišta suplemenata. Detaljnije smo se bavili i sindromom "leisure sickness", a na LINKU možete saznati šta on podrazumeva, kako "try hard" pristup poslu utiče na zaposlene i koje je rešenje. Predlažemo i najbolje ideje kako da provedete Dan zaljubljenih, bilo da volite spa-centre, festivale, putovanja ili romantične večere.