Kompanija Agri Europe Cyprus, u vlasništvu Aleksandra Kostića, postala je u ponedeljak vlasnik 74,9 odsto udela u crnogorskoj Hipotekarnoj banci iz Podgorice. Poznat kao jedan od tri ozbiljna takmaca za Adikko banku, Agri Europe je ulazak na treće tržište u regionu platio oko 75 milona evra, koliko je koštala kupovina više od sedam miliona akcija.
Na svetskom terenu početak ove sedmice nastavila je da drma vest o padu sirijske vlade, nakon trinaestogodišnjeg građanskog rata i ukorenjene vladavine Bashara al-Assada. Bloomberg Adria je nadalje istraživala sve o haosu u toj bliskoistočnoj zemlji i posledicama rušenja vlade po naftu.
U centru pažnje našle su se i kompanije iz auto-sektora, konkretno vodeći proizvođači delova čiji su prihodi pali za 3,9 odsto u trećem kvartalu ove godine, kao i Temu, koji oseća sve veći pritisak iz EU. Istražujemo da li će ti pritisci uticati na cene popularne kineske platforme.
Donosimo pet stvari koje treba da znate danas.
Srbija će morati da pronađe nove modele rasta
Srbija je ove godine među najbrže rastućim privredama Evrope, ali trenutni princip po kom jača bruto domaći proizvod (BDP) uskoro će postati neodrživ. Procena je da je realni BDP zemlje u prvih 10 meseci ove godine uvećan za oko 3,8 odsto u odnosu na isti period 2023, međutim, isto tako je činjenica da se iscrpljuju metode za rast po trenutnom modelu.
Akademik Pavle Petrović je nedavno skrenuo pažnju na ono na šta pojedine njegove kolege upozoravaju već godinama, a to su rizici da Srbija padne u zamku srednje razvijenosti, to jest da se suoči s ekonomskom stagnacijom. Prvenstveno, važno je koje grane pokreću privredni rast, a druga bitna stvar je da srpska privreda raste na krilima kvantiteta, a ne kvaliteta. Tu je i treći faktor: tržište rada.
Naime, demografska kretanja u Srbiji su nepovoljna, što dovodi do smanjenja rezervoara radne snage i snažnog smanjenja stope nezaposlenosti. Ostaje pitanje koliko dugo će stranci i država još moći da guraju srpski BDP.
Kostić kupio Hipotekarnu banku u Crnoj Gori
Kompanija Agri Europe Cyprus u vlasništvu Aleksandra Kostića, sina nedavno preminulog biznismena Miodraga Kostića, potpisala je u ponedeljak ugovor o kupovini akcija sa ciljem sticanja 7.674.285 akcija Hipotekarne banke Podgorica. Ovaj paket akcija predstavlja oko 74,9 odsto akcionarskog kapitala Hipotekarne banke.
Ugovorena je cena od 9,77 evra po akciji. To praktično znači da je ugovoreni paket akcija vredan 75 miliona evra.
Finalizacija prenosa akcija, za koju se očekuje da će se desiti u narednim mesecima, podleže dobijanju svih neophodnih regulatornih odobrenja od Centralne banke Crne Gore, Komisije za zаštitu konkurencije, kao i od ispunjenja drugih uslova uobičajenih za prodaju akcija, saopšteno je u ponedeljak iz kompanije.
Raste dug proizvođača auto-delova
Izgleda da se nevoljama u auto-industriji ne vidi kraj, a ova kriza je bila dobar povod da analitičar Bloomberg Adrije Ilija Nešić pred kraj godine sumira rezultate i događaje.
Sve u svemu, čini se da je tranzicija ka električnim vozilima (EV) daleko izazovnija i skuplja nego što se očekivalo, pri čemu se cela industrija muči sa plitkom potražnjom. Bankrot Northvolta, koji je bio svojevrsni "dečko koji obećava" u industriji komponenti za električne automobile, mnogim investitorima je poljuljao perspektivu o električnoj tranziciji. Posebno kada se uzme u obzir koliko je kapitala prikupio, između ostalog od Volkswagena.
Konkurencija iz Kine preti da opkoli tržište EU, preko niršoringa (lokalizovanja) proizvodnje i prikupljanja radne snage od (između ostalog) evropskih konkurenata, a za to vreme evropski proizvođači kubure sa idiosinkratičnim problemima. Na kome se najviše lome koplja u ovom kolapsu, pročitajte u BBA analizi.
Evropa bi da ukroti Temu
Nakon što je EU u novembru pokrenula postupak protiv kineske platforme Temu, Evropska komisija razmatra uvođenje naknade za obradu paketa ili poreza na platforme e-trgovine, pre svega zbog ogromnog broja paketa koji stižu preko Temua i Sheina.
Iako bi takve mere zahtevale složene pregovore sa državama članicama i Svetskom trgovinskom organizacijom, cilj je sasvim jasan - poskupljenje uvoza jeftine robe i zaštita bezbednosnih standarda EU. Onlajn trgovina, kažu u EU, povećala se u toj meri da Evropa i evropska carina to više ne mogu da kontrolišu, pa bi mere koje uključuju porez na prihode i taksu na pošiljke koje stižu iz Kine, učinila tu robu manje konkurentnom.
Prema proceni evropskog komesara i izvršnog potpredsednika EK Maroša Šefčoviča, samo ove godine u Evropu će stići oko četiri milijarde paketa u vrednosti manjoj od 150 evra, što je sadašnji prag za carine. Da li će ove norme uticati na cene, tj. hoće li se i kako preliti na krajnje potrošače, o tome više na LINKU.
Sledi...
U Stokholmu ceremonija uručenja Nobelovih nagrada za 2024. godinu.
U Njujorku sednica Saveta bezbednosti UN o humanitarnoj pomoći Pojasu Gaze, a u Briselu će u utorak biti održan sastanak ministara finansija članica Evropske unije.
U Beogradu se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava.
Na portalu Bloomberg Adrije u utorak čitajte i o novom najvećem akcionaru Addika, o budućnosti globalnog društva uz domete veštačke inteligencije, zatim o tome šta od 1. januara čeka korisnike stambenih kredita, i naposletku, analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković donosi pregled o ruskoj privredi i rublji.