Bashar al-Assad, sirijski predsednik koji je 2000. godine nasledio vlast uz obećanja reformi, ali je brutalno gušio svoje protivnike u ratu koji je odneo stotine hiljada života, svrgnut je u munjevitoj ofanzivi pobunjenika. Assad je pobegao iz Damaska nakon što su opozicione snage predvođene islamistima ušle u glavni grad, čime je okončana vladavina njegove porodice, duga više od pola veka, prenosi Bloomberg.
Rusija, njegov glavni saveznik, saopštila je u nedelju da je Assad podneo ostavku i napustio svoju zemlju, bez navođenja informacija o tome gde se bivši predsednik nalazi.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova tvrdi da je Bashar al-Assad podneo ostavku na mesto predsednika Sirije, napustio zemlju i izdao uputstva da se vlast mirno prenese posle pregovora, u kojima, kako dalje tvrde iz ruskog ministarstva, Rusija nije učestvovala.
Opširnije
Xi se sastaje sa Assadom u prvoj poseti Kini za skoro 20 godina
Kineski lider Xi Jinping sastaće se sa predsednikom Sirije Basharom Al-Assadom tokom njegove posete drugoj po veličini svetskoj ekonomiji ove nedelje.
21.09.2023
Otvorena bliskoistočna Pandorina kutija, šta bi sve moglo da izađe iz nje?
Iran je u utorak ispalio oko 200 balističkih projektila na Izrael.
02.10.2024
Šta rasplamsavanje sukoba u Siriji znači za stabilnost celog regiona
Podgrevanje 'zamrznutog konflikta' dolazi posle četiri godine relativnog mira.
02.12.2024
Iransko-izraelski rat: Tržišta se još uvek drže, ali pitanje do kada
Rat na severu može da se proširi, kaže Jelena Juvan, a analitičar Tilen Šarlah smatra da ,ako ne dođe do regionalnog rata, onda neće biti šokova na tržištima.
04.10.2024
„Kao rezultat pregovora između Bashara al-Assada i jednog broja učesnika oružanog sukoba na teritoriji Sirijske Arapske Republike, Assad je odlučio da napusti predsedničku funkciju i napustio je zemlju, izdajući uputstva da se izvrši prenos vlasti mirnim putem”, navodi se u saopštenju, preneo je TASS.
Rusija nije učestvovala u ovim pregovorima, tvrdi se u saopštenju ruskog ministarstva.
Assad je s porodicom stigao u Moskvu, javili su u nedelju uveče ruski mediji, pozivajući se na izvore u Kremlju, prenosi RTS.
Prema informacijama ruskih agencija Tass i RIA Novosti, Rusija im je pružila azil.
Militaristička grupa Hayat Tahrir Al-Sham (HTS), koja je predvodila pokret za svrgavanje Assada, ušla je u Damask u subotu uveče i zauzela ključni grad Homs - oko 160 kilometara severno od glavnog grada - otprilike u isto vreme. Ostala područja zemlje, uključujući sever blizu turske granice i jug, zauzele su druge grupe.
Video-zapisi prikazuju Sirijce u Damasku i širom zemlje kako slave pad omraženog režima.
Nekada cenjen od strane evropskih vlada, Assadova transformacija iz potencijalnog zapadnog saveznika u vladara koji je nemilosrdno odgovorio na mirne proteste protiv svog režima, iznenadila je mnoge. Od upotrebe hemijskog oružja protiv civila do raširenih tortura, Assad je tokom sirijskog rata bio suočen s ozbiljnim optužbama, ali je opstao zahvaljujući snažnoj podršci Moskve i Teherana, piše Bloomberg.
Tokom poslednjih dana njegove vlasti, Assadovi saveznici nisu bili spremni ili sposobni da ga podrže u suočavanju sa iznenadnom vojnom ofanzivom na koju su sirijski pobunjenici krenuli pre samo desetak dana.
Svrgavanje dugogodišnjeg vladara izaziva potrese širom Bliskog istoka i predstavlja veliki udarac za Rusiju i Iran, njegove glavne strane saveznike.
Pedesetdevetogodišnji Assad, koji je 2000. godine preuzeo vlast od svog oca Hafeza, u poslednjem pokušaju da ostane na vlasti uputio je indirektne diplomatske ponude SAD i novoizabranom predsedniku Donaldu Trumpu, izvestio je Bloomberg u subotu.
Kao znak koliko je njegova vojna pozicija bila oslabljena, naredio je svojoj vojsci da se povuče prema Damasku, praktično prepuštajući veći deo zemlje, uključujući Homs, pobunjenicima.
Avion za koji se veruje da je u njemu bio Assad nestao s radara
Ranije danas je objavljeno da se navodno srušio avion kojim je sirijski predsednik Bashar al-Assad u nedelju poleteo iz Damaska, a Reuters javlja, pozivajući se na neimenovane sirijske izvore, da je Al-Assad možda bio u tom avionu.
Avion kompanije „Sirian Air” poleteo je s aerodroma u Damasku otprilike u vreme kada je objavljeno da su pobunjenici zauzeli prestonicu, a Bloomberg se poziva na tvrdnje državne televizije iz Sirije o padu Al-Assadove vlade.
Avion je u početku leteo prema regionu Sirije, gde se nalazi uporište Al-Assadove alavitske sekte, ali je potom napravio nagli polukružni zaokret i leteo u suprotnom smeru nekoliko minuta pre nego što je nestao s radara, javlja britanska agencija, navodeći da nije mogla odmah da utvrdi ko je bio u avionu.
Dva sirijska izvora izjavila su da postoji velika verovatnoća da je Al-Assad možda poginuo u avionskoj nesreći, jer je misterija zašto je avion iznenađujuće skrenuo i nestao s mape, prema podacima sa sajta Flightradar.
„Avion je nestao s radara, transponder je možda isključen, ali verujem da je veća verovatnoća da je letelica oborena”, rekao je jedan od izvora Reutersa.
Američki zvaničnici veruju da je Assad u Moskvi.
Povodom situacije u Siriji, novoizabrani američki predsednik Donald Trump izjavio je da je sirijski predsednik pobegao iz zemlje nakon što je izgubio podršku Rusije.
„Njegova zaštitnica Rusija, s Vladimirom Putinom na čelu, više nije bila zainteresovana da ga štiti”, objavio je Trump na mreži Truth Social.
Sirijske opozicione snage saopštile su u nedelju da su zauzele Damask i izrazile spremnost da sarađuju sa međunarodnom zajednicom na stabilizaciji zemlje.
Administracija predsednika Joea Bidena koja ostaje na vlasti do sledećeg meseca, pokazala je malo volje da interveniše i saopštila je da SAD nemaju veze s pobunom HTS-a.
SAD i Izrael, koji se graniči sa Sirijom, posmatraju situaciju s oprezom. Iako Assad nije bio njihov saveznik, Vašington je uveo stroge sankcije sirijskoj vladi. Međutim, HTS je označen kao teroristička organizacija od strane SAD i drugih zapadnih zemalja.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu nazvao je pad sirijskog predsednika istorijskim danom do kojeg je došlo zahvaljujući udarima Izraela na Assadove saveznike Iran i Hezbolah u Libanonu.
Tokom posete području uz granicu sa Sirijom, Netanyahu je rekao da je zbog bezbednosti Izraela zapovedio vojsci da zauzme tampon zonu između dve zemlje. „Nećemo dopustiti bilo kojim neprijateljskim snagama da se učvrste na granici”, rekao je izraelski premijer.
Ko su sirijski pobunjenici
Formacije grupe Džabhat al-Nusra i njeni saveznici su 27. novembra pokrenuli ofanzivu velikih razmera na položaje sirijskih vladinih snaga. Do večeri 7. decembra, Assadovi protivnici su zauzeli gradove Alep, Hamu, Deir ez-Zor, Daru i Homs.
Sirijski militanti su u nedelju ujutru ušli u Damask, nakon čega su jedinice sirijske vojske napustile grad. Premijer te zemlje Mohammad Ghazi al-Jalali rekao je da je s Assadom poslednji put razgovarao 7. decembra uveče i obavestio ga o situaciji.
Takođe je naveo da zemlja treba da ima slobodne izbore, kako bi Sirijci mogli da biraju koga žele, napominjući da je razgovarao s komandantom pobunjenika Abu Mohammedom al-Julanijem o upravljanju u prelaznom periodu, što predstavlja značajan razvoj u nastojanjima da se oblikuje politička budućnost Sirije.
Pad Homsa omogućio je pobunjenicima kontrolu nad strateškim središtem Sirije i ključnim raskršćem auto-puteva, odvajajući Damask od priobalnog regiona gde Assadovi ruski saveznici imaju pomorsku i vazdušnu bazu.
Hiljade stanovnika Homsa izašlo je na ulice nakon što se vojska povukla iz centralnog grada, plešući i skandirajući „Assad je otišao, Homs je slobodan” i „Živela Sirija, dole Bashar al-Assad”.
Okončanje borbe za vlast
Pad Vlade sirijskog predsednika danas je dramatično okončao njegovu dugogodišnju borbu za zadržavanje na vlasti, dok se zemlja raspala usred brutalnog građanskog rata koji je postao bojno polje za regionalne i međunarodne sile, piše VOA.
Assadov pad s vlasti usledio je kao oštar kontrast s njegovim prvim mesecima na mestu neizvesnog predsednika Sirije 2000. godine, kada su se mnogi nadali da će biti mladi reformator nakon tri decenije čelične vladavine svog oca. Sa samo 34 godine, oftalmolog sa zapadnjačkim obrazovanjem bio je zaljubljenik u kompjutere, ali kada se suočio s protestima protiv njegove vladavine koji su izbili u martu 2011, Al-Assad se okrenuo brutalnoj taktici svog oca u pokušaju da ih slomi.
Kako je ustanak prerastao u otvoreni građanski rat, on je pokrenuo svoju vojsku da raznese gradove koje drži opozicija, uz podršku saveznika Irana i Rusije, dok su međunarodne grupe za ljudska prava i tužioci upozoravali na široku upotrebu torture i vansudskih pogubljenja u pritvorskim centrima koje je vodila Vlada Sirije.
U sirijskom ratu je ubijeno gotovo pola miliona ljudi i raseljena je polovina predratnog stanovništva zemlje od 23 miliona stanovnika. Kako je ustanak prerastao u građanski rat, milioni Sirijaca su bežali preko granica u Jordan, Tursku, Irak, Liban i dalje u Evropu.
Assadov odlazak s vlasti dovodi do kraja vladavinu te porodice, koja traje nešto manje od 54 godine, a bez jasnog naslednika, zemlju baca u dalju neizvesnost, zaključuje VOA.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)