Volkswagen (VW) prolongirano se suočava s velikim štrajkom u Nemačkoj, zbog plana uprave za smanjenje troškova, koji podrazumeva zatvaranje fabrika, otpuštanje desetina hiljada radnika i smanjenje plata za 10 odsto. Oko 66.000 radnika već je učestvovalo u štrajkovima, a uprava sada ulazi u petu rundu pregovora s moćnim sindikatom IG Metall.
Izgleda da će se zastoj Volkswagen AG s liderima radnika najverovatnije nastaviti i 2025, piše Bloomberg u ponedeljak. To otežava izvršnom direktoru Oliveru Blumeu da preokrene kriznu situaciju u najvećem evropskom proizvođaču automobila, dok dve strane ostaju u ćorsokaku usled nesaglasja u vezi s tim kako treba smanjiti troškove da bi brend bio konkurentniji.
Obe strane su težile dogovoru do Božića, ali izgleda da od toga neće biti ništa, jer tek treba da premoste dubok jaz oko potencijalnih otpuštanja i zatvaranja fabrika. Za sve to vreme Volkswagen se bori s opadajućom potražnjom za električnim vozilima u Evropi i sve većom konkurencijom u Kini, od lokalnih proizvođača, predvođenih gigantom BYD Co.
Opširnije
Ciljevi grupe VW za 2024. nisu ulili poverenje investitorima: kakva ih budućnost čeka?
Grupa u trećem kvartalu nije uspela da plasira veći broj skupljih, premijum proizvoda, dok tzv. ključne marke (Volkswagen, Škoda i Seat) beleže neznatan rast.
30.10.2024
Volkswagen zatvara tri fabrike u Nemačkoj i smanjuje plate
Osim zatvaranja, planirano je i smanjenje svih plata za 10 odsto
28.10.2024
VW u vrtlogu pada prodaje, konflikta interesa u Nemačkoj i kineske konkurencije
Volkswagen je trenutno hodajući bilbord za kolektivne probleme evropske auto-industrije.
07.10.2024
Scholza brine uspon desnice, čeka li Nemačku francuski scenario?
Stranka krajnje desnice AfD na putu je da prvi put pobedi na regionalnim izborima.
02.09.2024
VW je dosad kroz više cene održavao prihode, ali je krajem oktobra zabeležio neznatan rast i nisku operativnu maržu.
Pobuna sindikata koji su aktuelne mere VW nazvali "istorijskim" zapravo prevazilazi kompanijske okvire. Postaje društvena, ekonomska, pa i politička kriza, i to u momentu kada nemački parlament glasa o poverenju vladi, na zahtev kancelara Olafa Scholza. Njegova je namera da mu bude izglasano nepoverenje, što je uslov za raspisivanje vanrednih izbora.
Visoki troškovi energije i pad izvoza osiromašili su nemačka domaćinstva za 2.500 evra i taj pad preti da postane nepovratan.
Dakle, najveća evropska privreda dobija udarce s više strana i to bi trebalo da zanima ceo kontinent, posebno Srbiju, koja već trpi posledice krize u nemačkoj industriji. Štrajk i potencijalni gubitak radnih mesta u jednoj od najvećih nemačkih kompanija mogli bi da destabilizuju lance snabdevanja i utiču na povezane industrije širom Evrope, a stručnjaci smatraju da je potrebna hitna strategija na nivou EU za suočavanje s ovom krizom.
Šta se očekuje nadalje
Planirana su dva dana pregovora između uprave kompanije i sindikata, ali ako oni ne dovedu do pomaka, odbor IG Metalla je spreman da održi glasanje krajem nedelje kako bi otvorio put dvadesetčetvoročasovnoj obustavi rada VW fabrika u januaru.
Desetine hiljada radnika je privremeno odložilo svoje poslove u dva navrata u decembru, nakon što je menadžment odbio predlog sindikata koji je uključivao smanjenje isplata dividendi i smanjenje nekih bonusa.
Volkswagen je u petak obavestio Porsche Automobil Holding SE kako više ne očekuje da će kompletirati svoje korporativno planiranje do 31. decembra, što dovoljno govori o ozbiljnosti ove krize. Porsche SE je u podnesku naveo da pretpostavlja negativno negotovinsko umanjenje vrednosti od sedam do 20 milijardi evra, na knjigovodstvenu vrednost svoje investicije u Volkswagen. Holding kompanija je, inače, u većinskom vlasništvu milijarderske porodice Porsche-Piëch.
Nemačka posrće baš kada je najpotrebnija Evropi
Nemačka dolazi do tačke s koje, čini se, nema povratka. Poslovni lideri to znaju, ljudi u zemlji to osećaju, ali političari nisu došli do odgovora kako rešiti krizu.
Podsetimo, nemačka vlada se raspala početkom novembra, a posle pet godina stagnacije privreda je sada manja za pet odsto nego što bi bila da je tendencija rasta pre pandemije bila održava, što još više zabrinjava. Bloomberg Economics procenjuje da će biti teško oporaviti se od tolikih izazova, pre svega od strukturnih udaraca kao što je gubitak jeftine ruske energije i upravo štrajk sindikata Volkswagen AG. Mercedes-Benz Group AG se, kao VW, takođe bori da održi korak sa kineskim proizvođačima automobila, što je dvostruku udarac po Nemce.
Pad nacionalne konkurentnosti znači da je svako domaćinstvo u gorem položaju nego što je bilo, u proseku za oko 2.500 evra (2.600 dolara) godišnje.
S obzirom na to da se očekuje da će kancelar Olaf Scholz izgubiti glasanje o poverenju u ponedeljak, vanredni izbori nude šansu za promenu smera u kojem ide Nemačka, ali tendencija postepenog propadanja stvara utisak da to neće biti brzo i hitno.
"Nemačka ne propada preko noći. To je ono što ovaj scenario čini tako apsolutno zastrašujućim", rekla je Amy Webb, osnivač i izvršni direktor Future Today Instituta, koji pruža strateško savetovanje nemačkim kompanijama. "To je veoma spor, veoma dugotrajan pad. Ne kompanije, ne grada, već cele zemlje, a (pad) Evropu vuče za sobom."