Cena gasa u Evropi nakon mirovanja tokom čitave ove godine i kretanja u rasponu od 20 do 35 evra po megavat-satu, u sredu se zbog dešavanja između Rusije i Ukrajine približila ceni od oko 40 evra po megavat-satu.
Na holandskoj TTF berzi fjučersi gasa trenutno iznose 38,7 evra po megavat-satu, što je za 5,8 odsto više u odnosu na prethodni trgovački dan. To je ujedno i najviša vrednost u ovoj godini. Cena gasa je skočila nakon vesti da su ukrajinske trupe zauzele ključnu tačku za tranzit gasa Sudžu.
Kako piše Bloomberg, nezvanični ruski vojni blog Ribar navodi da su ukrajinske trupe zauzele punkt za unos gasa u blizini pograničnog grada Sudža u Rusiji.
Opširnije
Potpisan memorandum o povezivanju Srbije i Rumunije gasovodom
Srbija i Rumunija biće povezane gasovodom kojim će uz ruski i azerbejdžanski uskoro u Srbiju stizati i rumunski gas.
05.08.2024
Pad cene gasa seče profite - dobit TotalEnergiesa pala više nego što se očekivalo
TotalEnergies je prijavio pad profita u drugom kvartalu veći od očekivanog zbog nižih cena gasa i slabije marže u rafinerijama.
25.07.2024
EU suzbila uvoz ruske nafte, ali i dalje pristižu prirodni gas i LNG
Evropska unija uspela je drastično da smanji uvoz ruske nafte, ali određene količine prirodnog gasa i LNG-ja i dalje pristižu u pojedine članice.
23.07.2024
Obnovljivi izvori dominantni u proizvodnji struje u EU
Prošle godine, obnovljivi izvori energije bili su vodeći izvor električne energije u Evropskoj uniji, čineći 44,7 odsto ukupne proizvodnje struje.
03.07.2024
Evropa pregovara o održavanju protoka gasovoda Rusija - Ukrajina
Jedna od opcija koja se razmatra jeste da evropske kompanije kupe i ubace gas iz Azerbejdžana u ruske gasovode koji idu ka Evropi.
12.06.2024
Rusija ispala sa liste najvećih trgovinskih partnera Srbije
Trgovina Srbije sa svetom u prva četiri meseca ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 1,3 odsto.
31.05.2024
Ko u Evropi ima jeftiniju struju i gas od Srbije?
Povećanja cena struje i gasa oduzela su prošle godine Srbiji titulu zemlje sa najjeftinijim energentima u Evropi, a to su pokazali najnoviji podaci Eurostata.
13.05.2024
Međutim, ova tvrdnja nije zvanično potvrđena. Ruski Gazprom odbio je da komentariše ovu vest, kao i ministarstvo odbrane Ukrajine i generalštab oružanih snaga.
Trgovci su na oprezu zbog mogućeg poremećaja na ključnoj preostaloj tranzitnoj tački koja prenosi ruski gas u Evropu, dok se borbe intenziviraju na granici sa Ukrajinom. Svako zaustavljanje tokova verovatno bi izazvalo skok cena, što bi uticalo na potrošače i industriju u Evropi. Ovaj kontinent je i dalje u energetskoj krizi zbog rata u Ukrajini.
Ukrajinski operater prenosnog sistema gasa je u dnevnom ažuriranju naveo da će protoci za četvrtak biti u normalnom opsegu. Gazprom je ranije u dnevnom ažuriranju rekao da se očekuje da će protok u sredu biti na uobičajenom nivou.
Sudža je jedina preostala tačka za ruski gas koji ide u Evropu preko Ukrajine nakon što je druga glavna ulazna tačka, Sohranovka, stavljena van upotrebe u maju 2022.
U to vreme, ruske vojne snage su zauzele tu oblast, a ukrajinski Naftogas je rekao da ne može da preuzme odgovornost za pošiljke preko teritorije. Ponudio je preusmeravanje određene količine gasa kroz Sudžu, iako je Gazprom rekao da to tehnički nije moguće.
Nejasno je da li će Gazprom odlučiti da nastavi da šalje tokove kroz Sudžu ako ga je zaista zauzela Ukrajina.
Austrija i Slovačka su primarni preostali uvoznici ruskog gasa iz gasovoda u Evropu nakon što je Gazprom pre dve godine obustavio isporuke Nemačkoj i drugim zemljama. Dok bi ti tokovi mogli da prestanu kada ugovor o tranzitu istekne krajem ove godine, iznenadni i raniji poremećaji mogli bi da potresu globalno tržište gasa, pojačavajući globalnu konkurenciju za terete tečnog prirodnog gasa.
Srbija bezbedna
Snabdevanje Srbije ruskim gasom je bezbedno. Srbija ruski gas dobija preko Turskog toka, koji ne prolazi kroz Ukrajinu. Turski tok proteže se od Rusije preko Crnog mora do Turske, Bugarske, Srbije i Mađarske.
Ruski gas veoma je važan i za građane i za privredu Srbije. Ruski gas u ukupnoj potrošnji Srbije poslednjih nekoliko godina iznosio je 90 odsto, dok je ostatak činila domaća proizvodnja.
U Srbiji se na godišnjem nivou troši tri milijarde kubnih metara gasa. Prema ugovoru iz 2022. godine, Rusija dostavlja Srbiji 2,2 milijarde kubnih metara gasa po povlašćenoj ceni koja se kreće između 300 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara gasa. To znači da preostalih 800 miliona kubnih metara Srbija obezbeđuje na tržištu, a to je takođe ruski gas koji se plaća po tržišnoj ceni. Rizik predstavlja to što bi viša cena na berzi mogla se odrazi i na cene gasa u Srbiji.
Završetkom gasne interkonekcije između Srbije i Bugarske u decembru prošle godine, Srbija je prvi put diverzifikovala izvore snabdevanja gasom i obezbedila fizičku povezanost sa izvorima gasa iz Kaspijskog regiona i LNG terminala u grčkoj luci Aleksandropolis.
Tada je ugovorena isporuka do 400 miliona kubnih metara gasa godišnje iz Azerbejdžana do 2026. godine, što je blizu 15 odsto naših trenutnih godišnjih potreba, a količine nakon toga mogu biti i tri puta veće. Trenutno se taj gas povlači po potrebi, potvrdili su iz Ministarstva rudarstva i energetike za Bloomberg Adriju.
"Snabdevanje gasom za potrebe domaćeg tržišta je stabilno, a gas iz Azerbejdžana se može povlačiti fleksibilno, u skladu sa potrebama", potvrdili su iz Ministarstva.
Srbija je nastavila da diverzifikuje svoje izvore snabdevanja i ove nedelje potpisala ugovor o izgradnji gasovoda sa Rumunijom. To znači da će za nekoliko godina u Srbiju stizati i rumunski gas.