Trgovina Srbije sa svetom u prva četiri meseca ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 1,3 odsto. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), Srbija je u prva četiri meseca ove godine i izvezla i uvezla više robe u odnosu na isti period 2023.
Ono što čini razliku u odnosu na ranije izveštaje o spoljnoj trgovini Srbije jeste to što Rusija više nije na listi najvećih spoljnotrgovinskih partnera. Rusija je godinama unazad zauzimala jedno od pet prvih mesta kada je reč o uvozu robu, a prvenstveno zbog uvoza gasa.
Nemačka je i u prva četiri meseca ove godine ostala najveći spoljnotrgovinski partner Srbije i kada je reč o izvozu i uvozu robe.
Opširnije
EU pristala da poveća carine na uvoz ruskog žita od jula
EU je pristala da poveća carine na uvoz ruskih žitarica kako bi smanjila prihode Kremlja.
30.05.2024
Nemačka vrši pritisak na EU da se okonča uvoz preostalih 20 odsto ruskih energenata
Nemačka poziva Evropsku uniju da učini više na suzbijanju poslednjih 20 odsto uvoza ruskih energenata koji još uvek dolazi na obale bloka.
29.05.2024
Kineska kupovina ruske nafte najniža od 2021.
Nezavisni kineski prerađivači nafte su na putu da preuzmu najmanju količinu ruske ESPO sirove nafte u poslednje tri godine.
23.05.2024
Kako bi se evropske sankcije na ruski LNG odrazile na gas u svetu?
Od početka ruske invazije na Ukrajinu, Evropa i njeni saveznici tražili su načine da obuzdaju prihode Moskve od fosilnih goriva.
29.05.2024
Srbija u prva tri meseca slabije trgovala sa svetom
Trgovina Srbije sa svetom u prva tri meseca ove godine pala je u odnosu na isti period prošle godine za 2,6 odsto.
30.04.2024
Norveška i SAD postale glavni dobavljači gasa i nafte EU
Prošle godine u EU najviše gasa i nafte stiglo je iz Norveške i SAD, koje su zamenile nekadašnju rusku dominaciju na ovom tržištu.
05.04.2024
Izvoz srpske robe dostigao skoro 80 odsto uvoza
Trgovina Srbije sa svetom u prva dva meseca ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 0,6 odsto.
29.03.2024
Glavni spoljnotrgovinski partneri, kada je reč o izvozu, bili su Nemačka, Bosna i Hercegovina, Italija, Kina i Mađarska. Srbija je u prva četiri meseca ove godine najviše uvozila iz Nemačke, Kine, Italije, Mađarske i Turske.
Ukupna robna razmena Srbije sa svetom u prva četiri meseca je iznosila 22.249,5 miliona evra. Izvoz robe imao je vrednost od 9.779,2 miliona evra, što je rast od 1,4 odsto u poređenju sa prva četiri meseca prethodne godine. Uvoz robe je imao vrednost od 12.470,3 miliona evra, što predstavlja rast od čak 1,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Izražen u evrima, deficit je iznosio 2.691,1 milion, što je povećanje od 0,7 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Pokrivenost uvoza izvozom je 78,4 odsto i veća je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 78,3 odsto.
Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije činile su u prva četiri meseca ove godine 61,1 odsto ukupne razmene.
Naš drugi po važnosti partner jesu zemlje CEFTA, sa kojima smo u prva četiri meseca ove godine ostvarili suficit u razmeni koji je rezultat uglavnom izvoza: žitarica i proizvoda od njih, električne energije, drumskih vozila, pića i nafte i naftnih derivata.