Cena gasa u Evropi raste treći dan zaredom, a nakon što je Ukrajina upala na rusku teritoriju i zauzela ključnu gasnu tranzitnu tačku kojom u pojedine evropske zemlje još uvek stiže ruski gas.
Cena gasa na holandskoj TTF berzi u petak je prešla 40 evra po megavat-satu, dok je u ponedeljak iznosila oko 35 evra po megavat-satu. Ovo je najviša vrednost gasa ove godine.
U sredu je nezvanični ruski vojni blog Ribar saopštio da su ukrajinske trupe zauzele punkt za unos gasa u blizini pograničnog grada Sudže u Rusiji i od tada je cena gasa u porastu. Sudža je jedina preostala tačka za ruski gas koji ide u Evropu preko Ukrajine, nakon što je druga glavna ulazna tačka, Sohranovka, stavljena van upotrebe u maju 2022.
Opširnije
Gas skače na najviše nivoe u 2024. dok borbe u ruskoj oblasti prete tokovima
Evropskim prirodnim gasom se trgovalo u četvrtak na najvišim nivoima ove godine zbog straha od mogućih poremećaja ruskog gasa koji protiče kroz Ukrajinu.
08.08.2024
Uniper će platiti Berlinu oko 3,4 milijarde evra zbog Gazproma
Buduća plaćanja Unipera nemačkoj vladi porasla su na oko 3,4 milijarde evra nakon što je ova kompanija otkazala isporuku gasa ruskom Gazpromu.
08.08.2024
Ukrajina zauzela ključnu gasnu tranzitnu tačku: Srbija bezbedna, ali cena gasa raste
Cena gasa u Evropi nakon mirovanja tokom čitave ove godine i kretanja u rasponu od 20 do 35 evra po megavat-satu, u sredu se zbog dešavanja u Ukrajini približila ceni od oko 40 evra po megavat-satu.
07.08.2024
Potpisan memorandum o povezivanju Srbije i Rumunije gasovodom
Srbija i Rumunija biće povezane gasovodom kojim će uz ruski i azerbejdžanski uskoro u Srbiju stizati i rumunski gas.
05.08.2024
I cene evropskog gasa pale zbog haosa na svetskim tržištima
Referentni fjučersi pali su čak 4,5 odsto, prateći rasprodaju na tržištu nafte i širim finansijskim tržištima.
05.08.2024
Pad cene gasa seče profite - dobit TotalEnergiesa pala više nego što se očekivalo
TotalEnergies je prijavio pad profita u drugom kvartalu veći od očekivanog zbog nižih cena gasa i slabije marže u rafinerijama.
25.07.2024
EU suzbila uvoz ruske nafte, ali i dalje pristižu prirodni gas i LNG
Evropska unija uspela je drastično da smanji uvoz ruske nafte, ali određene količine prirodnog gasa i LNG-ja i dalje pristižu u pojedine članice.
23.07.2024
Trgovci su na oprezu zbog mogućeg poremećaja, dok se borbe intenziviraju na granici sa Ukrajinom. Svako zaustavljanje tokova verovatno bi izazvalo skok cena, što bi uticalo na potrošače i industriju u Evropi. Ovaj kontinent je i dalje u energetskoj krizi zbog rata u Ukrajini.
Iako je Evropa napravila određene korake kako bi se odvikla od ruskog prirodnog gasa, neke zemlje i dalje zavise od ovog gasovoda, što ostavlja njihove ekonomije ranjivim na sve iznenadne poremećaje. Dve zemlje koje su na najvećem udaru jesu Austrija i Slovačka.
Tokovi prirodnog gasa preko Ukrajine u četvrtak su nastavljeni na nešto nižim nivoima. Ruski izvoznik Gazprom saopštio je da je tranzit preko gasne stanice Sudža u četvrtak iznosio 37,3 miliona kubnih metara dnevno, nešto niže od 42 miliona kubnih metara koji se obično primećuju poslednjih meseci.
Međutim, izvori Bloomberga kažu da je do pada izvoza gasa došlo zbog manjih zahteva klijenata.
Ruski gas će verovatno prestati da protiče kroz Ukrajinu od sledeće godine, kada istekne ugovor o tranzitu između ove dve zemlje. Ali iznenadno i ranije zaustavljanje tokova i dalje bi predstavljalo šok za zemlje poput Slovačke i Austrije, koje trenutno zavise od tog snabdevanja i mogle bi da imaju više cene gasa za kompanije i potrošače ako se prekine.
Zbog upada Ukrajine na rusku teritoriju, cene prirodnog gasa u Evropi su ove nedelje porasle 10 odsto.
Ruski gas kroz Srbiju teče bez problema, ali visoka cena rizik
Snabdevanje Srbije ruskim gasom je bezbedno. Srbija ruski gas dobija preko Turskog toka, koji ne prolazi kroz Ukrajinu. Turski tok proteže se od Rusije preko Crnog mora do Turske, Bugarske, Srbije i Mađarske.
Ruski gas veoma je važan i za građane i za privredu Srbije. Ruski gas u ukupnoj potrošnji Srbije poslednjih nekoliko godina iznosio je 90 odsto, dok je ostatak činila domaća proizvodnja.
U Srbiji se godišnje troši tri milijarde kubnih metara gasa. Prema ugovoru iz 2022. godine, Rusija dostavlja Srbiji 2,2 milijarde kubnih metara gasa po povlašćenoj ceni koja se kreće između 300 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara gasa. To znači da preostalih 800 miliona kubnih metara Srbija obezbeđuje na tržištu, a to je takođe ruski gas koji se plaća po tržišnoj ceni.
To znači da svaki skok cena na tržištu znači da Srbija uvoz gasa plaća skuplje i taj teret bi mogao da se prenese na privredu i građane, iako je nedavno direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio da neće biti poskupljenja gasa.
Podsetimo, nakon početka rata u Ukrajini, cene energenata dostigle su rekordne nivoe, koji su se preneli na sve ostale cene i izazvale inflaciju širom sveta, sa kojom se centralne banke još uvek bore.