Evropska komisija trebalo bi danas da obavesti kineske proizvođače električnih vozila o privremenim carinama, a kompanije bi mogle da se suoče sa dodatnim dažbinama od oko 25 odsto, rekli su evropski zvaničnici.
Izvor iz Brisela kaže da iznos nije konačan. Zvaničnici iz nekoliko država članica očekuju carine od 25 odsto, a jedan od njih je rekao da bi za neke kompanije dažbina mogla biti veća od 25 odsto.
Evropska komisija je pokrenula istragu o kineskim subvencijama za električna vozila prošle godine, a očekuje se da će carine biti uvedene oko 4. jula.
Opširnije
Nemačke firme se žale na nelojalnu konkurenciju u Kini
Oko 65 odsto od 150 ispitanika u anketi, sprovedenoj od kraja februara do početka marta, reklo je da ima nelojalnu konkurenciju u poslovanju, prvenstveno kineskih firmi iz privatnog sektora
16.04.2024
Akcije kineskih farmaceutskih kompanija skočile nakon vesti o subvencijama
Indeks koji prati farmaceutski sektor u okviru CSI 300 indeksa napredovao je za 3,6 odsto, što je najveći skok od šestog februara.
14.03.2024
Nemačka ulaže milijardu kako ne bi zavisila od kineskih sirovina
Biće uspostavljen proces selekcije kako bi se utvrdilo koji projekti - uključujući ekstrakciju, preradu i reciklažu minerala - ispunjavaju uslove.
02.02.2024
Carina na kineska EV bi škodila Nemačkoj, kaže ministar
EU počela istragu o navodnim subvencijama proizvođačima električnih automobila.
18.10.2023
'Tesla je u Kini imala više koristi od blizine inovacija nego od subvencija'
Kina ima kompletnu kontrolu svih komponenti potrebnih za razvoj električnih vozila.
29.09.2023
Von der Leyen: Neophodna istraga kineskih subvencija za EV
Evropska unija treba da istraži kinesku podršku električnim vozilima i ogromne subvencije koje daje toj industriji.
20.09.2023
Kina je već nagovestila da je spremna na odmazdu, preteći merama u sektorima poljoprivrede, avijacije i automobila. Peking je već pokrenuo istragu o nekim vrstama evropskih alkoholnih pića i ishod bi mogao uskoro da bude poznat.
"Istraga protiv subvencija je tipičan protekcionizam", rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Jian na redovnom brifingu u Pekingu u sredu.
"Kina će preduzeti sve neophodne mere da odbrani naša prava i interese."
Pale akcije kineskih proizvođača električnih automobila
Akcije kineskih proizvođača električnih vozila pale su u Hongkongu pred odluku EU. Akcije Geely Automobile Holdings i Xpeng Inc. pale su za oko osam odsto ove nedelje, dok je BYD Co. izgubio oko tri odsto.
Istraga je deo šireg napora EU da zaštiti lance snabdevanja i približi proizvodnju posebno u ključnim industrijama kao što su čipovi i lekovi. Istraga je testirala već krhke odnose sa Pekingom, koji je potom pokrenuo sopstvenu antidampinšku istragu o konjaku uvezenom iz EU, što se vidi kao odmazda protiv Francuske, koja je podržala istragu o električnim vozilima.
Dok je istraga bila usmerena na kineske proizvođače automobila kao što su BYD i Geely Automotive Holdings Ltd., više carine sa sadašnjih 10 odsto na 25 odsto pogodiće i mnoge zapadne proizvođače automobila, predvođene Teslom, koja šalje Model 3 iz Šangaja u Evropu, kao i BMW AG i Renault SA. Sadašnja carina na uvoz putničkih automobila iz Evrope u Kinu iznosi 15 odsto.
Mere dolaze dok blok balansira između zaštite regionalne automobilske industrije sa milionima dobro plaćenih poslova i zelene agende usmerene na uklanjanje CO2 iz transporta. EV ambicije EU, sa zabranom prodaje automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem do 2035. godine, naišle su na probleme poslednjih meseci nakon što su tržišta poput Nemačke ukinula podsticaje za kupovinu.