Evropska komisija je u utorak uredbom uspostavila dodatne carine na električne automobile uvezene iz Kine koje smatra nelojalnom konkurencijom. Uprkos protivljenju Nemačke, Brisel je odlučio da porezu od 10 odsto koji je već na snazi, doda i do 35 odsto na vozila na baterije kineske proizvodnje, navodi se u tekstu uredbe koju je Komisija objavila na internetu, prenosi Beta.
Odluka bi trebalo da bude objavljena u Službenom listu EU u sredu, a da stupi na snagu u četvrtak. Navedeni cilj je da se ponovo uspostave pošteni uslovi konkurencije sa proizvođačima optuženim da imaju koristi od velikih javnih subvencija kineske države. To obuhvata odbranu evropske automobilske industrije i njenih oko 14 miliona radnih mesta od kineskih praksi koje se smatraju nepravednim.
Nemačka i još četiri zemlje (Mađarska, Slovačka, Slovenija, Malta) glasale su protiv plana Komisije, ali nisu uspele da sakupe većinu potrebnu da ga odbiju. Carine su, međutim, dobile podršku deset država članica, među kojima su Francuska, Italija i Poljska. Dvanaest je bilo uzdržano, uključujući Španiju i Švedsku.
Opširnije
Polako ali sigurno Kinezi ulaze i na tržište luksuznih vozila u Evropi
Nakon talasa jeftinih EV, kineski proizvođači sada ciljaju luksuzni segment u Evropi, dok se istovremeno raspiruje sukob Mercedesa i Porschea sa kineskim brendovima.
28.10.2024
Kineski proizvođači EV pokazali snagu na Sajmu automobila u Parizu
Kineski proizvođači su svojim naprednim i pristupačnim električnim vozilima privukli veliku pažnju, uprkos pretnji uvođenja carina od strane EU.
18.10.2024
EU planira carine od devet procenata na 'tesle' iz Kine
Za Tesla Inc., carina od devet procenata predstavlja relativno pozitivnu vest jer je ona niža od carinske stope s kojom se suočavaju drugi proizvođači.
20.08.2024
Gube li kineska električna vozila tržište EU nakon novih carina?
Broj novih električnih vozila koje su kineski proizvođači automobila registrovali u EU prošlog meseca pao je za 45 odsto u odnosu na jun.
17.08.2024
Kini rekordan udeo u prodaji električnih vozila uoči uvođenja carina EU
I kineski i evropski proizvođači automobila žele što pre da otvore pogone u Evropi kako bi mogli da izbegnu nove namete.
30.07.2024
Evropski komesar za trgovinu Valdis Dombrovskis je do poslednjeg trenutka pregovarao s kineskim ministrom trgovine Wangom Wentaom da bi pokušao da se nađe rešenje, ali uzalud. Uprkos svemu, obe strane su se složile da nastave razgovore i doplate bi mogle biti uklonjene ako se postigne dogovor o drugim sredstvima za nadoknadu štete koju je identifikovala evropska istraga, piše Beta.
Najveći automobilski proizvođači Nemačke, čvrsto uspostavljeni na najvećem svetskom tržištu, u Kini, plaše se da će oni platiti cenu odluke EU. Automobilska industrija u toj zemlji trenutno je uzdrmana vešću da Volkswagen (VW) zatvara tri fabrike u Nemačkoj. Osim zatvaranja pogona, u planu su otpuštanja i smanjenje plata za 10 odsto za 140.000 zaposlenih. VW planira i da zamrzne plate sledeće i 2026. godine i da na duže staze ukine jednokratne isplate zaposlenima.
U Evropi, iznos carine će varirati između proizvođača u zavisnosti od procenjenog nivoa dobijenih kineskih subvencija. Detaljnije, dodatni porezi će iznositi 7,8 odsto za Tesla automobile proizvedene u Šangaju, 17 odsto za BYD, 18,8 odsto za Geeli i 35,3 odsto za SAIC, navodi se u konačnom dokumentu EU poslatom državama, a članicama 27. septembra. Ostalim grupama proizvođača vozila koje su sarađivale u evropskoj istrazi biće naplaćeno 20,7 odsto dodatne carine, a 35,3 odsto grupama koje nisu sarađivale.
Kina preti da će pogoditi evropske interese i već je reagovala pokretanjem antidampinških istraga uvoza svinjetine, mlečnih proizvoda i alkoholnih pića na bazi vina iz Evrope, uključujući konjak. Kina je odlučila da uvede carine na žestoka pića iz Evrope od 30,6 do 39 odsto.