Evropska unija je u utorak saopštila da planira uvođenje carine od devet procenata na Tesla automobile uvezene iz Kine, pošto je obavestila proizvođače automobila o svom nacrtu odluke.
Dok blok pokušava da se suprotstavi subvencijama koje industriji daje Peking, zvaničnici su izjavili da će nastaviti da se konsultuju sa proizvođačima u vezi sa nacrtom odluke pred glasanje članica o carinama koje bi trebale da stupe na snagu do novembra. Predložene carine su malo revidirane, sa dodatnim carinama od 36,3 odsto, 19,3 odsto i 17 odsto za proizvođače MG, Volvo i BYD.
Ostale kompanije koje sarađuju, biće pogođene carinom od 21,3 procenta, dok će sve druge kompanije koje ne sarađuju imati carinu od 36,3 odsto. Ove carine biće dodate postojećim carinama od 10 procenata koje izvoznici iz Kine trenutno plaćaju. Za Tesla Inc., carina od devet procenata predstavlja relativno pozitivnu vest jer je ona niža od carinske stope s kojom se suočavaju drugi proizvođači. Zvaničnici EU su rekli da je jedan od faktora koji stoji iza proračuna, to što se čini da Peking daje manje subvencije stranim kompanijama.
Opširnije
Gube li kineska električna vozila tržište EU nakon novih carina?
Broj novih električnih vozila koje su kineski proizvođači automobila registrovali u EU prošlog meseca pao je za 45 odsto u odnosu na jun.
17.08.2024
Kina podnela žalbu STO zbog evropskih taksi na EV
Kina je zvanično podnela žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji zbog odluke Evropske unije da uvede visoke takse na kineska električna vozila.
09.08.2024
Kini rekordan udeo u prodaji električnih vozila uoči uvođenja carina EU
I kineski i evropski proizvođači automobila žele što pre da otvore pogone u Evropi kako bi mogli da izbegnu nove namete.
30.07.2024
Tesla povlači 1,6 miliona automobila u Kini zbog problema sa zaključavanjem haube
Državni regulator tržišta utvrdio je da postoji moguća opasnost za bezbednost u saobraćaju ako vozač ne primeti da je hauba otključana
07.08.2024
'Tesla će izgubiti krunu najvećeg prodavca električnih vozila od BYD-ja'
BYD bi mogao ove godine da nadmaši Teslu u godišnjoj prodaji električnih vozila, s obzirom na to da potražnja u Kini raste, dok u SAD i Evropi stagnira, prema Bloomberg Intelligenceu.
28.07.2024
Većina beneficija koje je kompanija Tesla dobila odnosila se na snabdevanje baterijma ispod tržišne cene, rekli su zvaničnici EU. Među drugim povlasticama koje su koristili nalaze se prava na korišćenje zemljišta, smanjenje poreza na dohodak i različite subvencije, uključujući nacionalnu subvenciju koju su dobili svi izvozni proizvođači, dodali su zvaničnici.
Obe strane sada imaju 10 dana, do 30. avgusta, da daju komentare i zatraže raspravu o predlogu. Ako kvalifikovana većina država članica ne blokira mere na obavezujućem glasanju, Evropska komisija će objaviti konačni pravilnik o carinama do 30. oktobra. Carine bi zatim ostale na snazi pet godina, uz mogućnost produženja nakon revizije.
Brisel i Peking su poslednjih meseci vodili pregovore kako bi istražili da li se može pronaći alternativno rešenje. EU je saopštila da svako takvo rešenje mora biti u skladu sa pravilima Svetske trgovinske organizacije kao i da u fokus stavi osnovno pitanje subvencija.
Kina tvrdi da su mere protekcionističke i zapretila je da će uzvratiti carinama u različitim sektorima, uključujući carine na svinjetinu, automobile sa velikim motorima i alkoholna pića. Peking takođe osporava mere STO.
Nekoliko država članica, uključujući Nemačku i Mađarsku, izrazilo je protivljenje carinama, ali će carine biti obustavljene samo ako se postigne blokirajuća većina.
EU je takođe saopštila da planira da odobri nižu stopu zajedničkim preduzećima koja nisu izvozila u istražnom periodu. Te firme bi imale istu stopu kao preduzeća koja su sarađivala. EU je zahtevala od nekoliko kompanija da obezbede garancije za privremene carine, ali su zvaničnici rekli da blok neće prikupljati te garancije retroaktivno. Stope carina još uvek mogu da se promene pre nego što postanu konačne, dodali su zvaničnici.