Vlada Nemačke pokušava da spreči stupanje na snagu novih carina Evropske unije na kineska električna vozila ili barem da ih ublaži, ako već nije moguće potpuno zaustaviti njihovu primenu, navode upućeni izvori.
Zvaničnici iz Berlina veruju da će EU uspeti da pronađe rešenje u direktnim razgovorima sa Kinom, rekao je poznavalac prilika koji je želeo da ostane anoniman jer su razgovori poverljivi.
Najveća evropska ekonomija uoči ovonedeljne odluke EU tvrdila je da postoji prostor za dogovor sa Kinezima pre nego što tarife stupe na snagu 4. jula. Nemački zvaničnici vide mogućnost za manevrisanje i veruju da imaju saveznike unutar bloka, istakao je jedan od upućenih, naglašavajući da ne samo Kina, već i EU moraju da se pokrenu kako bi se dogovorili.
Opširnije
Carine na uvoz kineskih električnih vozila iznosiće 38,1 odsto
Evropska unija će od sledećeg meseca uvesti dodatne carine do 38,1 odsto na električna vozila isporučena iz Kine.
12.06.2024
Volvo premešta proizvodnju električnih vozila iz Kine u Belgiju
Kompanija Volvo Car AB počela je da prebacuje proizvodnju električnih vozila iz Kine u Belgiju.
09.06.2024
Suzuki prekida proizvodnju na Tajlandu da bi se fokusirao na EV
Suzuki Motor Corp. zaustaviće proizvodnju automobila i kamiona na Tajlandu do kraja sledeće godine.
07.06.2024
EV iz Kine pod carinama - Xi nije uspeo da omekša zvaničnike EU
Novi trgovinski rat sa Kinom otpočele SAD sa carinama od 100 odsto na električna vozila, nadovezala se EU
13.06.2024
Carine za kineske električne automobile u EU mogle bi da budu oko 25 odsto
"Istraga protiv subvencija je tipičan protekcionizam", rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Jian na redovnom brifingu u Pekingu u sredu.
12.06.2024
Brisel je u sredu odlučio da uvede dodatne carine na električne automobile koji se uvoze iz Kine, podižući takse na čak 48 odsto, u zavisnosti od stepena saradnje koji su kompanije pokazale tokom istrage EU. Ovo utiče na kineske proizvođače automobila poput BYD-ja, Geelyja i vlasnika MG-a, kompanije SAIC. Optuženi su da obmanjuju tržište zbog državnih subvencija i kršenja pravila Svetske trgovinske organizacije.
Kina je zapretila odmazdom u sektorima poljoprivrede, avijacije i automobila sa velikim motorima, navodeći da je duboko razočarana i da je protiv mera koje se odnose na električna vozila. Bilo kakve recipročne mere mogle bi da nanese štetu nemačkim proizvođačima, među kojima su Volkswagen AG, Mercedes-Benz Group AG i BMW AG, koji se oslanjaju na prodaju na najvećem svetskom tržištu automobila.
Nemački ministar privrede Robert Habeck rekao je odmah nakon donošenja odluke da "sada postoji prilika da pokušamo i, nadam se, uspemo da zaustavimo" pretnju eskalacije carina.
Habeck putuje u Kinu sledeće nedelje, gde planira da o ovome razgovara sa zvaničnicima kineske vlade. On je krajem aprila istakao da odluka o carinama protiv Kine ne bi trebalo da bude automatska, ali da zaključnu reč treba da imaju političari.
"Pregovore sa Kinom vodi Evropska komisija, koja je takođe to najavila", rekli su za Bloomberg iz Ministarstva privrede. "Naravno, vlada blisko sarađuje sa Evropskom komisijom."