Evropska unija (EU) od sledećeg meseca će uvesti dodatne carine do 38,1 odsto na električna vozila isporučena iz Kine, eskalirajući tako globalni trgovinski rat i povećavajući troškove prodaje automobila u Evropi za kompanije od kineskog BYD-ja do Tesle.
Blok je zvanično obavestio proizvođače automobila, među kojima su BYD, Geely Automobile Holdings i SAIC Motor Corp., o carinama koje će biti primenjene oko 4. jula, saopštila je Evropska komisija nakon istrage o subvencijama koja je započeta prošle godine. Kineski proizvođači električnih vozila agresivnije su se probijali na evropsko tržište usled domaćeg cenovnog rata i godina izgradnje prednosti u tehnologiji.
Pojedinačne carine za BYD biće 17,4 odsto, za Geely 20 odsto, a za SAIC 38,1 odsto, saopštila je komisija u sredu. Ostali proizvođači koji nisu uzeti u uzorak komisije biće podložni carinskoj stopi od 21 odsto. Proizvođači automobila koji nisu sarađivali u istrazi EU biće podložni carini od 38,1 odsto.
Opširnije
Volvo premešta proizvodnju električnih vozila iz Kine u Belgiju
Kompanija Volvo Car AB počela je da prebacuje proizvodnju električnih vozila iz Kine u Belgiju.
09.06.2024
Niske cene guraju prodaju EV u Kini, BYD ubedljivi lider
Električna vozila (EV) ostaju svetla tačka na kineskom automobilskom tržištu, pošto su proizvođači automobila na baterije prevazišli pad lične potrošnje u zemlji.
03.06.2024
Ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se – tranzicioni izazovi automobilske industrije
Evropska zelena tranzicija umnogome zavisi od povećanog snabdevanja minerala – litijuma, bakra i nikla.
03.06.2024
Stellantis razmatra proizvodnju još dva modela u Italiji kako bi smirio tenzije
Ideja je nastala kako bi se umirili lokalni političari jer kompanija razmatra premeštanje dela proizvodnje u druge zemlje.
27.05.2024
Chuanfu: Evropa i SAD strahuju od kineskih električnih automobila
Predsednik kineske kompanije BYD Co. Wang Chuanfu kritikovao je evropske i američke napore da ograniče uvoz kineskih automobila.
10.06.2024
Kina u EU uložila najmanje od 2010, uglavnom u EV sektor
U Mađarsku je otišlo tri milijarde evra kineskih investicija u prošloj godini, što je 44 odsto od ukupnih sredstava koja su uložena u EU.
07.06.2024
Kina je nagovestila da je spremna za odmazdu, preteći merama u oblasti poljoprivrede, avijacije i automobila sa velikim motorima. Peking je već pokrenuo istragu o nekim vrstama evropskih alkoholnih pića i ishod bi uskoro mogao biti poznat.
Akcije povezane sa kineskim proizvođačima električnih vozila opale su u Hongkongu pred odluku EU. Akcije Geely Automobile Holdings i XPeng pale su za oko osam odsto ove nedelje, dok je lider u sektoru BYD izgubio oko tri odsto.
Iako je istraga ciljala kineske proizvođače automobila, više stope carina - sa trenutnih 10 odsto - pogodiće i mnoge zapadne proizvođača automobila, predvođene Teslom, koja isporučuje Model 3 iz Šangaja u Evropu, kao i BMW i Renault. Trenutna carina na uvoz putničkih automobila iz Evrope u Kinu iznosi 15 odsto.
EU hoda po tankoj liniji između zaštite regionalne automobilske industrije sa milionskim poslovima i zelene agende usmerene na smanjenje emisije CO2 iz transporta. Ambicije EU za električna vozila, sa efektivnom zabranom prodaje automobila sa motorima na sagorevanje do 2035. godine, naišle su na probleme poslednjih meseci nakon što su tržišta poput Nemačke ukinula podsticaje za kupovinu.
Nemački kancelar Olaf Scholz usprotivio se ograničavanju automobilske trgovine sa Kinom, rekavši ranije ovog meseca da "ne zatvaramo naša tržišta za strane kompanije, jer to ne želimo ni za naše kompanije". Nemački proizvođači automobila, kao što su Volkswagen i BMW, bili bi najteže pogođeni u trgovinskom sporu jer su tamo kolektivno prodali 4,6 miliona automobila u 2022. godini.
Zapadni proizvođači automobila uglavnom su odbacili carine, pri čemu je generalni direktor Mercedes-Benz Group Ola Källenius predvodio pozive za otvorena tržišta. Proizvođač luksuznih automobila, koji Kinu smatra svojim najvećim tržištem sa 36 odsto ukupnih isporuka, posebno je ranjiv na odmazdu jer uvozi sve svoje luksuzne limuzine S-klase i Maybach u Kinu. Kina je takođe najveće tržište za VW i BMW.
EU je pokrenula niz trgovinskih istraga protiv Pekinga zbog antidampinga i nepravednih subvencija, posebno u sektoru čiste tehnologije, nakon što je pre deset godina izgubila veći deo svog solarnog sektora u korist Kine. Koraci u vezi sa električnim vozilima slede primer SAD, koje su prošlog meseca uvele carinu od 100 odsto na uvoz kineskih električnih vozila, iako je ta mera više simbolična jer se trenutno gotovo nijedno vozilo ne uvozi.
Očekuje se da će konačni nivoi carina biti usvojeni do novembra.
Potez EU dolazi u trenutku kada se smanjuju prognoze prodaje električnih vozila, pri čemu je BloombergNEF smanjio svoje projekcije prodaje baterijskih električnih vozila za 6,7 miliona vozila do 2026. godine u novom izveštaju u sredu. BNEF predviđa da će Kina nastaviti da dominira električnim vozilima, baterijama i globalnim lancima snabdevanja sirovinama i komponentama, što je navelo Vašington i Brisel da uvedu više carine.
Kina je pozvala Brisel da se uzdrži od uvođenja kazni i naznačila da je spremna da uvede carine od čak 25 odsto na uvezene automobile sa velikim motorima što bi pogodilo Porsche, Mercedes i BMW. U poslednjim nedeljama, ministar trgovine Wang Wentao i drugi zvaničnici su putovali po Evropi kako bi ubedili Brisel da odustane od svojih planova.
To podrazumeva i pismo koje je Wang poslao šefu trgovine Evropske unije Valdisu Dombrovskisu, preteći akcijom protiv avio i poljoprivredne industrije. Brisel dugo tvrdi da je njegova procedura zasnovana na pravilima Svetske trgovinske organizacije (WTO).
Za svoju istragu, istražitelji EU su odabrali najveće kineske proizvođače automobila BYD, Geely i SAIC, proizvođača MG automobila, za koje su rekli da najbolje odražavaju subvencije koje je sektor primio. Te kompanije će se suočiti s pojedinačnim carinama i mogle bi biti pogođene višim stopama, u zavisnosti od nivoa saradnje.
Bivši britanski brend MG Motor prednjači među kineskim proizvođačima automobila koji žele da se probiju na evropsko tržište. Shanghai Automotive Industry je kupila propalu kompaniju 2007. godine i provela godine obnavljajući svoju mrežu prodavaca i bazu kupaca. Sada ima drugi najprodavaniji električni automobil u Velikoj Britaniji sa kineski proizvedenim MG4.
Carine za većinu drugih izvoznika će biti izračunate kao ponderisani prosek, tako da bi Tesla i evropski proizvođači poput Renaulta, koji uvozi Dacia Spring iz Kine, mogli da se suoče sa nižim carinama.