Kina je snažno reagovala na istragu koju će Evropska komisija (EK) sprovesti u vezi sa subvencijama za kineska električna vozila koja se prodaju na tržištu Evropske unije (EU), istakavši da bi taj potez mogao pogoršati međusobne odnose.
Kinezi su pritom kritikovali strane proizvođače automobila jer ne uspevaju da održe korak s tehnološkim inovacijama.
Kritiku je uputilo kinesko ministarstvo trgovine, ali ni kineska štampa se ne uzdržava od izražavanja negodovanja.
Opširnije
Morgan Stanley: Akcije Tesle će zbog superkompjutera eksplodirati
Vrednost kompanije Tesla Inc. bi zbog superkompjutera Dojo mogla da poraste i za 500 milijardi dolara.
11.09.2023
Uključivanjem tokena do nižih troškova marketinga u auto-industriji
Uključivanje tokena u auto-industriju omogućava smanjivanje troškova marketinga.
08.09.2023
Najbolje stvari dolaze u malim i – električnim paketima
Uoči sajma mobilnosti IAA u Minhenu bili smo pozvani na predstavljanje nove generacije električnog Minija.
07.09.2023
Tesla predstavila novu verziju modela 3 i smanjila cene svih vozila
Nova verzija sedana s pet vrata dolazi s elegantnijim, sportskim izgledom i dosegom od 606 kilometara na jednom punjenju.
01.09.2023
Predsednica EK Ursula von der Leyen izjavila je u sredu kako je svetsko tržište automobila preplavljeno jeftinim kineskim vozilima čije se cene održavaju na veštački niskim nivoima zbog velikih državnih podsticaja.
Istraga EK bi mogla da traje oko devet meseci, a odluka u vezi s tim pitanjem će potencijalno biti predstavljena u vreme oko sledećih evropskih parlamentarnih izbora.
Kako navodi Bloomberg, pozivajući se na anonimni izvor upoznat s temom, EU bi mogla da nametne stopu carine od 27,5 odsto, potez za koji su se odlučile SAD kada su kineska električna vozila u pitanju.
Odluka Brisela da započne istragu je na neki način pobeda francuske vlade, koja već neko vreme upozorava na veliki priliv kineskih vozila koji negativno utiče na evropsku proizvodnju.
"Evropa mora da pokaže da je odlučna da odbrani svoje ekonomske i industrijske interese", rekao je francuski ministar finansija Bruno Le Maire.
Nemački ministar privrede Robert Habeck izjavio je da cilj istrage nije da se jeftina vozila izbace s evropskog tržišta, ali da je potrebno proveriti da li Kina omogućava svojim kompanijama nekorektnu prednost u tržišnoj utakmici.
U SAD carina praktično briše konkurentsku prednost kineskih proizvođača čija su vozila jeftinija za između 20 i 25 odsto. U EU carina na kineska električna vozila sada iznosi devet odsto.
"Ako imate cenovnu prednost od 20 do 25 odsto, ima smisla ići na tržišta zemalja gde ste konkurentni i nakon troškova carine", izjavio je Aakash Arora iz konsultantske kuće Boston Consulting Group.
Jedini način da kineska vozila postanu konkurentna u SAD je da se proizvode lokalno.
"To je ključno, ali za to je potrebno vreme", smatra Arora.