Dve trećine nemačkih kompanija koje posluju u Kini suočava se sa nelojalnom konkurencijom na tržištu, problemom koji preti da poveća njihove troškove i naruši profitne marže.
To je pokazalo istraživanje Nemačke privredne komore u Kini objavljeno u sredu, nekoliko dana pre nego što bi nemački kancelar Olaf Scholz trebalo da se u Pekingu sastane sa Xi Jinpingom, predsednikom Kine.
Oko 65 odsto od 150 ispitanika u anketi, sprovedenoj od kraja februara do početka marta, reklo je da ima nelojalnu konkurenciju u poslovanju, prvenstveno kineskih firmi iz privatnog sektora. Velika većina je rekla da kao posledicu ima povećane troškove, manji profit i pad tržišnog udela.
Opširnije
Nemačka pred višestrukom krizom i teškim suočavanjem
Nemačka koaliciona vlada suočava se sa tri krize.
14.01.2024
Scholz džabe moli nemačku privredu da se udalji od Kine
Lideri kompanija od BASF-a i Mercedes-Benza do Siemensa i Volkswagena nastoje da odvoje poslovne interese od političkih bojazni.
25.05.2023
Scholz tvrdi da se Kina ponaša više kao rival nego partner EU
Nemački kancelar Olaf Scholz je pozvao Evropsku uniju da smanji zavisnost od Kine, optuživši vladu u Pekingu da se sve više ponaša kao rival i konkurent, a ne kao partner.
09.05.2023
Kinu brinu nemačka ograničenja za izvoz hemikalija za čipove
Ranije je objavljeno da Berlin razmatra da ograniči isporuke hemikalija koje se koriste za proizvodnju poluprovodnika.
28.04.2023
Rezultati ankete pokazuju zabrinutost da strane kompanije nisu konkurentne u Kini. Janet Yellen, američka ministarka finansija, to je više puta istakla tokom svoje posete prošle nedelje, upozorivši da će povećana kineska proizvodnja poremetiti ekonomije širom sveta.
Kina pak tvrdi da su njene kompanije diskriminisane u zapadnim zemljama, navodeći među primerima američke carine i evropsku istragu o subvencijama za električne automobile.
Iako nije precizirano šta se smatra "nepravednim", istraživanje nemačke komore navodi preferencijalni pristup kineskih kompanija državnim organima, javnim tenderima i poreske olakšice i subvencije u oblastima u kojima su strane kompanije u nepovoljnom položaju.
Olaf Scholz započinje posetu Kini ovog vikenda, svoju drugu posetu toj zemlji kao šef vlade. Očekuje se da će se osim sa Xi Jinpingom, sastati i sa premijerom Li Qiangom.
Kina se već suočava sa "velikom pretnjom" od trgovinskog rata sa SAD, a domaća potražnja je slaba, rekao je novinarima Maximilian Butek, izvršni direktor komore za istočnu Kinu, na konferenciji za novinare u sredu u Pekingu povodom objavljivanja istraživanja.
"Oni moraju da izvoze proizvode. Dakle, ako izgube i evropska tržišta, to bi za njih predstavljalo izvesnu pretnju", dodao je Butek. "Sada je izazov za Sholz da to objasni Kini."